Skocz do zawartości


Zdjęcie

czas pracy w delegacji, kierowanie pojazdem

czas pracy delegacja kierowanie pojazdem

wróć do serwisu Kadry 17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ewa_księgowa

Ewa_księgowa

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 104 postów

Napisano 28 wrzesień 2017 - 08:05

Pracownik biurowy otrzymał polecenie wyjazdu samochodem służbowym w celu rozwiezienia pism do kontrahentów. Wyjazd był poza miejscowość świadczenia pracy i zajął 10h. Czy pracownik może obiegać się o udzielenie czasu wolnego/zapłatę za 2h godziny, uznając czas podróży (kierował samochodem) jako czas pracy, mimo że nie nie pracuje na stanowisku kierowcy? Jakie jest Wasze zdanie? Co mówią na ten temat przepisy?



#2 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 639 postów

Napisano 01 październik 2017 - 15:46

W/G mnie tak dostał polecenie ROZWIEZIENIA  i rozwoził czyli pracował :)

To ze nie jest kierowcą w tym przypadku nic nie zmienia  



#3 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 03 październik 2017 - 17:11

Czy miał wystawiona delegacje?

#4 Ewa_księgowa

Ewa_księgowa

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 104 postów

Napisano 25 październik 2017 - 08:51

Czy miał wystawiona delegacje?

miał, ale część pism była do rozwiezienia po mieście, w którym pracownik świadczy pracę



#5 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 28 październik 2017 - 14:07

Nie może się ubiegać o udzielenie czasu wolnego

#6 Guest_Adrian

Guest_Adrian
  • Goście

Napisano 13 listopad 2017 - 08:06

Witam,

Chciałbym uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie dotyczące delegacji zagranicznej.

 

Pracownik wyjechał na 3 dni w podróż służbową poza granicę kraju. Pracodawca pokrywał koszty przejazdu wyżywienia i noclegu.

Czy pracownikowi należy się jeszcze dieta?

 

 



#7 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19224 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 listopad 2017 - 08:22

Czy zajrzałeś do rozporządzenia? Albo może regulują to u was jakieś wewnętrzne przepisy?

 

Bez czytania, ani rusz ;)

 

Pracownikowi, któremu zapewniono w czasie podróży zagranicznej bezpłatne, całodzienne wyżywienie, przysługuje 25% diety.

Na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 10% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży zagranicznej.

Pracownikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu z i do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego w wysokości jednej diety w miejscowości docelowej za granicą oraz w każdej innej miejscowości za granicą, w której pracownik korzystał z noclegu. W przypadku, gdy pracownik ponosi koszty dojazdu wyłącznie w jedną stronę, przysługuje ryczałt w wysokości 50% diety.



#8 Guest_Adrian

Guest_Adrian
  • Goście

Napisano 13 listopad 2017 - 09:42

Czytałem lecz pracodawca uważa iż nic pracownikowi się nie należy ponieważ on pokrywał wszystkie koszty.

 

Czy przepisy te obowiązują również prywatnych przedsiębiorców?

Dodam iż w  obecnym momencie w firmie nie ma żadnych wewnętrznych przepisów, a jeżeli byłyby stworzone czy mogą być gorsze aniżeli te wynikające z ustawy?



#9 coli

coli

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 639 postów

Napisano 13 listopad 2017 - 20:05

pracodawca uważa iż nic pracownikowi się nie należ

 

 

Zle uważa 

§ 14. 1. Pracownikowi, któremu zapewniono w czasie podróży zagranicznej bezpłatne, całodzienne wyżywienie, przysługuje 25% diety ustalonej zgodnie z § 13 ust. 3.



#10 Guest_Adrian

Guest_Adrian
  • Goście

Napisano 14 listopad 2017 - 06:50

Zle uważa 

§ 14. 1. Pracownikowi, któremu zapewniono w czasie podróży zagranicznej bezpłatne, całodzienne wyżywienie, przysługuje 25% diety ustalonej zgodnie z § 13 ust. 3.

Dzięki.

 

Proszę o jeszcze o informację że dotyczy to również prywatnych przedsiębiorców



#11 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19224 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 listopad 2017 - 08:42

TAK

 

Ustawodawca wskazał jedynie, że inni pracodawcy (spoza sfery budżetowej) powinni warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej określić w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, gdy nie obejmuje ich układ zbiorowy pracy lub nie są obowiązani do ustalenia regulaminu wynagradzania.

Jednakże wysokość diet z tytułu podróży służbowej odbywanej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju nie może zostać w wymienionych aktach prawa zakładowego lub w umowie o pracę określona w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej krajowej dla pracownika sfery budżetowej. Zatem ustalając kwoty diet w przepisach zakładowych pracodawca pozabudżetowy nie może obniżyć ich wysokości poniżej diety z tytułu podróży krajowej pracowników budżetówki.

Brak uregulowań odnośnie należności z tytułu podróży służbowej (w tym diet) w podanych przepisach wewnątrzzakładowych lub w umowie o pracę obliguje do stosowania wprost powołanych rozporządzeń w sprawie podróży krajowych i zagranicznych.



#12 Guest_Adrian

Guest_Adrian
  • Goście

Napisano 14 listopad 2017 - 10:07

Dziękuję bardzo za informację.



#13 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19224 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 listopad 2017 - 10:28

Proszę



#14 Guest_Darol

Guest_Darol
  • Goście

Napisano 25 listopad 2017 - 20:20

Witam 

Mam kłopot bo nie wiem czy należy mi się czy nie 

mianowicie pracuje w delegacji na terenie Polski i musiałem zjechać z delegacji by porobić badania i kontrolę u lekarza więc mam pytanie czy firma pokrywa mi koszty podróży czy nie 
Pozdrawiam 



#15 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 28 listopad 2017 - 19:46

Rozliczasz wszystko w delegacji więc nie powinieneś płacić za powrót do miejsca pracy

#16 Ofka

Ofka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 29 listopad 2017 - 10:34

No chwila ale nie wiemy czy wraca zrobić badania prywatne czy związane z pracą. Jak wysyłam pracownika na tydzień w delegację a w czasie jej trwania pracownik będzie gdzieś jechał prywatnie to nie jest to mój koszt tylko jego. 



#17 Guest_Darol

Guest_Darol
  • Goście

Napisano 02 grudzień 2017 - 20:13

Pani Edzio nie mogę rozliczyć gdyż delegację mamy płaconą co tydzień przez szefową więc nie wchodzi w rachubę rozliczenie,

Pani poniżej mi napisała że się nie należy tu bym się kłucił trochę gdyż firma nalegała na przyjazd a ja mogłem iść na dalsze chorobowe i mieć gdzieś terminy więc firma powinna zwrócić chociaż tak myślę połowe za bilety ale w tej kwesti muszę mieć 100% pewnosci co do mojej racji 



#18 Ofka

Ofka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 330 postów

Napisano 04 grudzień 2017 - 09:19

Jeśli to nie firma zleciła przejazd/ wyjazd a badania są prywatne to moim zdaniem nie musi. Jeśli jest jak piszesz to być może powinna (etyczno - moralnie :) )  ale to nie będzie wynikać z żadnych przepisów więc nikt nie da 100% pewności. Dogadaj się z pracodawcą. 





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: czas pracy, delegacja, kierowanie pojazdem

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych