Skocz do zawartości


Korekta wieloletnia VAT


wróć do serwisu Księgowość 232 odpowiedzi w tym temacie

#21 Szym17

Szym17

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 05 październik 2017 - 08:42

Gmina decyduje? Czy jest to obowiązek wynikający z ustawy o VAT?



#22 gabi

gabi

    gabi

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3018 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 05 październik 2017 - 09:11

to gmina decyduje czy chce zwrotu czy nie



#23 Szym17

Szym17

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 05 październik 2017 - 09:24

Ale my nie mówimy o tej korekcie całościowej vat z tytułu centralizacji, tylko o korekcie wieloletniej vat na podst. art. 91 ustawy o vat dotyczącej środków trwałych pow. 15000 i mówiącej o okresie 5lat lub 10 lat.



#24 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 05 październik 2017 - 09:31

gabi, w tym przypadku to nie gmina decyduje tylko przepisy ;) I zwrotu w większości przypadków nie będzie, a nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że u nikogo nie będzie, a dopłata. Większość odliczyła 100%, a teraz po prewspółczynnikach, współczynnikach jest mniej do odliczenia i niestety trzeba oddać



#25 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 05 październik 2017 - 17:11

http://inwestycje.pl...we;46599;0.html

 

fajnie opisane:)

nie wiedziałam, że jeżeli  "(różnica między wskaźnikiem zastosowanym do odliczenia VAT a wskaźnikiem rzeczywistym nie przekroczyła 2 punktów procentowych to korekty nie robi się



#26 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 06 październik 2017 - 07:20

Chyba już wszystko zostało powiedziane... i rzeczywiście w większości będą to korekty na minus, czyli oddamy VAT



#27 Szym17

Szym17

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 06 październik 2017 - 08:37

Mam jeszcze jedno pytanie.

 

Ta korekta wieloletnia dotyczy sytuacji gdy jest sprzedaż opodatkowana i zwolniona - czyli stosuje się proporcję, prawda?

 

A gdy jest tylko sprzedaż opodatkowana (sprzedaż wody ludności) i nie podlegająca vat (sprzedaż wody jednostkom gminnym) - czyli prewskaźnik -  to też się stosuje korektę wieloletnią?



#28 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 06 październik 2017 - 11:33

Szym17 mam taką samą sytuację. Według wszystkich znaków wychodzi na to, że nas też ta korekta dotyczy w związku z tym, że zmieniło się przeznaczenie środka trwałego (na służące częściowo działalności nie podlegającej VAT).



#29 Szym17

Szym17

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 17 październik 2017 - 08:46

Ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych

 

Art. 6. 1. Przepis art. 90c ustawy wymienionej w art. 1 ma zastosowanie do towarów i usług nabytych od dnia 1 stycznia 2016 r.
2. W przypadku nakładów poniesionych przed dniem 1 stycznia 2016 r. na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, do których miał zastosowanie art. 90a ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, korekty kwoty podatku naliczonego w pozostałym jej okresie dokonuje się na zasadach określonych w art. 90c ustawy wymienionej w art. 1.

 

ONA - czy to oznacza, że korektę dotycząca tylko stosowanego prewskaźnika VAT stosujemy do środków trwałych zakupionych od 01.01.2016?



#30 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 17 październik 2017 - 09:03

Nic z tego już nie kapuję... mi z tego wynika, że w stosunku do nieruchomości korektę jednak robimy...



#31 Guest_Szym

Guest_Szym
  • Goście

Napisano 10 listopad 2017 - 12:10

Ktoś, coś się doszkolił?

 

Ja byłam na szkoleniu. Pani prowadząca potwierdziła, że cofamy się 5 lat i 10 lat i robimy korektę.

Ale stwierdziła też, że tego nie rozumie bo prawo nie działa wstecz...

Na moim miejscu korekty dotyczącej środków trwałych by nie robiła... Bronić się tym, że prawo nie działa wstecz, że tracimy na tym i tak ogólnie...

 



#32 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 10 listopad 2017 - 12:24

będę na szkoleniu 11 grudnia to napiszę jak czegoś się dowiem ciekawego :)



#33 Guest_A.

Guest_A.
  • Goście

Napisano 14 listopad 2017 - 09:45

W odniesieniu do nabytych środków trwałych (innych niż nieruchomości) oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości przekraczającej 15 tys.PLN korekta z zastosowaniem prewspółczynnika znajdzie zastosowanie TYLKO w stosunku do ŚT (innych niż nieruchomości) oraz WNiP nabytych po 1 stycznia 2016r. ŚT inne niż nieruchomości oraz WNiP o wart.przekraczającej 15 tys.PLN nabyte przed 1 stycznia 2016 r. podlegają wieloletniej korekcie z zastosowaniem wyłącznie wskaźnika struktury sprzedaży kalkulowanym stosownie do regulacji art.90 u.VAT.

Natomiast w odniesieniu do nieruchomości należy zastosować prewspółczynnik.



#34 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 14 listopad 2017 - 10:15

W odniesieniu do nabytych środków trwałych (innych niż nieruchomości) oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości przekraczającej 15 tys.PLN korekta z zastosowaniem prewspółczynnika znajdzie zastosowanie TYLKO w stosunku do ŚT (innych niż nieruchomości) oraz WNiP nabytych po 1 stycznia 2016r. ŚT inne niż nieruchomości oraz WNiP o wart.przekraczającej 15 tys.PLN nabyte przed 1 stycznia 2016 r. podlegają wieloletniej korekcie z zastosowaniem wyłącznie wskaźnika struktury sprzedaży kalkulowanym stosownie do regulacji art.90 u.VAT.

Natomiast w odniesieniu do nieruchomości należy zastosować prewspółczynnik.

Skąd taka informacja?



#35 Szym17

Szym17

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 14 listopad 2017 - 11:39

To jest art 6 Ustawy o zmianie ustawy o VAT ustawy PZP - Dz U z 2015 poz 605.

 

Jak tez tak myślałam, że korekta śr. trw. pow. 15 000,00 obejmie tylko te zakupione od 01.01.2016, ale na szkoleniu prowadząca stwierdziła, że wszystkie środki ...



#36 Szym17

Szym17

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 14 listopad 2017 - 11:43

Ponadto w jednym opracowaniu w internecie wyczytałam

 

" Ustawodawca w stosunku do tzw. składników majątkowych podatnika, wprowadza również korektę roczną. Szczególna regulacja ust. 7b art. 86 jak i art. 90a dotycząca składników majątkowych podatnika, zaczęła obowiązywać z dniem 1.01.2011r. Ustawodawca w powyższej regulacji ust. 2 art. 6 zobowiązuje podatnika, do dokonywania korekty rocznej w stosunku do nabytych lub wytworzonych wskazanych składników majątkowych, tj. również do tych składników, które były nabyte przed wejściem w życie zmian tj. przed 1 stycznia 2016 r. a 1.01.2011r., tj. do takich składników do jakich stosowana była regulacja ust. 7b art. 86 jak i art. 90a. Tym samym do tych składników majątkowych będących w okresie korekty 120 miesięcy, należy zastosować korektę roczną wg prewskaźnika faktycznego.

Składniki majątku nabyte lub wytworzone przed 1.01.2011r. mimo braku upływu okresu korekty 10 -letniej, nie podlegają regulacji dotyczącej nowych zasad w zakresie prewskaźnika i korekty rocznej. "



#37 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 14 listopad 2017 - 12:27

Ja już jestem głupia.. nic nie rozumiem. 5 grudnia kolejne szkolenie i mam nadzieję, że coś się rozjaśni, bo akurat temu prowadzącemu ufam, że jak coś mówi, to z dużym prawdopodobieństwem tak jest



#38 Guest_A.

Guest_A.
  • Goście

Napisano 14 listopad 2017 - 12:58

Skąd taka informacja?

Od doradcy podatkowego, potwierdzona również w naszym US.



#39 Szym17

Szym17

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 183 postów

Napisano 14 listopad 2017 - 13:12

Od doradcy podatkowego, potwierdzona również w naszym US.

Czyli wynika z tego, że jeżeli do momentu centralizacji odliczałam VAT 100%, to po centralizacji od 2017 r. w odniesieniu do nieruchomości korygujemy je pre-wskaźnikiem 10 lat wstecz, a w stosunku do śr.trwałych pow.  15000 pre-wskaźnikiem tylko te zakupione po 01.01.2016?



#40 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1661 postów

Napisano 14 listopad 2017 - 13:21

ona, co to za prowadzący?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych