Skocz do zawartości

jak to się oblicza? podstawa

L4 podstawa zasiłek

wróć do serwisu Księgowość 29 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anna.me.myslef

Guest_Anna.me.myslef
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2017 - 08:52

Witam!

Przeszukałam internet, ale na to pytanie nigdzie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Staż pracy całkowity to ponad 10 lat, w lipcu zmienilam prace na duzo lepszą (podwójne wynagrodzenie), zaszłam w ciąże, chcę pracować do momentu, aż nie będzie mi za ciężko - ale do 7 miesiąca na pewno. Teraz lekarz namawia mnie na dwutygodniowe L4 z powodu licznych omdleń.

I stąd pytanie - czy jeśli pojde na 2 tyg teraz to juz nie będzie znaczenia fakt, że wrócę potem do pracy i będę pracować dalej? Czy to od pierwszego L4 w trakcie ciąży będzie naliczony już macierzyński czy ewentualny zasiłek chorobowy jeśli pójdę na L4 w 7-8 miesiącu? czy po prostu w tym momencie wzięte będzie pod uwagę ostatnie 12 miesięcy, a do wypłaty kolejnego chorobowego czy macierzyńskiego w póxniejszym czasie będą nowe obliczenia? (bo w końcu będę pracować kolejne 3-4 miesiące)
bo jeśli od teraz policzą mi ostatnie 12 miesięcy.. to wolę wziąc urlop choćby bezpłatny, i tak lepiej finansowo na tym wyjdę.

będę wdzięczna za odpowiedź. 

#2 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 09:07

liczone będzie z wynagrodzenia u nowego pracodawcy, czyli od lipca

#3 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14680 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 wrzesień 2017 - 09:25

1. Chorobowe będzie liczone z podstawy wynagrodzenia z ostatniej umowy o pracę

2. Będzie liczone chorobowe wynagrodzenie albo zasiłek chorobowy w zależności od tego ile w tym roku byłaś na zwolnieniach lekarskich

3. Średnia będzie liczona z czasu (miesięcy) ile przepracujesz u nowego pracodawcy

4. Macierzyński jest dopiero po urodzeniu dziecka

4. Ponownie będzie podstawa przeliczana jeśli przerwa będzie między zwolnieniami 3 miesięczna

Bezpłatny nigdy nie jest korzystniejszy od nawet byle jakiego zasiłku :)

#4 me.myself.gb

me.myself.gb

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 09:47

OK, bardzo dziękuję! Czy podsumowując:)

w maju/czerwcu w sumie byłam ponad 20 dni na L4 80% - złamana noga, wiec powinnam 'wstrzymać się' do końca września, żeby była zachowana przerwa 3 miesieczna. Potem jesli pojde na 2 tyg L4 ciążowego (100%)- wyplacą mi wg nowej umowy. Potem bede pracowac kolejne 3 miesiące i wyliczą srednią z ostatnich 12 miesięcy - czy wszystko się zgadza?

dzięki jeszcze raz, przekopałam kodeks i inne, ale wiadomo, praktycy będa wiedzieć lepiej  :)

#5 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14680 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 10:00

"byłam ponad 20 dni...." czyli teraz do 33 dni będzie wynagrodzenie chorobowe płacone przez pracodawcę, dalej to zasiłek chorobowy płacony przez pracodawcę jeśli zatrudnia powyżej 20 pracowników, a jeśli mniej to zasiłek wypłaca ZUS.

To ważne, ponieważ ZUS nie płaci w terminach jak u pracodawcy, ale w zależności od nadsyłanych zwolnień i liczby dni na tych zwolnieniach, możesz mieć zapłacone wtedy za 10, 20, albo 35 dni jednorazowo.

Zwolnienie z kodem B (choroby przypadające na okres ciąży) są płatne 100% podstawy, po odjęciu składek i podatku (nie 100% z umowy)

Jeśli będzie przerwa miedzy zwolnieniami 3 m-ce, to przy założeniu, ze przez ten czas twoje wynagrodzenie się nie zmieni, chorobowe będzie takie samo, a jeśli się zmieni to zostanie przeliczone jako średnia z m-cy pracy tylko u tego pracodawcy, 12 m-cy jeszcze nie upłynie przecież.

#6 me.myself.gb

me.myself.gb

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 10:17

tak, to wiem - jest nad duzo więcej niz 20, wiec OK.

wiem również jak obliczać 100 czy 80 % - chodziło mi tylko o to, od kiedy będzie liczone 12 miesięcy (średnia).

załóżmy, że idę na zwolnienie od stycznia 2018 - wtedy podstawa będzie liczona jako średnia od stycznia 2017 do grudnia 2018. (na ostatnim zwolnieniu byłam maj/czerwiec 2017).

Natomiast jeśli poszłabym na tydzien zwolnienia wcześniej, to muszę po powrocie z tego L4 przepracować minimum 3 miesiące, żeby podstawa była naliczona od nowa.

do czerwca 2017 mialam 4500 brutto, od lipca 2017 mam 8 brutto wiec zalezy mi, żeby jak najwiecej tych 'lepszych miesięcy' zostało wzięte pod uwage przy liczeniu podstawy.

#7 me.myself.gb

me.myself.gb

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 10:23

Bo przeciez podstawę obliczą NIE wg nowej umowy a wg ostatnich 12 miesięcy, czyli zahaczę trochę o 'starą' stawkę. Ciągłość jest zachowana (chociaz nie wiem czy to ma jakieś znaczenie), zakończyłam prace 30 czerwca a nową zaczełam 1 lipca...

#8 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 10:36

Przeciez masz napisane

"1. Chorobowe będzie liczone z podstawy wynagrodzenia z ostatniej umowy o pracę"

Jeżeli nie ma 12 m-cy u nowego pracodawcy przepracowanych to liczy się z tylu ile jest przepracowanych

#9 me.myself.gb

me.myself.gb

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 11:01

OK, po prostu z ustawy nie wynika to wprost.. dlatego pytam praktyków, którzy zajmują się tym na co dzień..

Art. 36. 1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

teraz juz wiem ;) dzięki jeszcze raz!

#10 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 11:13

całość brzmi tak:

Art. 36. 1. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

2. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.

:)

#11 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14680 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 11:38

Bo przeciez podstawę obliczą NIE wg nowej umowy a wg ostatnich 12 miesięcy, czyli zahaczę trochę o 'starą' stawkę. Ciągłość jest zachowana (chociaz nie wiem czy to ma jakieś znaczenie), zakończyłam prace 30 czerwca a nową zaczełam 1 lipca...

Liczysz z nowej umowy u nowego pracodawcy, nie bierze się ciągłości zatrudnienia u różnych pracodawców, przecież mogła być przerwa między zatrudnieniami i co by wtedy było???

#12 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1123 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 11:46

Liczysz z nowej umowy u nowego pracodawcy, nie bierze się ciągłości zatrudnienia u różnych pracodawców, przecież mogła być przerwa między zatrudnieniami i co by wtedy było???

Przerwa jak przerwa ale skąd nowy pracodawca miałby wziąć wynagrodzenie u starego pracodawcy żeby "dobić" do tych 12 m-cy?

#13 me.myself.gb

me.myself.gb

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 12:02

racja, nowy pracodawca ma do wglądu tylko świadectwo pracy. A że jest nas dużo ponad 20 to zapłaci nawet, jeśli 'przekroczę' 33 dni w ciągu roku.

w takim razie spokojnie poleżę te 2 tyg w domu,chociaz wolałabym isc do pracy. Zazdroszcze tym, które nie mają żadnych dolegliwości w ciąży:(

#14 Guest_Beatka

Guest_Beatka
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2017 - 15:07

Witam!

Czy pomogłby mi ktoś wyliczyc składki do  zus ? i podatek do us ?

#15 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11217 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 wrzesień 2017 - 15:11

może ktoś by się znalazł 

#16 Guest_Beatka

Guest_Beatka
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2017 - 15:39

może ktoś by się znalazł 

Np.? byłam u 3 księgowych i każda co innego mowi jedna ze nie zajmuje sie indywidualnymi sprawami inna zas ze nie wie jak sie to robi a trzecia niby cos pomogła ale byłam dzis w Zus i tez nie tak jest zrobione ... wiec juz nie wiem gdzie i kogo prosic o pomoc...

#17 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11217 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 wrzesień 2017 - 15:41

ale o co chodzi ???

#18 Guest_Beatka

Guest_Beatka
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2017 - 15:47

ale o co chodzi ??

jestem opiekunka osoby starszej i sama chodze z wszystkimi dokumentami do zus i teraz kwestia miesiaca wrzesnia musze  miec wyliczone składki społeczne i zdrowotne za cały wrzesien .. i podatek wyliczony do urzedu od tego.. mam podstawe 2300 zł

#19 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11217 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 wrzesień 2017 - 16:03

Ale na jakiej podstawie jesteś opiekunką, to jest zlecenie ? Dopiero zaczynasz to robić ?

#20 Guest_Beatka

Guest_Beatka
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2017 - 16:14

Ale na jakiej podstawie jesteś opiekunką, to jest zlecenie ? Dopiero zaczynasz to robić ?

Od lipca 2013 r mam umowe o prace na cały etat. . potem ur dziecko byłam na macierzynskim i wychowawczym do 20 sierpnia tego roku... i skonczył mi sie ten wychowawczy i nadal jestem opiekunka juz z sierpniem udało mi sie jakos uporac razem z pania z zus ktora mi pomogła(poniewaz trzeba było wyliczyc za 20 dni na ur wych a 11 dni juz osoby pracującej) a teraz  cały wrzesien trzeba policzyc ... szukałam w internecie jak to sie liczy ale wszystkiego sama nie potrafie .. zwłaszcza zdrowotnej składki bo tam ten podatek ...z składki funduszu pracy jestem zwolniona wiec jej nie musze płacic.. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: L4, podstawa, zasiłek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych