Skocz do zawartości

Spadek z testamentu a zachowek dla wnukow wydziedziczonego syna

5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_M.M.D

Guest_M.M.D
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2017 - 19:06

Dzień dobry, jestem w kropce i potrzebuje pomocy.

Moj śp.Przyjaciel sporządził testament, w którym wydziedziczył syna, który od lat nie utrzymował z nim kontaktu, a swój majątek ( nieduże mieszkanie warte ok.200 tys.) zapisał mi. Syn ma po matce prawo do ¼ mieszkania. W zeszłym tyg. na rozprawie przyjęłam spadekk. Teraz okazało się, że syn Przyjaciela ma 3 dzieci i zamierza starać sie o zachowek dla nich! Mój prawnik nonszalancko powiedzial, że może sie okazać że dołożę do interesu, bo pomimo wydziedziczenia syna, wnuki mogą dostać zachowek.czy to prawda??

-rozumiem, że będę musiała opłacić najwyższy podatek od spadku (grupa 3). Jak wyznaczyć kwotę podatku od spadku mieszkania ? - konieczna jest wycena rzeczoznawcy czy wartosc mieszkania mam zadeklarować samodzielnie? Czy ten kosmiczny zachowek bede mogą odliczyć?
-Czy jeśli sprzedam mieszkanie jak najszybciej ( aby mieć pieniądze na podatek od spadku) będę musiala jeszcze zapłacić podatek dochodowy?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2017 - 10:37

Tak, wnukom przysługuje zachowek.Co do podatków, może ktoś inny wypowie się, bo to nie moja specjalność.Wiem,że wartość mieszkania można zadeklarować samodzielnie, ale w urzędzie skarbowym i tak skorygują, jeśli podasz zaniżoną kwotę.Prawnik dobrze powiedział, czasem spadek, to więcej kłopotów i kosztów, niż wartości materialnych.

#3 Guest_M.M.D

Guest_M.M.D
  • Goście

Napisano 24 wrzesień 2017 - 21:20

A czy jest możliwość cofnięcia decyzji i odrzucenie spadku? Rozprawa się odbyła ale nie przyszły jeszcze prawomocne dokumenty. Jest na to szansa jeszcze??
Szkoda że prawnik nie.poinformował mnie wcześniej o tym zachowku dla wnukow!:-((

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 25 wrzesień 2017 - 12:14

A czy jest możliwość cofnięcia decyzji i odrzucenie spadku? Rozprawa się odbyła ale nie przyszły jeszcze prawomocne dokumenty. Jest na to szansa jeszcze??
Szkoda że prawnik nie.poinformował mnie wcześniej o tym zachowku dla wnukow!:-((

Oświadczenie o przyjęciu spadku można zmienić jedynie wtedy, jeśli zostało ono złożone pod wpływem błędu lub groźby.
http://www.infor.pl/...ciu-spadku.html

#5 cz.roma

cz.roma

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 29 październik 2017 - 20:39

Moj śp.Przyjaciel sporządził testament, w którym wydziedziczył syna,
który od lat nie utrzymował z nim kontaktu, a swój majątek
( nieduże mieszkanie warte ok.200 tys.) zapisał mi.
Syn ma po matce prawo do ¼ mieszkania.

Odziedziczyła Pani nie mieszkanie tylko UDZIAŁ w tym mieszkaniu.
Wartość rynkowa udziału jest prawie zawsze mniejsza
od iloczynu tego udziału przez wartość rynkową mieszkania,
gdy nie jest ono współwłasnością;
w tym wypadku będzie ona mniejsza od 150 000 zł.
Taka rzeczywista ( a nie "matematyczna" )rynkowa wartość udziału w mieszkaniu
powinna być podstawą do obliczenia zachowku i podatku

W zeszłym tyg. na rozprawie przyjęłam spadekk.

Należało przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza

Teraz okazało się, że syn Przyjaciela ma 3 dzieci i zamierza starać sie
o zachowek dla nich! Mój prawnik nonszalancko powiedzial, że może sie
okazać że dołożę do interesu

Po to Pani zwróciła o profesjonalną pomoc, aby do tego nie doszło

, bo pomimo wydziedziczenia syna, wnuki
mogą dostać zachowek.czy to prawda??

Tak

-rozumiem, że będę musiała opłacić najwyższy podatek od spadku (grupa 3).
Jak wyznaczyć kwotę podatku od spadku mieszkania ?
- konieczna jest wycena rzeczoznawcy

Dopóki nie dojdzie do sporu między podatnikiem a fiskusem - NIE

czy wartosc mieszkania mam zadeklarować samodzielnie?

Podatnik ustała sam na podstawie wszelkich dostępnych źródeł

Czy ten kosmiczny zachowek bede mogą odliczyć?

Należy bezwzględnie to zrobić

-Czy jeśli sprzedam mieszkanie jak najszybciej
( aby mieć pieniądze na podatek od spadku) będę musiala jeszcze
zapłacić podatek dochodowy?

Tak.

#6 cz.roma

cz.roma

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 31 październik 2017 - 21:21

A czy jest możliwość cofnięcia decyzji i odrzucenie spadku?

Prawo pozwala na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku po raz drugi, ale tylko wtedy, gdy pierwsze oświadczenie było wadliwe - zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, a od chwili wykrycia błędu lub ustania groźby nie minęło więcej niż rok.
Błąd musi dotyczyć spadku, być istotny ( gdyby nie ten błąd, to zachowując rozsądnie, nie złożylibyśmy - w tym wypadku -   oświadczenia o przyjęciu spadku), a spadkobiercy składającemu oświadczenie nie można zarzucić, iż nie dołożył należytej staranności, aby błąd wykryć.
Należy w sądzie spadku złożyć wniosek o uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu spadku  pod wpływem błędu.
W mojej ocenie błąd był istotny, bo gdyby Pani wiedziała o obowiązku wypłaty zachowku dla wnuków spadkodawcy, to nie przyjęłaby spadku. Nie można Pani zarzucić, iż nie dołożyła Pani należytej staranności, aby błąd wykryć, gdyż nie mając dostatecznej wiedzy z zakresu prawa spadkowego,  zwróciła się o pomoc do profesjonalisty.
Jeżeli drugim oświadczeniem będzie odrzucenie spadku, a sąd to oświadczenie zatwierdzi, to utraci Pani wszelkie prawa do spadku i nie będzie ciążyć obowiązek wypłaty zachowku.

Rozprawa się odbyła ale nie przyszły jeszcze prawomocne dokumenty. Jest na to szansa jeszcze??

Ale czy złożyła Pani  wniosek o doręczenie odpisu postanowienia? Sąd z urzędu nie wysyła odpisu; trzeba złożyć wniosek i go opłacić

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych