Skocz do zawartości

Czy mój uraz kwalifikuje się jako wypadek?

wróć do serwisu Kadry 33 odpowiedzi w tym temacie

#21 Łukasz C

Łukasz C

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 11 październik 2017 - 10:33

Dzień dobry!

Ciąg dalszy mojej sprawy.

Otóż dziś dostałem wezwanie na przesłuchanie do firmy na jutro. BHP-owiec, który do mnie zadzwonił prosił bym uzyskał z punktu medycznego kopalni opinię lekarską. Niestety tej opinii jako poszkodowany nie mogłem uzyskać, ale dowiedziałem się ważnego szczegółu. Otóż na punkcie medycznym są 2 zeszyty, w których rejestrowane są zdarzenia. Jeden jest zatytułowany wypadki, drugi zachorowania. Pan doktor wpisał mnie do zeszytu zachorowań, opisując, że zgłosiłem się z bólem pleców.

Moje pytanie jest takie, czy to może być powód do nie uznania mi wypadku? Pani na punkcie stwierdziła, że nie mam szans na wypadek właśnie z powodu tego wpisu oraz tego, że rtg nie wykazał następstw zdarzenia, tylko moją chorobę nabytą wcześniej..

W piątek idę prywatnie do ortopedy, gdyż z NFZ mam termin na początek listopada i mam zamiar zrobić dalsze badania diagnostyki obrazowej bo jest podejrzenie uszkodzenia tkanki miękkiej, której przecież na rtg nie widać.

#22 Guest_Łukasz C.

Guest_Łukasz C.
  • Goście

Napisano 27 październik 2017 - 09:59

Dzień dobry!
Wracam do tematu, potrzebuję porady. Otóż dzisiaj zostałem zapoznany z protokołem powypadkowym. Nie uznano mi wypadku twierdząc, iż mój uraz nie ma przyczyny zewnętrznej. Napisałem uwagi do protokołu, gdzie stwierdziłem że przyczyną zewnętrzną jest element, który dźwigałem a dokładnie jego ciężar. Teraz czekam na ponowny protokół.
Co mogę zrobić jeśli znów mi nie uznają wypadku? Czy faktycznie mój wypadek nie ma przyczyny zewnętrznej?
Słyszałem, że pracodawca ma 14 dni od zgłoszenia wypadku do napisania protokołu. Ja zgłosiłem wypadek 4 października natomiast protokół przedstawiono mi dopiero dzisiaj z datą 24 października. Czy pracodawca miał prawo przeciągnąć 14 dni do 20 dni?

Proszę o porady i pozdrawiam

#23 tadeusz8

tadeusz8

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 260 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 październik 2017 - 11:04

Wszystko co dotyczy ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy znajdziesz w Rozporz.RM z dnia 1 lipca 2009 r. (Dz.U. Nr 105 poz.870 z 2009 r.).

§ 9.1. Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku  zespół powypadkowy sporządza - nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku - protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, zwany dalej "protokołem powypadkowym", według wzoru ustalonego przez ministra właściwego do spraw pracy na podstawie art.237 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

2. Ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku w terminie późniejszym niż określony w ust.1, wskutek uzasadnionych przeszkód lub trudności, wymaga podania przyczyn tego opóźnienia w treści protokołu powypadkowego.

Na końcu Protokółu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy znajduje się POUCZENIE - w pkt.II. jest taki zapis: Poszkodowany pracownik, a w razie wypadku śmiertelnego, uprawniony członek zmarłego pracownika, mogą wystąpić do Sądu (jakiego ? wpisuje zespół powypadkowy) z powództwem o ustalenie i sprostowanie protokółu na podstawie art.189 Kodeksu postępowania cywilnego. Z powództwem takim, w interesie poszkodowanego pracownika, może wystąpić również organizacja związkowa, działająca u pracodawcy zatrudniająca poszkodowanego pracownika. Roszczenia ze stosunku pracy są wolne od opłat sądowych.

Czy faktycznie mój wypadek nie ma przyczyny zewnętrznej? Przecież zostałeś dopuszczony do pracy przez lekarza medycyny pracy - bez zastrzeżeń.

Często pracodawcy chcą poszkodowanych zastraszyć dalszym postępowaniem sądowym aby ich do tego zrazić - bo to stres występowania przez sądem, straty czasu na dojazdy itp.;itd. Jak dalej postępować możesz zasięgnąć porady PIP B)

#24 Łukasz C

Łukasz C

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 27 październik 2017 - 11:48

Nie chciałbym wchodzić na drogę sądową ale jeśli to będzie jedyna forma walki o swoje to wtedy udam się do sądu.

Na protokole nie było adnotacji o powodzie przedłużenia czasu postępowania. Zostało tam wyszczególnione, że złożyłem zawiadomienie 4.10, powołanie zespołu powypadkowego 10.10 oraz napisanie protokołu 24.10. Co prawda między powołaniem zespołu, a napisaniem protokołu jest 14 dni, ale licząc od dnia zawiadomienia już jest 20 dni. Na pewno udam się do PIP po poradę i przedstawię im całą sytuację.

Natomiast odnośnie przyczyny zewnętrznej.. czy dobrze rozumuję, że taką przyczyną jest element (jego ciężar), który dźwigałem? Co mogłoby być jeszcze przyczyną zewnętrzną?

#25 tadeusz8

tadeusz8

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 260 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 27 październik 2017 - 12:44

Ja przyczynę zewnętrzną wynajduję w Rozp.MPiPS z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (Dz.U. Nr 14 poz.80 z 2009r.) w pytanie nr 27 Przyczyny wypadku :) B)

#26 Łukasz C

Łukasz C

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 28 październik 2017 - 10:53

Dziękuję :)

#27 Guest_stefan

Guest_stefan
  • Goście

Napisano 28 październik 2017 - 12:31

Jeszcze nie słyszałam, żeby ktoś doznał skrzywienia kręgosłupa, jak również spłycenia lordozy na skutek dźwignięcia.Uszkodzenie kręgosłupa nastąpiło tu wyraźnie na skutek nieleczonej choroby. Nie wiesz na czym polega choroba, więc nie udzielaj rad.

Pozwól że to rozstrzygnie już sąd. U mnie w pracy był przypadek że pracownik doznał zawału mięśnia sercowego podczas transportu ciężkiego przedmiotu schodami bo winda była w remoncie. Nie wiem czy wcześniej leczył się na serce czy nie, w każdym bądź razie sąd przyznał rację pracownikowi i sprawę wygrał.

#28 Guest_Stefan

Guest_Stefan
  • Goście

Napisano 28 październik 2017 - 12:59

Nie chciałbym wchodzić na drogę sądową ...

Natomiast odnośnie przyczyny zewnętrznej.. czy dobrze rozumuję, że taką przyczyną jest element (jego ciężar), który dźwigałem? Co mogłoby być jeszcze przyczyną zewnętrzną?

Według mnie ciężar przedmiotu może być taką zewnętrzną przyczyną, ale ja prawnikiem nie jestem i mogę się mylić. Proszę też mieć na uwadze że to forum czytają "behapowcy" również z kopalń, a oni w imię źle pojętej "solidarności zawodowej" będą mataczyć żebyś odpuścił. Walcz, bo może się okazać że będziesz trwale niezdolny do pracy na dole a rente dostaniesz na rok czy dwa i potem się bujaj u prywaciarzy. Pozdrowiam z branży - Stefan. 

#29 Łukasz C

Łukasz C

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 29 październik 2017 - 09:28

Według mnie ciężar przedmiotu może być taką zewnętrzną przyczyną, ale ja prawnikiem nie jestem i mogę się mylić. Proszę też mieć na uwadze że to forum czytają "behapowcy" również z kopalń, a oni w imię źle pojętej "solidarności zawodowej" będą mataczyć żebyś odpuścił. Walcz, bo może się okazać że będziesz trwale niezdolny do pracy na dole a rente dostaniesz na rok czy dwa i potem się bujaj u prywaciarzy. Pozdrowiam z branży - Stefan. 

Dziękuję za wsparcie Stefan! Nie zamierzam odpuszczać i będę walczyć bo mam o co. Jestem aktualnie po rezonansie magnetycznym, który wykazał szereg zmian przeciążeniowych np. protruzja i torbiele maziówkowe, a to oznacza dalsze leczenie, które niestety kosztuje.. Aktualnie czekam na drugi protokół i jeśli znów wypadek nie będzie uznany to pójdziemy krok dalej :)

#30 Łukasz C

Łukasz C

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano 31 październik 2017 - 12:51

Drugi protokół już gotowy, okazuje się, że znów nie zaliczono mi zdarzenia jak wypadek.

Jak mam postąpić przy zapoznaniu z nim? Muszę go podpisać czy mogę tego nie zrobić? A może mogę podpisać z adnotacją, że nie zgadzam się z decyzją?

#31 Guest_Michał

Guest_Michał
  • Goście

Napisano 05 czerwiec 2019 - 18:11

Drugi protokół już gotowy, okazuje się, że znów nie zaliczono mi zdarzenia jak wypadek.

Jak mam postąpić przy zapoznaniu z nim? Muszę go podpisać czy mogę tego nie zrobić? A może mogę podpisać z adnotacją, że nie zgadzam się z decyzją?

Jestem w podobnej sytuacji. Jak się temat zakończył?

#32 Guest_Bhpik

Guest_Bhpik
  • Goście

Napisano 29 lipiec 2019 - 21:37

podpisujesz i idziesz do sądu żeby mieć z czym. 

#33 Guest_Ilona

Guest_Ilona
  • Goście

Napisano 15 październik 2020 - 09:36

Witam
Jestem kobietą mam 30 lat pracuje w sklepie jakiś miesiąc temu przy dostawie gdzie zwykle jestem sama (piwa) podnosząc skrzynkę z piwem poczułam silne ukłucie w kręgosłupie ledzwiowym miałam wtedy coś takiego że nie mogłam złapać oddechu od tamtej pory czuje ból który mnie męczy byłam u lekarza robiłam rezonans i coś jest nie tak mówiąc o tym fakcie szefostwu stwierdzili że coś takiego nie mogło się zdazyc u nich w pracy bo za krótko pracuje ( w styczniu będzie rok) kiedy powiedziałam ze lekarz wyraźnie zabronił nosić ciężkich rzeczy szef powiedział nie możesz iść na zwolnienie póki nie znajdziemy kogoś na twoje miejsce. Czy to jest normalne? Dodam że lekarz chciał wystawić zwolnienie od razu i mnie na to namawiał ale nie zgodziłam się

#34 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20771 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 15 październik 2020 - 10:30

Ale niby co jest "normalne"? O co pytasz?
Trzeba było zgłosić sprawę urazu natychmiast BHPowcowi, iść na zwolnienie, leczyć się.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych