Skocz do zawartości

Korekta wieloletnia VAT

wróć do serwisu Księgowość 231 odpowiedzi w tym temacie

#221 Guest_Anna

Guest_Anna
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2018 - 15:09

No to się zalogowałam.. tzn zarejestrowałam w końcu!

ale numer "ona" a ile tu onków i onych!!!

#222 ona_

ona_

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 01 luty 2018 - 13:39

Dziewczyny, kto mi wyśle tę interpretację od P.Kowerdeja?

#223 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1283 postów

Napisano 01 luty 2018 - 13:41

ja ale podaj maila:)najlepiej w prywatnej wiadomosci

#224 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1283 postów

Napisano 01 luty 2018 - 13:42

a Ty nie jeździsz do niego na szkolenia?

#225 KasiaKF

KasiaKF

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 03 luty 2018 - 09:42

Mogę i ja poprosić? daworf@o2.pl

wydana 25.01.2018r. Więc bieżąca interpretacja. Mam ja całą ale musiałbym wkleić za dużo tekst. W necie jej niema jeszcze. Mogę przesłać na maila jak ktoś chce.

#226 KasiaKF

KasiaKF

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 03 luty 2018 - 12:00

Drogie koleżanki i koledzy, potrzebuje konsultacji z Wami bo trochę się chyba zamieszałam w tym wszystkim. W zeszłym roku jako zakłąd budżetowy - od 2018 jednostka budżetowa-(sprzedaż opodatkowana, niepodlegająca opodatkowaniu, oraz wolniona z vat) stosowaliśmy współczynnik 79% oraz prewspółczynnik 98%. Nie potrafie sobie tego uporządkować, procedura była taka, że gdy mieliśmy zakup - warunkowo- tzn. nie było jasne gdzie przyporządkować to w rejestrze stosowałam kategorię PRE i wtedy system rozbijał mi na dwie kwoty daną fakturę 98% i 2% - po czym do deklaracji była brana cała kwota warunkowego zakupu i mnożona razy 79% współczynnika i to była kwota vat naliczony (w uproszczeniu bo jeszcze był vat 23 i 8%). Teraz policzyłam te dwa współczynniki i tak : współczynnik 53% (bo przed centralizacją wszystko miedzy nami a gminą było opodatkowane - teraz np) a prewspółczynnik wyszedł mi 96%. I tak, jak patrze na lata ubiegłe przełom 2016/17 - ja wtedy nie pracowałam- to koleżanka poprzez wydruk z systemu optima wprowadziła szaunkowy współczynnik za 2016 73% i obliczony 79%- system policzył jej różnicę w rozróżnieniu na środki trwałe i resztę i te dwie kwoty wprowadziła jako koreke w pierwszej deklaracji w2017 roku, ok. 5 tys zł Teraz moje pytanie po tym długim wstępie brzmi tak: w którym miejscu mam korygować prewspółczynnik z 98 do 96%? bo jak technicznie mam postępować z różnicą między 79 a 53% to jeszcze wiem, natomiast gdzie i kiedy koryguje się ten prewspółczynnik to chyba juz się zamotałam. Bardzo was proszę o pomoc i liczę na zrozumienie :) dziekuje i pozdrawiam

#227 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 13 luty 2018 - 21:46

Proszę również o materiały na pocztę alex 20267@wp.pl. Byłabym bardzo wdzięczna bo nie wiem jak do tego się zabrać.

#228 Guest_ALEKS

Guest_ALEKS
  • Goście

Napisano 17 luty 2018 - 22:05

Witam. Proszę o pomoc mądrzejszych księgowych ode mnie😁. Jak zaksięgować tą cholerna korekte. Czy korekte vat środków trwalych na plus lub minus powinniśmy zaksięgować na kontach 080 poszczegolnych inwestycji? A korekte od pozostałych nabyc na kontach kosztowych (4) na plus lub minus? Czy powinniśmy wrzucic to w przychody lub koszty operacyjne? Proszę o pomoc ustaleniu schematu ksiegowania.

#229 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1283 postów

Napisano wczoraj, 20:40

Korekta ŚT nie zwiększa/ zmniejsza wartości ŚT. Korekta to w zalezności czy zwiększająca czy zmniejszająca to PPO luk PKO

#230 Guest_Agnieszka 71

Guest_Agnieszka 71
  • Goście

Napisano dziś, 15:35

Witam
niedawno dopiero tu zajrzałam jak szukałam pomocy. Czytając całą dyskusję postanowiłam napisać Wam swoje odczucia. W interpretacji od Pana Kowerdeja nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak sam nam powiedział na szkoleniu to indywidualna decyzja każdego zakładu. Tam są dwie sprzeczne informacje w tej interpretacji.
Ale byłam na szkoleniu u Pana Szczypióra w piątek i on nam podał namiary na pismo Min Fin - to też indywidualna interpretacja, ale... warto z tego skorzystać i tam ewidentnie napisane jest że w mianowniku dodajemy pokrycie amortyzacji - 0113-KDIPT1-1.4012.505.2017.1.MSU z dn. 25.09.2017 r.

#231 Guest_Agnieszka 71

Guest_Agnieszka 71
  • Goście

Napisano dziś, 15:44

Ja zawsze biorę koszty lub przychody korekt Vat do roku w którym się ponosi i rozlicza. A więc w tym przypadku 2018r. Chociaż dotyczy ona roku ubiegłego ale ponosisz koszty lub przychody bieżącego roku. I na dodatek ujmujesz w m-c lutym br. Czytałam interpretacje i różne artykuły na ten temat. I tak stosuje od lat i tak zrobię w tym roku.

a możesz polecić jakieś interpretacje lub ewentualnie artykuły w tym temacie :) pliiiis

#232 Guest_waldemar

Guest_waldemar
  • Goście

Napisano dziś, 22:14

Szanowni Państwo,

chciałbym prosić o pomoc w zakresie kwestii poruszonej w tytule tematu. Jak wygląda sytuacja z korektą wieloletnią - zarówno prewspółczynnika jak i współczynnika struktury? Czy obowiązek korekty wieloletniej środków trwałych o wartości powyżej 15 tys. jednoznacznie wynika z przepisów, biorąc pod uwagę, że prewspółczynnik jest stosunkowo nowym "wynalazkiem"? Nasza gmina odliczyła znaczne kwoty VATu latach 2010-2012 z tytułu wydatków na budowę oczyszczczalni i modernizację wodociągu. VAT był odliczony w 100%. Chcąc dokonać korekty rocznej przy zastosowaniu prewspółczynnika (który w tamtym czasie po prostu nie istniał) gmina musiałaby zwrócić do US pokaźne kwoty, na co nas po prostu nie stać. Zmniejszeniu uległ u nas również współczynnik, który wg danych z 2017 roku klaruje się na poziomie 97%.

Pierwszy raz mam do czynienia z korektą wieloletnią, dlatego byłbym bardzo wdzięczny za pomoc w tej kwestii zwłaszcza, że czas na dokonanie korekty zbliża się nieuchronnie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy