Skocz do zawartości


Zdjęcie

urlop za okres zatrudnienia 20.05.2017 - 20.08.2017


wróć do serwisu Kadry 11 odpowiedzi w tym temacie

#1 dakar

dakar

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 188 postów

Napisano 03 sierpień 2017 - 14:29

ile przysługuje dni urlopu za okres zatrudnienia 22.05.2017 - 22.08.2017

pełen etat, wymiar roczny 26 dni?

 

czy uwzględniam 4/12 * 26, czyli 9 dni?

czy uwzględniam świadectwo pracy z poprzedniej firmy do 19.05.2017 i uwzględniam 3/12*26, czyli 7 dni?



#2 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6829 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 04 sierpień 2017 - 08:26

czy w lutym ktos pracował u innego pracodawcy?



#3 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6829 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 04 sierpień 2017 - 08:27

Juz mam odpowiedz wpisujesz 7 dni



#4 dakar

dakar

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 188 postów

Napisano 04 sierpień 2017 - 09:18

dzięki, w sumie już znalazłem paragraf kp do tej sytuacji :)

 

Art. 1552a

§ 3. Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca.



#5 Edzia

Edzia

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6829 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 07 sierpień 2017 - 08:46

dokładnie :)



#6 dakar

dakar

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 188 postów

Napisano 07 sierpień 2017 - 15:33

z ciekawości, w przypadku takiej sytuacji - pracownik zatrudniony pełen etat, wymiar roczny 26 dni

 

- 1 okres zatrudnienia pełen etat - 01.01.2017 - 30.04.2017 - świadectwo pracy, urlop wykorzystany 15 dni (przysługuje 9, wybrane o 6 dni więcej)

- 2 okres zatrudnienia pełen etat - 22.05.2017 - 22.08.2017 - i tutaj gdyby w okresie zatrudnienia nic nie wybrał to ekwiwalent wypłacam za 3 dni?

 

- czy analogicznie będzie w przypadku zatrudnienia na cząstkowy etat w pierwszym okresie zatrudnienia i wybrania urlopu np o 4h więcej? mogę o te 4h mniej wypłacić ekwiwalentu?



#7 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2017 - 21:27

Urlop nalicza się proporcjonalnie do czasu obowiązywania umowy, chyba że suma urlopu z poprzedniego i aktualnego zatrudnienia przekraczałaby wymiar roczny.

Jeżeli u pierwszego pracodawcy wykorzystał 15 dni (o 6 więcej), to z limitu na ten rok zostaje mu 11 dni - jeżeli kolejna umowa zawarta jest na 3 miesiące to urlop nalicza się proporcjonalnie dla tych 3 miesięcy - w twoim przypadku ze względu na zatrudnienie w trakcie miesiąca (22.05-22.08 - jeżeli to miała byc umowa na okres próbny, to lekka wtopa, bo trzy miesiące przekroczone masz o 1 dzień i tym samym umowę na czas określony ) 9 dni - w tym przypadku przy kolejnej umowie rozliczone zostaną dni z limitu rocznego - gdyby zawarto kolejną umowę od 23.08 na czas określony np. do 31.12, to z wyliczenia przysługiwałoby mu 9 dni, ale naliczone za ten okres może mieć tylko 2, bo tyle zostało z limitu rocznego (26-15) - 9 = 2. Gdyby umowa zakonczyła się definitywnie 22.08, bez skorzystania w jej trakcie z urlopu, to ekwiwalent wypłacasz za 9 dni.

 

Żeby w przypadku umowy 22.05.2017 - 22.08.2017 przysługiwało mu 3 dni, to u pierwszego pracodawcy musiałby wykorzystać 23 dni.

 

Pomniejszasz wymiar tylko w przypadku rozwiązania stosunku pracy z innym pracodawcą i nawiązania go 'z tobą' w tym samym miesiącu (chyba że zatrudnienie było równoległe) i wtedy, kiedy wymiar roczny zostałby przekroczony.



#8 dakar

dakar

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 188 postów

Napisano 08 sierpień 2017 - 07:54

Urlop nalicza się proporcjonalnie do czasu obowiązywania umowy, chyba że suma urlopu z poprzedniego i aktualnego zatrudnienia przekraczałaby wymiar roczny.

 
trochę podejrzewałem, że umniejszenie o którym pisałem dotyczy się tylko momentu gdy 'zamykamy' rok kalendarzowy zatrudnienia pracownika i odnosimy się do jego wymiaru rocznego. pytam bo czytałem interpretację, która mówiła o umniejszaniu w trakcie roku, jak opisałem wyżej
 
 

w twoim przypadku ze względu na zatrudnienie w trakcie miesiąca (22.05-22.08 - jeżeli to miała byc umowa na okres próbny, to lekka wtopa, bo trzy miesiące przekroczone masz o 1 dzień i tym samym umowę na czas określony )

 
tak umowa to okres próbny 3 miesiące - 22.05.2017 - 22.08.2017 (okres liczony wg kodeksu cywilnego, z tego co kojarzę w kodeksie pracy nie mamy nigdzie informacji jak liczyć taki okres)
spotkałem się z sytuacją, w której w przypadku umowy na okres próbny 22.05.2017 - 21.08.2017 został zakwestionowany 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, gdyż wg inspektora nie była to umowa zawarta na okres 3 miesięcy
myślę, że jeśli to jest błąd to na pewno nie wielbłąd, kodeks swoje, orzecznictwo swoje, interpretacje swoje, nic z tego w sumie nie jest czarno-białe tylko szare  ;)

#9 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 08 sierpień 2017 - 08:26

 Z mojej praktyki (i PIP i Sąd, z którymi miałam do czynienia z dwóch województw) wszyscy do obliczania w prawie pracy przyjmowali wyrok SN z 96, a nie kodeks cywilny - w sumie nie zdarzył mi się nikt przez kilkanaście lat, kto liczyłby inaczej.



#10 dakar

dakar

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 188 postów

Napisano 08 sierpień 2017 - 12:20

rozumiem, dziękuję za sugestie i uwagi

#11 dakar

dakar

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 188 postów

Napisano 13 wrzesień 2017 - 13:47

mam pytanie jeszcze jak postąpić w takim przypadku
pracownik zatrudniony 21.08.2017, dzisiaj podpisano rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron z dniem 14.09.2017
pracownik nie dostarczył żadnych dokumentów dotyczących historii swojego zatrudnienia, wiem, że pracował w innej firmie do 12.08.2017 i ma staż powyżej 10 lat
u mnie nie korzystał z urlopu

czy potraktować to jako pierwszą pracę w życiu, wpisać w świadectwie 0 dni urlopu, jak dostarczy dokumenty to dokonać sprostowania i wypłacić ekwiwalent?
jeśli dostarczy świadectwa pracy (bez tego za okres do 12.08.2017) to czy będę zobowiązany uwzględnić 5 dni urlopu (2/12*26)?

#12 larysa.

larysa.

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1034 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 20:49

mam pytanie jeszcze jak postąpić w takim przypadku
pracownik zatrudniony 21.08.2017, dzisiaj podpisano rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron z dniem 14.09.2017
pracownik nie dostarczył żadnych dokumentów dotyczących historii swojego zatrudnienia, wiem, że pracował w innej firmie do 12.08.2017 i ma staż powyżej 10 lat
u mnie nie korzystał z urlopu

czy potraktować to jako pierwszą pracę w życiu, wpisać w świadectwie 0 dni urlopu, jak dostarczy dokumenty to dokonać sprostowania i wypłacić ekwiwalent?
jeśli dostarczy świadectwa pracy (bez tego za okres do 12.08.2017) to czy będę zobowiązany uwzględnić 5 dni urlopu (2/12*26)?

Nie liczy się to co wiesz tylko co masz udokumentowane.


Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   




Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych