Skocz do zawartości


Odwrotne obciążenie


wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 12:44

Witam,

 

kupiłam rzeczy do firmy na fakturę z odwrotnym obciążeniem. Służyć mi one będą do późniejszej sprzedaży ze stawką zw. Nie mam więc prawa do odliczenia VAT naliczonego. Czy w takim wypadku mam wykazać tylko podatek należny i zapłacić go do US? Czy to ma sens? Czy w ogóle nie wykazywać tego odwrotnego obciążenia? 



#2 Hatter

Hatter

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 20 wrzesień 2017 - 14:04

Ja się niestety niezbyt na tym znam... Nie będę w stanie w tym obszarze tematycznym kompletnie pomóc.


Żyjesz tylko połową siebie, a druga leży gdzieś bezczynnie.


#3 experto

experto

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 11 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 11 październik 2017 - 14:39

Nie sprecyzowała Pani dlaczego sprzedaż będzie opodatkowana stawką zw.
Towary przeznaczone do dalszej odsprzedaży, zakupione z odwrotnym obciążeniem nie zawsze muszą zostać objęte tą samą procedurą przy sprzedaży. Jedną z kluczowych kwestii jest bowiem ustalenie, na czyją rzecz jest dokonana dostawa. Jedynie przy sprzedaży dla czynnego podatnika VAT stosowane jest odwrotne obciążenie w handlu towarami wskazanymi w załączniku numer 11 do ustawy o VAT. Mianowicie Ustawodawca sformułował warunki, które muszą być łącznie spełnione, aby odwrotne obciążenie mogło być zastosowane art. 17 ust. 1 pkt. 7 „(...) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. (...)". 
Gdyby bowiem okazało się, że nabywca jest zwolniony podmiotowo z podatku od towarów i usług,  ze względu na wysokość osiąganych obrotów art. 113 ust 1, tym samym nie jest czynnym podatnikiem VAT,  sprzedawca byłby zobowiązany do naliczenia VAT wg standardowej stawki i odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego.

Doradztwo w stosowaniu prawa podatkowego w Katowicach > Biuro rachunkowe Katowice




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych