Skocz do zawartości

Sprzedaż + darowizna + wspólnota małżeńska

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 13:14

Ojciec chce

a) sprzedać za 100tys. mieszkanie zakupione w 2003r. za 50tys. zł

B) darować połowę z tych pieniędzy córce

c) córka chce to wrzucić do wspólnoty małżeńskiej, aby spłacić długi wspólne, a szczególnie męża.

Już wiem wiem, że

- najlepiej te wszystkie czynności zrobić notarialnie i za pomocą operacji bankowych i tak to się odbędzie.

- przy sprzedaży obowiązuje tatę opłata 2% podatku od sprzedaży (PCC?)

- darowizna jest zwolniona z opodatkowania jeżeli zgłoszę to do urzędu skarbowego na formularzu SD-2, ale w jakim terminie ?

- wniesienie tej kwoty do wspólnoty małżeńskiej też nie będzie obłożona podatkiem

Pytania

1) czy można to zrobić w formie jednego akt notarialnego ? Dla mnie i dla skarbowego byłoby przejrzyście, w jednym dokumencie wszystko co i jak zaszło, skąd się wzięły pieniądze etc., no i chyba opłata mogłaby być mniejsza. Wada tylko, że wiedziałby też o tym Pani kupująca.

Pytam, bo kupujący i bank  pieniądze za zakup mieszkania przeleje na konto taty  np. po miesiącu. Więc de facto nie ma pieniędzy z zakupu, a my chcemy je sobie darować - czego jeszcze nie ma

2) Kiedy biegnie termin zgłoszenia darowizny, od aktu notarialnego, od faktycznego dnia zapłaty tacie przez kupującego, czy od daty faktycznego dnia przelewu środków z taty na mnie. Bo najpierw jest akt notarialny zakupu połączony z darowizną

3) Jakie są terminy na zgłoszenie darowizny miesiąc, pół roku? Różnie czytam i nie rozumiem

4) Czy pieniądze ze sprzedaży muszę przeznaczyć też na za kup mieszkania. Przypominam, że tata kupił w 2003r., a w 2004 weszła jakaś ustawa o konieczności przeznaczenia środków ze sprzedaży jednego mieszkania na zakup kolejnego. A jak nie to trzeba uiścić podatek. Nie jestem pewien czy tak jest.

5) Czy jak przekażę te pieniądze do wspólnoty małżeńskiej, a mąż spłaci długi to jednak zapłacę jakiś podatek czy nie?

#2 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 13:49

Straszliwie mieszasz rózne rzeczy ze sobą

Po pierwsze: sprzedaż mieszkania musi być zrobiona aktem notarialnym i Twój Ojciec nie płaci żadnego PCC, płaci kupujący

Po drugie: nie można połączyć aktu sprzedaży i darowizny pieniedzy innej osobie w 1 akt, bo to są kompletnie różne czynności, nie ma tez powodu, aby tak robić

Po trzecie: ojciec może Ci darować pieniądze, kiedy mu się będzie żywnie podobało i nie musi to być aktem notarialnym, wystarczy umowa pisemna + przelew na Twoje konto, Ty zaś musisz do 6 miesięcy złożyć stosowny druk w US, by nie płacić podatku.

Po czwarte: Ty darowane pieniądze możesz wydać na co chcesz, nie musi to być wcale mieszkanie natomiast czy tak wprost możesz spłacić długi męża i nie płacić podatku/nie zgłaszać w US nie wiem

Po piąte: jeśli Twój Ojciec miał mieszkanie 5 lat i po tym czasie dopiero je sprzedał nie ma żadnego obowiązku przeznaczania pieniędzy na kolejne mieszkanie, żadna ustawa w 2003 ani 2004 w tym aspekcie nie weszła

#3 Guest_Ola

Guest_Ola
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2017 - 10:23

Dzięki

ad.1 OK to wiedziałam.

ad.2 Masz rację. Nie można tego w jednym akcie.

ad.3 O tym nie pomyślałam, że może być umowa. Choć wydaje mi się, bardziej transparentne, uczciwsze dla nas i dla US

ad.4 Rozumiem, że jak mamy 3 kredyty. Jeden mój czy drugi wspólny 50tys. to bezproblemowo mogę któryś spłacić. Czy trzeci męża, ale 9 tys. to też chyba mogę i nawet nie muszę zgłosić skarbowemu.

Kluczowe jest dla nas pytanie. Gdybym z tych darowanych 150tys. (u górze jest 50tys to pomyłka) kupili mieszkanie za 100tys jako wspólne to czy i jaki trzeba będzie w tej sytuacji zapłacić podatek. Bo pieniądze moje, ale mieszkanie ma być na współwłasność. Czy skarbowy nie powie zaraz zaraz, ale w takim przypadku jest to darowizna z pani ojca  na panią i na pani męża, bo mieszkanie jest na współwłasność. I proszę zapłacić podatek od połowy. Może właśnie warto wtedy zrobić to w formie aktu notarialnego, że otrzymuję darowiznę od ojca i wnoszę tą kwotę do majątku wspólnoty małżeńskiej. Wówczas chyba w ogóle nie ma problemu. Chyba tak mogę najbezpieczniej i nie muszę robić darowizn na męża etc. No i oczywiście konieczne jest złożenie SD-2. 

ad. 5 Rozumiem. Dziękuję

Czy móbgły ktoś ustosunkować się do z punktu 4

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych