Skocz do zawartości


Zwrot różnicy między kwotą wypłaconych zasiłków a kwotą składek


wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2017 - 14:00

Witam,

obiło mi się ostatnio o uszy, że w sytuacji, kiedy kwota wypłaconych zasiłków przekroczy kwotę składek na ubezpieczenia społeczne, to płatnik może się starać o zwrot różnicy. Z czego to wynika? Niestety nie udało mi się doszukać żadnych informacji na ten temat w internecie. Z góry dziękuję za pomoc.

 



#2 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13961 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 19 wrzesień 2017 - 14:07

Tylko wtedy jeśli składki są nadpłacone a nie jeśli zasiłki przekraczają składki.



#3 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10999 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 wrzesień 2017 - 18:28

Wypłacone zasiłki płatnik odejmuje w DRA od kwoty składek społecznych. Jeśli kwota zasiłków jest większa od składek, to moim zdaniem może otrzymać z ZUS zwrot tej różnicy. 

Ale w praktyce nigdy się z tym nie spotkałam.



#4 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 08:04

Dziękuję za odpowiedzi. Tylko czy mogłabym prosić jakiś przepis? Artykuł?



#5 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13961 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 wrzesień 2017 - 08:18

Ale do czego chcesz ten przepis? czy artykuł?

Koleżanka napisała "moim zdaniem" do tego przepisu nie znajdziesz.

Co do mojego wpisu:

"Nienależnie opłacone składki podlegają zaliczeniu przez ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku - na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik złoży wniosek o ich zwrot. Uregulowanie takie wynika z art. 24 ust. 6a i art. 32 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej ustawy systemowej) oraz art. 94 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych."



#6 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 11:19

Oczywiście wiem, co się dzieje z nadpłatą. Chodzi mi o fakt, że płatnik odejmuje w DRA wypłacone zasiłki od kwoty składek. Jak ja odejmuje? Na jakiej podstawie? 



#7 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13961 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 wrzesień 2017 - 13:23

A znasz ustawę?



#8 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10999 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 20 wrzesień 2017 - 18:27

Ale do czego chcesz ten przepis? czy artykuł?

Koleżanka napisała "moim zdaniem" do tego przepisu nie znajdziesz.

Co do mojego wpisu:

"Nienależnie opłacone składki podlegają zaliczeniu przez ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku - na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik złoży wniosek o ich zwrot. Uregulowanie takie wynika z art. 24 ust. 6a i art. 32 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej ustawy systemowej) oraz art. 94 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych."

 

przecież tu nie chodzi o nienależnie opłacone składki 



#9 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13961 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 wrzesień 2017 - 18:45

Moje odniesienie było do tego co napisałam w #2

#10 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2017 - 08:17

Tylko że ja nie pytałam w ogóle o nienależnie opłacone składki... Bo to wiem. Tylko o zupełnie inny temat - zwrot różnicy między kwotą wypłaconych zasiłków a kwotą składek na ubezpieczenia społeczne.



#11 Guest_Ania

Guest_Ania
  • Goście

Napisano 21 wrzesień 2017 - 08:18

I o to, na jakiej podstawie płatnik odejmuje w DRA wypłacone zasiłki od kwoty składek.



#12 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13961 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 21 wrzesień 2017 - 08:23

I o to, na jakiej podstawie płatnik odejmuje w DRA wypłacone zasiłki od kwoty składek.

A ja zapytałam ciebie w poście #7 "czy znasz ustawę"?





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych