Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna?

wróć do serwisu Kadry 29 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516042 postów

Napisano 22 sierpień 2017 - 09:47

Pracownikowi, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracownika przysługuje odprawa pieniężna. Powyższy obowiązek pracodawcy wynika z przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników, zwanej potocznie ustawą o zwolnieniach grupowych.

Powrót do artykułu: Kiedy pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna?

#2 Guest_Piotr K.

Guest_Piotr K.
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2017 - 09:47

Dość istotny szczegół. Odprawa pieniężna dotyczy wyłącznie pracowników zatrudnionych u pracodawców zatrudniających najmniej 20 osób.

#3 Guest_Konkretny

Guest_Konkretny
  • Goście

Napisano 29 sierpień 2018 - 13:20

A co w takiej sytuacji: Pracowałem u tego samego pracodawcy w sposób ciągły na tym samym stanowisku, ale były trzy umowy: 1) 3 miesiące na pół etatu 2) 12 miesięcy na pół etatu 3) 18 miesięcy na cały etat (jeszcze będzie trwać jakieś 6 miesięcy) Czy te okresy się sumują i w razie czego przysługuje mi prawo do odprawy? Czy ważne jest, że częściowo jest na pół etatu, a częściowo na cały?

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 wrzesień 2018 - 14:19

Jestem pracownikiem przedszkola z 40 letnim stażem od wrzesnia jestem na zwolnieniu lekarskim i w tym czasie okazało się ze zlikwidowano moje stanowisko pracy nie z mojej winy intendent czy nalezy mi sie odprawa pienięzna jesli tak to ile bo z tego co wiem jak wrócę po zwolnieniu dostanę 3miesięczne wypowiedzenie

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 27 wrzesień 2018 - 14:22

W/g przepisów, które dotyczą przedszkola. My nie wiemy jakie to przedszkole, ani jaka wielkość zatrudnienia.....

#6 Guest_maria

Guest_maria
  • Goście

Napisano 29 styczeń 2019 - 16:36

Po 10 latach pracy zostałam zwolniona w wyniku reorganizacji pracy czy należy mi się odprawa? Zakład zatrudnia ponad 20 osób.Wypowiedzenie dostały trzy osoby.

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 30 styczeń 2019 - 10:02

Tak

#8 Guest_Kasandra

Guest_Kasandra
  • Goście

Napisano 30 styczeń 2019 - 17:05

Chce wrócić do pracy po zwolnieniu ale lekarz napisał że jestem zdolna do pracy ale nie mogę dźwigać czy mogą mnie zwolnić i czy należy mi się odprawa pracuje w zakładzie już 14 lat

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 30 styczeń 2019 - 17:42

Już pytasz o odprawę jak jeszcze nie wróciłaś do pracy?
Skąd mamy wiedzieć,czy zostaniesz zwolniona,czy dostaniesz inne stanowisko, a jak cię zwolnią to jakie będzie uzasadnienie.... wyluzuj, najpierw wróć

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2019 - 13:01

Witam Jak dochodzić swoich praw gdyż moje szefostwo uznało że odprawa mi się nie należy,bo trzy osoby to nie zwolnienie grupowe

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 31 styczeń 2019 - 13:05

A skąd pewność, że odprawa przysługuje, że chcesz "walczyć"?

#12 Guest_maria

Guest_maria
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2019 - 13:07

Po 10 latach pracy zostałam zwolniona w wyniku reorganizacji pracy czy należy mi się odprawa? Zakład zatrudnia ponad 20 osób.Wypowiedzenie dostały trzy osoby.

Witam Jak dochodzić swoich praw gdyż moje szefostwo uznało że odprawa mi się nie należy,bo trzy osoby to nie zwolnienie grupowe  Maria

#13 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 31 styczeń 2019 - 13:25

Witam Jak dochodzić swoich praw gdyż moje szefostwo uznało że odprawa mi się nie należy,bo trzy osoby to nie zwolnienie grupowe  Maria

Czy w wypowiedzeniu, uzasadnienie, świadectwo pracy jest podane, że to z winy pracodawcy? czy wynika to z dokumentów?

#14 Guest_maria

Guest_maria
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2019 - 13:36

Czy w wypowiedzeniu, uzasadnienie, świadectwo pracy jest podane, że to z winy pracodawcy? czy wynika to z dokumentów?

W wypowiedzeniu napisano

''Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest konieczność zmniejszenia zatrudnienia i przeprowadzenie zmian organizacyjnych.'',

a w świadectwie pracy ''art.30 par.1 pkt2''

#15 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 31 styczeń 2019 - 13:41

Wystąp na piśmie do pracodawcy o wypłacenie odprawy, napisz, że odczekujesz do....po tym terminie skierujesz swoje żądanie do Sadu Pracy.

Możliwość dochodzenia odprawy nie jest uzależniona od prowadzenia przez pracodawcę procedury zwolnień grupowych. Można  domagać się odprawy nawet wówczas, gdy pracodawca zwolnił tylko jednego pracownika.

Istotne jest tylko to, żeby pracodawca zatrudniał określoną ilość osób (nie mniej niż 20), a przyczyna zwolnienia nie dotyczyła pracownika.

#16 Guest_maria

Guest_maria
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2019 - 13:52

Wystąp na piśmie do pracodawcy o wypłacenie odprawy, napisz, że odczekujesz do....po tym terminie skierujesz swoje żądanie do Sadu Pracy.

Możliwość dochodzenia odprawy nie jest uzależniona od prowadzenia przez pracodawcę procedury zwolnień grupowych. Można  domagać się odprawy nawet wówczas, gdy pracodawca zwolnił tylko jednego pracownika.

Istotne jest tylko to, żeby pracodawca zatrudniał określoną ilość osób (nie mniej niż 20), a przyczyna zwolnienia nie dotyczyła pracownika.

Dziś rozmawiałam właśnie z szefową i jak wcześniej pisałam nie zgodziła się na wypłacenie odprawy,a na moje słowa że będę dochodziła swoich praw w sądzie stwierdziła że mam do tego prawo -- i tyle.

#17 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 31 styczeń 2019 - 14:06

Powtarzam, napisz najpierw pismo (nie rozmowa)

#18 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 31 styczeń 2019 - 14:13

"Jeżeli w zakładzie pracy zatrudnionych jest mniej niż 20 osób, do likwidacji stanowiska pracy stosuje się, co do zasady, przepisy Kodeksu pracy w zakresie dotyczącym rozwiązywania umów o pracę za wypowiedzeniem.

Inaczej ma się sprawa w przypadku zatrudnienia większej liczby pracowników, przekraczającej 20 osób. W takiej sytuacji likwidacja stanowiska pracy określana jest jako wypowiedzenie z przyczyn niedotyczących pracownika, które regulują przepisy ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Przepisy zawarte w wyżej wymienionej ustawie mają zastosowanie nie tylko w przypadku zwolnień grupowych, ale także w przypadku zwolnień indywidualnych.

Likwidacja stanowiska pracy (reorganizacja) a konieczność wypłacenia odprawy

Zasadność wypłacenia odprawy pracownikowi, którego stanowisko zostaje zlikwidowane, zależy od liczby zatrudnionych pracowników w zakładzie pracy. Jeżeli zatrudnienie nie przekracza 20 osób, nie ma konieczności wypłaty odprawy, a wypowiedzenie regulują przepisy Kodeksu pracy. W przypadku zatrudnienia przekraczającego 20 osób pracodawca jest zobowiązany do zastosowania regulacji przywołanej wcześniej ustawy, musi wypłacić pracownikowi odprawę."

#19 Guest_maria

Guest_maria
  • Goście

Napisano 31 styczeń 2019 - 14:24

"Jeżeli w zakładzie pracy zatrudnionych jest mniej niż 20 osób, do likwidacji stanowiska pracy stosuje się, co do zasady, przepisy Kodeksu pracy w zakresie dotyczącym rozwiązywania umów o pracę za wypowiedzeniem.

Inaczej ma się sprawa w przypadku zatrudnienia większej liczby pracowników, przekraczającej 20 osób. W takiej sytuacji likwidacja stanowiska pracy określana jest jako wypowiedzenie z przyczyn niedotyczących pracownika, które regulują przepisy ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Przepisy zawarte w wyżej wymienionej ustawie mają zastosowanie nie tylko w przypadku zwolnień grupowych, ale także w przypadku zwolnień indywidualnych.

Likwidacja stanowiska pracy (reorganizacja) a konieczność wypłacenia odprawy

Zasadność wypłacenia odprawy pracownikowi, którego stanowisko zostaje zlikwidowane, zależy od liczby zatrudnionych pracowników w zakładzie pracy. Jeżeli zatrudnienie nie przekracza 20 osób, nie ma konieczności wypłaty odprawy, a wypowiedzenie regulują przepisy Kodeksu pracy. W przypadku zatrudnienia przekraczającego 20 osób pracodawca jest zobowiązany do zastosowania regulacji przywołanej wcześniej ustawy, musi wypłacić pracownikowi odprawę."

A jak napisać takie pismo ?

#20 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 18678 postów

Napisano 31 styczeń 2019 - 14:34

Normalnie :)

"Żądam wypłacenia przysługującej mi odprawy w wysokości 3 miesięcznego wynagrodzenia z tytułu wypowiedzenia mojej umowy przez pracodawcę z przyczyn jego dotyczących. Oczekuję wpływu odprawy na moje konto..........do dnia ..(ze 3 dni).....jeśli wpływ nie nastąpi skieruję Wniosek o jej wypłatę do Sądu Pracy. Moje żądanie znajduje uzasadnienie w regulacjach ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Przepisy zawarte w wyżej wymienionej ustawie mają zastosowanie nie tylko w przypadku zwolnień grupowych, ale także w przypadku zwolnień indywidualnych."

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych