Skocz do zawartości


nadgodziny a niepełnosprawność


wróć do serwisu Kadry 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 18 wrzesień 2017 - 13:53

witam

Pracownica posiada skrócony czas pracy ze względu na orzeczenie o niepełnosprawności. Skonczyły jej sie badania okresowe wiec została skierowana do medycyny pracy. Dziś przyniosła orzeczenie i zgode na pracę powyżej 8 godzin dziennie i pow.40 tyg.( w skierowaniu miała prace w nadgodzinach|) Czy w związku z tym powinna teraz pracowac normalnie tak jak wszyscy bez skróconej normy?



#2 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2017 - 08:28

Może pracować bez skróconej normy, choć formalnie to lekarz powinien określić dokładnie zgodę na zwiększony wymiar czasu pracy i pracę  w godzinach nadliczbowych.



#3 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2017 - 13:20

otrzymała zaświadczenie lekarskie w którym jest informacja ze moze pracowac w wymiarze przekraczającym 8 godzin na dobe i 40 godzin tygodniowo. Czyli pracuje jak każdy inny pracownik bez orzeczenia?



#4 Guest_Ala2

Guest_Ala2
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2017 - 13:34

otrzymała zaświadczenie lekarskie w którym jest informacja ze moze pracowac w wymiarze przekraczającym 8 godzin na dobe i 40 godzin tygodniowo. Czyli pracuje jak każdy inny pracownik bez orzeW

Witam panią serdecznie,

wszystko zależy czy osoba ta posiada aktualne orzeczenie o niepełnosprawności oraz jaki jest stopień tej niepełnosprawności.



#5 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 19 wrzesień 2017 - 21:18

Posiada aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. Stopień niepełnosprawności. Do tej pory miała skrócony czas pracy. Gdy skończyły się badania okresowe została skierowana do lekarza medycyny pracy. W skierowaniu była uwzględniona praca w nadgodzinach bo jest taka potrzeba ( wcześniej pracownica sama napisała wniosek o taka zgodę) otrzymała od lekarza zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy powyżej normy. Czy na podstawie tego zaświadczenia cofam skrócony czas pracy?

#6 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 07:54

Można stosować wydłużony czas pracy.

 

 

Generalnie zgoda ta nie powinna być na zaświadczeniu dotyczącym badań okresowych, bo sugeruje to, że o zgodę do lekarza wystąpił pracodawca, a nie pracownik - powinno to być osobne zaświadczenie od lekarza bądź medycyny pracy, bądź specjalisty sprawującego opiekę nad tym pracownikiem.

Zgoda powinna również jasno określać na co lekarz wyraża zgodę - tzn. na wyłączenie stosowania art. 15 w całości, na pracę w wydłużonym czasie 8/40, czy pracę w nadgodzinach lub godzinach nocnych.

 

 



#7 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 09:09

Zgoda jest na osobnym zaświadczeniu. Jest dopuszczony do pracy powyżej 8g dziennie i powyżej 40 tyg.

#8 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 10:03

Z formalnego punktu widzenia sformułowanie 'powyżej 8 godzin dziennie i powyżej 40 na tydzień' nie musi oznaczać nadgodzin, stąd moje 'czepialstwo' co do jednoznacznej treści zaświadczenia.



#9 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 10:46

Każda praca powyżej 8 godzin dziennie to są nadgodziny.

#10 Guest_Ela

Guest_Ela
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 11:15

Kodeks pracy mówi o pracy 8 godzin dziennie. Powyżej to już nadgodziny więc dla mnie jeżeli pracownik ma zgodę na pracę powyżej 8 godzin dziennie jest jednoznaczne z tym że może pracować również nadgodzinach

#11 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2017 - 12:41

Trzymasz się literalnie nawet nie jednego jednego artykułu, a jednego paragrafu kodeksu pracy, a wszystko zależy od przyjętego systemu i rozkładu czasu pracy - lekarz nie ma raczej wiedzy w jakim systemie czasu pracy pracownik pracuje, ba podejrzewam, że większość nie wie, co to takiego, niektóre osoby zajmujące się kadrami również nie - stąd zgoda na zwiększenie wymiaru powinna być precyzyjna i odnosić się do zapisów ustawy. Jednoznaczne jest to, co napisane jest wprost, ty interpretujesz to, co napisał lekarz wg potrzeb, ja interpretuję z doświadczenia.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych