Skocz do zawartości

zatrudnienie/pomoc żony przy działalności

pomoc przy działalności dg

wróć do serwisu Kadry 4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_mochna

Guest_mochna
  • Goście

Napisano 22 wrzesień 2017 - 18:48

Witam.

Chcę założyć działalność gospodarczą, gdzie będę prowadził dwie osobne firmy, na dwóch osobnych stronach internetowych. Mianowicie chodzi o pracę w drewnie i szycie dziecięcych akcesoriów. Jestem osobą pracującą, zatrudnioną na umowie o pracę i może być tak, że będę potrzebował pomocy żony przy szyciu. Domyślam się, że potrzebne jest tu zatrudnienie małżonki, ale ona pobiera w tym momencie zasiłek macierzyński i przy zatrudnieniu może go stracić. 

Na jakich zasadach zatrudnić żonę, aby koszty były jak najniższe? Czy jeśli jestem zatrudniony, żona jest dopisana do ubezpieczenia, to będę musiał płacić pełen ZUS za żonę? Jak sprawdzane jest to, że danymi działalnościami zajmują się dwie osoby, a tylko jedna jest zarejestrowana? Jakie są konsekwencje nie zatrudnienia osoby, która pomaga przy działalności.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

#2 Guest_mochna

Guest_mochna
  • Goście

Napisano 23 wrzesień 2017 - 08:32

odnawiam

#3 Guest_mochna830

Guest_mochna830
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2017 - 18:51

odnawiam

#4 aullan

aullan

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 27 wrzesień 2017 - 21:58

Popytaj jakichś speców z tego obszaru tematycznego. Wydaje mi się, że to może być naprawdę dość dobre rozwiązanie :)

Obecnie w zalewie tandety tonąć muszą publikacje cenne, ponieważ łatwiej jest odnaleźć książkę wartościową wśród dziesięciu kiepskich aniżeli ich tysiąc w milionie.

#5 gosia kadry

gosia kadry

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 28 wrzesień 2017 - 08:10

Witam,

na zasiłku macierzyńskim kobieta może pracować u innego pracodawcy niż jej własny bez utraty zasiłku. Jednak wtedy płacimy za małżonkę pełne zusy. I teraz pytanie czy żona pobiera zasiłek macierzyński czy ma urlop macierzyński (czyli dalej jest w zatrudnieniu czy umowa jej się skończyła)? Jeżeli po macierzyńskim wraca normalnie do pracy etatowej, wtedy jako twoja osoba współpracująca płaci tylko składkę zdrowotną (oczywiście jeśli na etacie ma co najmniej wynagrodzenie minimalne). 

Aby płacić minimalne koszty za pracę żony (umowa z kwotą dowolną), firma musiałaby być spółką z o.o. 

Pozdrawiam

Witam.

Chcę założyć działalność gospodarczą, gdzie będę prowadził dwie osobne firmy, na dwóch osobnych stronach internetowych. Mianowicie chodzi o pracę w drewnie i szycie dziecięcych akcesoriów. Jestem osobą pracującą, zatrudnioną na umowie o pracę i może być tak, że będę potrzebował pomocy żony przy szyciu. Domyślam się, że potrzebne jest tu zatrudnienie małżonki, ale ona pobiera w tym momencie zasiłek macierzyński i przy zatrudnieniu może go stracić. 

Na jakich zasadach zatrudnić żonę, aby koszty były jak najniższe? Czy jeśli jestem zatrudniony, żona jest dopisana do ubezpieczenia, to będę musiał płacić pełen ZUS za żonę? Jak sprawdzane jest to, że danymi działalnościami zajmują się dwie osoby, a tylko jedna jest zarejestrowana? Jakie są konsekwencje nie zatrudnienia osoby, która pomaga przy działalności.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: pomoc przy działalności, dg

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych