Skocz do zawartości


Samotna matka...połowicznie?


wróć do serwisu Księgowość 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Ewa

Guest_Ewa
  • Goście

Napisano 13 sierpień 2017 - 07:54

Proszę o podpowiedź, jak rozliczać PIT. Mam dziecko z pierwszego małżeństwa; po rozwodzie sprawuję nad nim opiekę - mieszka ze mną. Z nieformalnego związku mam drugie dziecko. Z obecnym partnerem mamy odrębne adresy, ale współwychowujemy dziecko. Czy zachowuję status samotnej matki w rozliczeniu PIT? De facto jestem nią, ponieważ sama sprawuję faktyczną opiekę nad pierwszym dzieckiem. A jeśli tak, to czy rozliczam sie jako samotna matka tylko z pierwszym (czy jest to w ogóle wykonalne, ze tylko z jednym dzieckiem jako samotna, a z drugim już nie)?

#2 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3276 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 28 sierpień 2017 - 09:33

Proszę o podpowiedź, jak rozliczać PIT. Mam dziecko z pierwszego małżeństwa; po rozwodzie sprawuję nad nim opiekę - mieszka ze mną. Z nieformalnego związku mam drugie dziecko. Z obecnym partnerem mamy odrębne adresy, ale współwychowujemy dziecko. Czy zachowuję status samotnej matki w rozliczeniu PIT? De facto jestem nią, ponieważ sama sprawuję faktyczną opiekę nad pierwszym dzieckiem. A jeśli tak, to czy rozliczam sie jako samotna matka tylko z pierwszym (czy jest to w ogóle wykonalne, ze tylko z jednym dzieckiem jako samotna, a z drugim już nie)?

Możesz rozliczyć się jako samotna matka i możesz odliczyć ulgę na dwoje dzieci(na drugie dziecko  pod warunkiem,że obecny partner nie odliczy tej ulgi)



#3 felicja89

felicja89

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 1 postów
  • LokalizacjaKolibki

Napisano 28 sierpień 2017 - 09:45

Tak jest jak pisze Maria.

 

W tym roku zmienią się również zasady przyznawania 500+,

sporo osób brało go ( bo było samotna matką ) a tak naprawdę

po prostu żyło bez ślubu.



#4 Księgowy-kacper

Księgowy-kacper

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 28 sierpień 2017 - 10:39

Tak jest jak pisze Maria.

 

W tym roku zmienią się również zasady przyznawania 500+,

sporo osób brało go ( bo było samotna matką ) a tak naprawdę

po prostu żyło bez ślubu.

dokładnie, też o tym czytałem.



#5 koleżanka

koleżanka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11010 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 sierpień 2017 - 18:13

Według mnie tak naprawdę to nie jesteś samotną matką, bo wychowujesz dziecko razem z jego ojcem. Nie napisałaś czy mieszkacie razem, bo odrębne adresy o tym nie świadczą.   



#6 Maria

Maria

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3276 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 30 sierpień 2017 - 09:14

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku w art. 6 pkt. 4 wskazuje się, że samotnym rodzicem jest osoba, która:

jest rodzicem lub opiekunem prawnym, podlegającym obowiązkowi podatkowemu, będącym panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych