Skocz do zawartości

Świadczenie rehabilitacyjne z ZUS a "praca"

wróć do serwisu Księgowość 24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 05 wrzesień 2017 - 13:00

Witam

Pobieram świadczenie rehabilitacyjne z ZUS od kilku m-cy. Świadczenie zostało mi przyznane z powodu depresji, a później z powodu fobii społecznej. W międzyczasie nawiązałam kontakt z firmą, dla której świadczę usługi w ramach wolontariatu, polegające na tym, że wychodzę z domu i wykonuję pewnego rodzaju pomiary, obliczenia i obserwacje stanu technicznego asfaltu( bardzo blisko miejsca zamieszkania). Pomiary te nie wymagają wysiłku ani kontaktu z ludźmi, nie otrzymuję za tę "pracę" wynagrodzenia, jednakże ZUS wysłał pismo z zapytaniem do firmy, czy dla niej pracuję( życzliwy sąsiad).

Firma, odpisała, że świadczę dla nich usługi i na tym na razie cisza.

Pytanie:

Czy mogę stracić zasiłek rehabilitacyjny z tego powodu?

Oraz

Czy firma, dla której wykonuję pomiary - może mieć kontrolę skarbową itp.? Tylko, że nie otrzymuję wynagrodzenia, więc nie odprowadzają przecież składek.

#2 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 05 wrzesień 2017 - 15:49

ponawiam

#3 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 09 wrzesień 2017 - 12:35

ponawiam

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 wrzesień 2017 - 13:20

Nie ponawiam bo widzisz chyba,że nikt nie odpowiada na twoje pytanie.
Zapytaj w ZUS.

#5 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 22 luty 2018 - 12:45

firma zapłaciła składki i przysłała PIT i niby zawarłam umowę zlecenie. fajnie. jak zwykle pracodawca zatrudniający na czarno sie oczyści, a pracownik musi oddawać zasiłek. 

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów

Napisano 22 luty 2018 - 12:48

Weź pod uwagę, że pracę świadczyłaś, na czarno, czy z umową to już mogłaś sama zadbać o to, ale świadczyłaś i jednocześnie pobierałaś świadczenie. Zamiast skupiać się na oczernianiu pracodawcy pomyśl, czy sama byłaś uczciwa?

#7 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 4697 postów

Napisano 22 luty 2018 - 12:51

Nie ma "niby zawarłam umowę zlecenie". Albo zawarłaś albo nie. Podpisywałaś umowę? Wystawiałaś rachunki?

#8 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 22 luty 2018 - 12:57

a czy pracodawca był uczciwy kłamiąc ZUSowi, że jestem zatrudniona, skoro nie byłam formalnie i żadnej umowy nie było? Dlaczego pracodawcy uchodzą takie czyny na sucho, może sobie zapłacić składki wstecz za ubiegły rok, wymyślić sobie okresy pracy oraz wmówić ZUSowi, że zawarto umowę -zlecenie? I wszystko jest okej. A pracownik, musi oddawać zasiłek, który przyznany był przecież słusznie?

zaś praca, być musiała podjęta, z uwagi na ciężką sytuację zdrowotną i materialną. zresztą nie wymagała żadnego wysiłku i nie wpływała na pogorszenie stanu chorobowego. I proszę nie pisać o rodzinie czy MOPS. 

Dlaczego pracodawca się pięknie oczyści z zaistniałego procederu i w plecy jest jedynie składki? 

Jak udowodnić ZUSowi, że to była praca na czarno, skoro zatrudniała szanowana i wielka insytucja, a nie jakaś tam mała spółka. Jak mam się bronic, skoro pracodawca już przysłał PIT i sprawę uznaje za zakończoną?

#9 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 22 luty 2018 - 12:59

nie podpisałam żadnej umowy i nie wystawiałam żadnych rachunków. 

Pracodawca twierdzi, że umowa była ustna i taki kit wcisnął ZUSowi.

Zrobi wszystko aby się oczyścić, a ja nie mam żadnego argumentu aby sie bronić.

Dodatkowo pracodawca wysłał mi przelew, aby mieć mnie w garści, bo przelew na konto to jest coś, co nie podlega dyskusji. I straszy mnie USem.

#10 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 22 luty 2018 - 13:03

Mało tego, firma nawet nie wiedziała kim jestem. Znała tylko moje imie i nazwisko. Zdobyli bez problemu moje dane z ZUSu i wysłali mi już PIT. i teraz jak sie z niego nie rozliczę, to przecież będzie kicha. Pracodawca sie śmieje, bo sprawa załatwiona- mimo,iż nadal zatrudnia innych na czarno i będzie to robił- a ja bede musiała zwracać zasiłek ZUSowi, który przyznano mi słusznie. Ale co go to interesuje. Ważne, że on jest czysty

#11 Ewa_księgowa

Ewa_księgowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów

Napisano 22 luty 2018 - 13:24

W pierwszym poście piszesz, że nie otrzymujesz wynagrodzenia więc jakie składki odprowadził pracodawca i jaki PIT Ci wysłał? Poza tym umowa ustna to też umowa.

#12 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 22 luty 2018 - 13:33

Pracodawca sam sobie ustalił miesiące,  w których pracowałam, mimo, iż nie do końca jest to zgodne z prawdą.

Składki odprowadził do ZUS takie jak przy umowie zlecenie.

Wynagrodzenia nie otrzymywałam, ponieważ w przelewach zawsze były różne kwoty oraz tytuł przelewu " zasilenie konta", a to żaden dowód na wynagrodzenie.

Pracodawca aby się wybielić i oczyścić z zarzutu zatrudnienia mnie na czarno, wymyślił, że zawarł ze mną umowę ustną zlecenie. Wystawił PIT 11.

W tej sytuacji ja nie mam możliwości obrony, mimo iż już sam fakt, ze pracodawca płaci składki za mnie teraz, za zeszły rok, to wystarczający chyba dówód na to, iż coś tu śmierdzi. 

#13 Ewa_księgowa

Ewa_księgowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów

Napisano 22 luty 2018 - 13:42

No proszę Cię, to co Ci wypłacał? Otrzymywałaś od Niego pieniądze, więc jak to nie chcesz płacić ani ZUS ani podatków i jeszcze pobierać zasiłek, hmmm przepraszam ale jakoś nie czuję współczucia dla osób, które oszukują, oczywiście inną sprawą jest, że pracodawca też nie postąpił uczciwie zatrudniając/powierzając Ci zlecenie na czarno.

#14 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 22 luty 2018 - 13:49

fakty już ustaliliśmy, że nikt nie był uczciwy, tylko dlaczego pracodawcy to uchodzi na sucho i pracownik nie ma szans na obronę?

#15 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 17906 postów

Napisano 22 luty 2018 - 14:18

".....zaś praca, być musiała podjęta, z uwagi na ciężką sytuację zdrowotną i materialną. zresztą nie wymagała żadnego wysiłku i nie wpływała na pogorszenie stanu chorobowego......" No proszę cię.....zostaw to tłumaczenie dla ZUS, może im wystarczy. " w przelewach zawsze były różne kwoty oraz tytuł przelewu " zasilenie konta", a to żaden dowód na wynagrodzenie." czyli jednak jakieś pieniądze otrzymałaś. Mało tego dostałaś PIT 11 "Wystawił PIT 11" - a to jest PIT ZE STOSUNKU PRACY

#16 Ewa_księgowa

Ewa_księgowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 102 postów

Napisano 22 luty 2018 - 14:39

Nadal nie rozumiem, skoro umowa była, a raczej była skoro było wynagrodzenie, był ZUS i PIT został wystawiony. Czego oczekujesz? Nie podejmuje się pracy na rehabilitacyjnym, gdybyś była zdolna do pracy dostałbyś takie zaświadczenie od LMP i mogłabyś pracować, a skoro dostałaś świadczenie rehabilitacyjne to znaczy, że do pracy zdolna nie byłaś.

#17 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 22 luty 2018 - 17:58

Ja już wszystko opisałam jak to wyglądało. Co moge dodać wiécej? Trudna sytuacja mnie zmusiła. Ktos to wykorzystał i doniósł. Pracodawca zmyślił zawarcie ustnej umowy zlecenie i zapłacił składki wstecz, by sie oczyścic. A teraz ja jestem ta najgorsza bo dorabiałam na zasiłku. Ot co, chce tylko zrozumiec, czemu to ja obrywam, a pracodawca nie....a co do ZUSU i tłumaczenia, czemu tak sie stało, ze pracowałam, na nic sie zdadzą. Ważne, że pracodawca jest oczyszczony, bo jemu wolno kłamać i płacic składki za rok wstecz i wszystko jest w porzadku. A ja żadnej umowy ustnej nawet nie zawierałam. Nawet w rozmowie tel, gdyby brac billingi,to pracodawca proponuje mi prace bez umowy. Ale to i tak na nic, bo pracodawca mnie już skutecznie ostrzegł, ze jeśli bede brnęła w tp dalej i udowadniała swoje racje i posypią sie nazwiska osób obecnie tam zatrudnionych bez umowy, to one sie dowiedzą, kto to spowodował.... Także tak to wygląda.

#18 Guest_Anna2

Guest_Anna2
  • Goście

Napisano 22 luty 2018 - 18:26

Jak kombinowałaś żeby mieć i tu i tam to byłaś niby taka cwana i było ok, a jak się sypnęło to teraz taka bidulka, pokrzywdzony a ten sk.....pracodawca taki łotr.
Brałaś świadczenie na które my podatnicy harujemy dla takich oszustów jak ty więc nie zgrywania niewiniątka tylko zwracaj kasę.

#19 Guest_Anka

Guest_Anka
  • Goście

Napisano 23 luty 2018 - 10:38

Sama sobie zapracowałam na ten zasiłek to raz. Dwa, nikt ci harowac nie karze, sama chcesz. A trzy, jesli nie jestes sama zdana na siebie i chora to sie nie wypowiadaj, bo pojęcia nie masz o tym, co widac w twojej przepelnionej nienawisci wypowiedzi. Zycze ci obys ty nigdy nie była zmuszona pracowac na zasilku, a nigdy nie wiadomo jak sie zycie ułozy, wiec zamiast cwaniaczyc, odrobine pokory.

#20 Guest_Anna2

Guest_Anna2
  • Goście

Napisano 23 luty 2018 - 10:48

Sama sobie zapracowałam na ten zasiłek to raz. Dwa, nikt ci harowac nie karze, sama chcesz. A trzy, jesli nie jestes sama zdana na siebie i chora to sie nie wypowiadaj, bo pojęcia nie masz o tym, co widac w twojej przepelnionej nienawisci wypowiedzi. Zycze ci obys ty nigdy nie była zmuszona pracowac na zasilku, a nigdy nie wiadomo jak sie zycie ułozy, wiec zamiast cwaniaczyc, odrobine pokory.

Pracuję bo chcę, tak masz rację - chcę, ale uczciwie, na oszustów nie będę!!!! sama bym na ciebie doniosła, jak tylko by okazja była!
Ja pokorę???? ja cwaniakuję???
to ty cwaniakujesz naciągając system, a brak pokory widać! wcale mi ciebie nie jest żal, pełno takich naciągaczy których tępić należy!
Bierze zwolnienie lekarskie, a najlepiej zasiłek (wtedy nie musi chodzić do lekarza co rusz) i dawaj pracować na czarno, podatku nie odprowadzi a kasę z 2 źródeł bierze, a później? o la booooggggaaaa!!! pomóżcie bo pracodawca ten oszust się wybiela!!!! a ona taka chorowitka.
Znam takich jak ty, gdyby ktoś rozsądny nie doniósł, to byś się chwaliła - "jaka to ja cwana byłam".

Wstydź się jeszcze tu pyskować

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych