Skocz do zawartości

Zdjęcie

Amortyzacja po ulepszeniu środka trwałego

ulepszenie środek trwały amor

wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 costam

costam

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 22 wrzesień 2017 - 14:43

Witam,

Niedługo w firmie będziemy przeprowadzać ulepszenie środka trwałego - jego wartość początkowa to 60 000 zł a dotychczasowa amortyzacja (liniowa) to 36000(miesięczny odpis 1000 zł). Z tego co zdążyłem się zorientować to

1. Ulepszenie środka trwałego będzie przeprowadzane na koncie 080 - środki trwałe w budowie gdzie będą księgowane wszelkie koszty związane z ulepszeniem. Oczywiście w trakcie ulepszenia środek trwały będzie normalnie amortyzowany kwotą 1000 pln miesięcznie aż do momentu zakończenia ulepszenia

2. Po ulepszeniu (ok 2 miesięcy) nastąpi przeksięgowanie wartość ulepszenia z konta 080 na konto 01 ( 01Wn/ 080Ma) zwiększając wartość środka trwałego do wartości początkowej do 80 000 zł, planowana kwota ulepszenia to oczywiście 20 000 zł 

pytanie brzmi :

Od jakiej wartości powinno teraz się przeprowadzać amortyzację  tj od kwoty 80 000 czy od kwoty 60 000 - 36 000(dotychczasowa amortyzacja) + 20 000(kwota ulepszenia)  czyli 440 000.

Pytam bo w końcu wartość bilansowa tego środka to tak naprawdę 60 000 - 36 000 czyli 24 000...a kwota ulepszenia tylko podwyższa tą wartość

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11343 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 22 wrzesień 2017 - 15:57

po ulepszeniu ŚT odpisy amortyzacyjne wg mnie liczy się od kwoty 80.000 zł

#3 costam

costam

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 23 wrzesień 2017 - 07:25

Też tak uważam ale jak dla mnie to coś jest "nie  halo" - zauważ jeśli mamy środek trwały który został już w dużej części zamortyzowany(zużyty pod kątem bilansowym i podatkowy) to ulepszenie powinno dotyczyć tej wartość która jest już skorygowana o amortyzację dotychczas ustaloną. Oczywiście wiem że mogę nie mieć racji ( i pewnie jej nie mam ale to powoduje że dotychczasowa amortyzacja gdzieś ulatnia się w kosmos mimo, że środek trwały został używany więc jego wartość co miesiąc spadała. chyba że przyjmiemy że ulepszenie niesie ze sobą procesy jednoczesnego remontu (przywrócenia do stanu pierwotnego plus wyposażenie go w dodatkowe funkcje)

znalazłem takie coś na necie ale jak to net...tam można zaleźć informację że ziemia jest płaska i podtrzymywana przez 8 słoni:

https://poradnikprze...su-amortyzacji

#4 costam

costam

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 23 wrzesień 2017 - 07:26

Też tak uważam ale jak dla mnie to coś jest "nie  halo" - zauważ jeśli mamy środek trwały który został już w dużej części zamortyzowany(zużyty pod kątem bilansowym i podatkowy) to ulepszenie powinno dotyczyć tej wartość która jest już skorygowana o amortyzację dotychczas ustaloną. Oczywiście wiem że mogę nie mieć racji ( i pewnie jej nie mam ale to powoduje że dotychczasowa amortyzacja gdzieś ulatnia się w kosmos mimo, że środek trwały został używany więc jego wartość co miesiąc spadała. chyba że przyjmiemy że ulepszenie niesie ze sobą procesy jednoczesnego remontu (przywrócenia di stanu pierwotnego plus wyposażenie go w dodatkowych funkcji)

znalazłem takie coś na necie ale jak to net...tam można zaleźć informację że ziemia jest płaska i podtrzymywana przez 8 słoni:

https://poradnikprze...su-amortyzacji

#5 Guest_Bwert

Guest_Bwert
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2017 - 12:48

I D I O T A pozostanie i di ot ą, nie udawaj uczniaku pracownika, nie zwracaj sie z problemem niby z pracy, tymczasem to szkolne zadanie - idź na korepetycje, zapłać to dostaniesz rozwiazanie, nie zabieraj czasu ludziom pracującym.

Zacznij od kursu na spawacza czy innego hydraulika za głu piś i tak tego nie zrozumiesz

#6 costam

costam

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 13 postów

Napisano 29 wrzesień 2017 - 13:17

Guest_Bewrt  IDIOTA i  tępa  k**wa to sam jesteś - proponuje ci kurs na śmieciarza bo może byś zrozumial na czym sprawa polega, natomiast nie ma ci tego co wyjaśniać bo jesli ktoś kosi cały zcas trwaniki zawodowo to potem wypisuje takie odpowiedzi

#7 Guest_Zonkk

Guest_Zonkk
  • Goście

Napisano 29 wrzesień 2017 - 14:10

Guest_Bewrt  IDIOTA i  tępa  k**wa to sam jesteś - proponuje ci kurs na śmieciarza bo może byś zrozumial na czym sprawa polega, natomiast nie ma ci tego co wyjaśniać bo jesli ktoś kosi cały zcas trwaniki zawodowo to potem wypisuje takie odpowiedzi

o ja cię............................a skad ty sie tu wziąłeś? za wcześnie cie wypuscili czy zwiałeś gosciu ?

#8 Guest_costam

Guest_costam
  • Goście

Napisano 01 październik 2017 - 09:53

Ty masz rzeczywiście w swej wykolejonej i tępej głowie WIELKI Zonkk...Chyba ci stary do wanny wchodził jak byleś dzieciakiem a stara karmiła cię z procy brzdąc się takim wodogłowiem jak ty

#9 Guest_Zonk

Guest_Zonk
  • Goście

Napisano 01 październik 2017 - 10:26

Ty masz rzeczywiście w swej wykolejonej i tępej głowie WIELKI Zonkk...Chyba ci stary do wanny wchodził jak byleś dzieciakiem a stara karmiła cię z procy brzdąc się takim wodogłowiem jak ty

Ty masz naprawdę poważny problem, nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy, uwierz, twoja agresja wskazuje na to że sam sobie nie poradzisz.
Ciekawy przypadek dla psychiatry, nie martw się,posiedzisz w zamkniętym ośrodku, resztę załatwią psychotropy...no chyba że stanowisz obiekt nieuleczalny, no to się ciebie uśpi.

#10 mahtab19

mahtab19

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 06 październik 2017 - 15:44

Masz niegrzeczny ton

#11 Guest_Zonk

Guest_Zonk
  • Goście

Napisano 06 październik 2017 - 15:56

Masz niegrzeczny ton

Ale kogo to obchodzi co ty o tym myślisz?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych