Skocz do zawartości


ćwiczenia wojskowe a odprawa


wróć do serwisu Kadry 16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Sonia 1

Guest_Sonia 1
  • Goście

Napisano 25 sierpień 2017 - 10:30

czy pracownik powołany do krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych ( 30 dni) ma prawo do odprawy w wysokości 2 tygodniowego wynagrodzenia ? proszę o podpowiedź.



#2 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2017 - 07:46

Należy się, mam właśnie taki przypadek i zastanawiam się jak to ugryźć.
Czy taka odprawa jest oskładkowana? Obliczał już ktoś taką odprawę na zasadach określonych do obliczenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy?



#3 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 31 sierpień 2017 - 08:03

U nas w zakładzie pracy mieliśmy taki przypadek. Wypłaciliśmy 2tygodniową odprawę na zasadach ekwiwalentu.

 

Np. podstawa wymiaru ekwiwalentu 3.000,00 zł

 

3000 / 20,83 (współczynnik ekwiwalentu) = 144,02

144,02 / 8 = 18,00

18,00 x 80 = 1440,00

 

Odprawa jest wolna od składek, jest opodatkowana.

 

Czy ktoś może potwierdzić poprawność wyliczeń?



#4 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8847 postów

Napisano 31 sierpień 2017 - 12:02

odprawa dwutygodniowa , przy wynagrodzeniu 3000 zł m-c, wynosi 1500 zl brutto;

odprawa jest opodatkowana



#5 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2017 - 07:22

Witch czemu w ten sposób liczysz?
Ja dostałam informację, że mam policzyć na zasadach określonych do obliczenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, zgodnie z art. 125 Ustawy. z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.



#6 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8847 postów

Napisano 01 wrzesień 2017 - 07:57

tak własnie, zg z zasadami ekwiwalentu za urlop:

podstawa jak do ekwiwalentu 3000 zł i dzielisz przez 2 (tak ustala się dwutygodniową) = 1500 zł brutto



#7 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2017 - 08:08

a nie przez współczynnik... ? źle wypłaciłam pracownikowi? co prawda różnica niewielka ale jednak..



#8 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8847 postów

Napisano 01 wrzesień 2017 - 08:11

nie stosujesz wspołczynnika, podstawę ustalasz na zasadach podstawy ekwiwalentu za urlop



#9 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2017 - 08:22

Nie rozumiem, ja wszędzie czytając o zasadach określonych do obliczenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy mam przykłady ze współczynnikiem i tak się ustala przecież ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Czemu w przypadku odprawy liczy się inaczej?



#10 szlemka

szlemka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1678 postów

Napisano 01 wrzesień 2017 - 09:15

współczynnik stosuje się tylko przy naliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, przy odprawie współczynnika nie stosuje się, podobnie jak przy nagrodzie jubileuszowej. To PODSTAWĘ  do odprawy ustala się na zasadach ekwiwalentu, ale współczynnika już się nie stosuje



#11 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 01 wrzesień 2017 - 10:43

Podstawa na zasadach ekwiwalentu.. po prostu się sumuje składniki.  Przy jubileuszówce też sumuje składnik i mnoże przez procent nagrody. Ten cały ekwiwalent mnie zmylił, tzn. ten współczynnik. Powinnam zrobić korektę takiej odprawy?



#12 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 7101 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 08 wrzesień 2017 - 13:08

Jeżeli źle naliczylas to tak

#13 Guest_witek

Guest_witek
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2018 - 14:22

Jak jest podstawa prawna na wypłacenie odprawy za powołanie pracownika na ćwiczenia krótkotrwałe (14 dni)? Bo mój pracodawca coś kręci. I chciałbym mu to przedstawić że tak odprawa mi sie należy, czy ktoś pomoże?

#14 Guest_Kom

Guest_Kom
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2018 - 14:26

Poczytaj ustawę o powszechnym obowiązku....

#15 Guest_witek

Guest_witek
  • Goście

Napisano 27 styczeń 2018 - 14:33

Pracownik powołany do wojska w ramach zasadniczej lub okresowej służby wojskowej powinien otrzymać od pracodawcy odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia obliczanego jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak wyliczyć ekwiwalent? Odprawa nie należy się w przypadku kolejnego powołania do tej samej służby.

Czytałem czy Okresowa służba to inaczej ćwiczenia krótkotrwałe, bo nie znalazłem wzmianki o ćwiczeniach krótkotrwałych

#16 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20901 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 27 styczeń 2018 - 15:33

Tak

#17 Guest_Stan

Guest_Stan
  • Goście

Napisano 27 październik 2020 - 19:46

Pracownik powołany do wojska w ramach zasadniczej lub okresowej służby wojskowej powinien otrzymać od pracodawcy odprawę w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia obliczanego jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak wyliczyć ekwiwalent? Odprawa nie należy się w przypadku kolejnego powołania do tej samej służby.

Czytałem czy Okresowa służba to inaczej ćwiczenia krótkotrwałe, bo nie znalazłem wzmianki o ćwiczeniach krótkotrwałych. 

To chyba błąd, że zrównuje się okresową służbę wojskową z ćwiczeniami wojskowymi? Ktoś to czytał?Dz.U.2015.0.36 - Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie pełnienia okresowej służby wojskowej





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych