Kategorie
Skocz do zawartości

Zwrot VAT za materiały budowlane


Gość Jola
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W latach 2014 - 2018 nie przysługuje już zwrot podatku VAT związanego z budownictwem mieszkaniowym. Możecie jednak skorzystać z innej ulgi, polegającej na nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych, o ile spełniacie warunki. Owe warunki dotyczą nie tylko wieku osoby fizycznej, ale także metrażu budowanego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zwrot można ubiegać się wtedy, gdy wydatki zostały poniesione na budowę domu jednorodzinnego lub rozbudowę budynku nna cele mieszkalne. Ponadto,  budowa/rozbudowa była realizowana na podstawie pozwolenia na budowę wydanego po dniu 1 stycznia 2014 r. Istotna jest również  powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego- nie może ona przekraczać:

 
1) 75 m2 i 100 m2;
 
2) 85 m2 i 110 m2 – w przypadku gdy osoba fizyczna w dniu wydania pozwolenia na budowę, o którym mowa w pkt 2, wychowywała przynajmniej troje dzieci spełniających warunki, o których mowa w art. 7 ust. 2 tej ustawy; 
Chodzi tu o dzieci uprawniające do ulgi na dziecko w PIT, czyli: dzieci małoletnie, dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną oraz dzieci do ukończenia przez nie 25. roku życia, uczące się w szkołach, zakładach kształcenia nauczycieli oraz kolegiach pracowników służb społecznych, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie oraz szkołach wyższych i wyższych seminariach duchownych, prowadzonych przez Kościół Katolicki, inne kościoły i związki wyznaniowe na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych.
 
Ponadto osoba fizyczna do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, nie ukończyła 36 lat, a także do dnia złożenia wniosku o zwrot nie była właścicielem innego budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego; osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny;  właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do tematu. Otrzymałem pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego w czerwcu 2016 o powierzchni użytkowej 69 m2 parter oraz góra do późniejszej adaptacji ok 35 m2. Łącznie daje 104 czyli przekracza 100 m2, lecz góra będzie wykańczana za X lat. Czy w tej sytuacji mogę ubiegać się o zwrot części podatku Vat? Inne kryteria są spełnione. tj. wiek, pierwszy dom, brak innych nieruchomości. Bedę wdzięczny za wszelkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam,

Również dołączam sie do tematu . W styczniu  odbieram klucze do segmentu mieszkaniowego ( osobna ksiega wieczysta) . Budynek ma  150m2  w  lutym zaczynam wykończenie  budynku . Czy moge na  odzyskac Vat  jesli prowadze jednosobowa działanośc gospodarczą . ( pierwszy dom,  wiek  brak innych nieruchomosci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 9 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 lata później...
  • 1 rok później...
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...