Skocz do zawartości

Zdjęcie

urlop wypoczynkowy

wróć do serwisu Kadry 14 odpowiedzi w tym temacie

#1 gosia94

gosia94

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 31 lipiec 2017 - 13:46

Witam,

Proszę o pomoc, niestety nie odnalazłam wystarczającej odpowiedzi na moje pytanie na forum[ mogłam coś przeoczyć..]

W tym roku [lipiec 2017] skończyłam studia I stopnia – licencjat.

Od czerwca 2015 do połowy listopada 2015 byłam na stażu z Urzędu Pracy w Firmie X. Firma X zatrudniła mnie po stażu :od drugiej połowy listopada 2015 do maja 2016 miałam umowę o pracę na 3/5 etatu, od czerwca 2016 do października 2016 miałam umowę o pracę na 3/4  etatu, a od listopada 2016 mam umowę na cały etat. Od stycznia tego roku mam umowę na czas określony.

Czy przez to, że ukończyłam studia należy mi się już urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni ? W czerwcu 2017 minęły dwa lata jak jestem w Firmie X – najpierw był staż a potem od razu umowa o pracę..

Proszę o odpowiedź, albo chodź wskazanie miejsca na forum  gdzie jest opisany podobny przypadek i dowiem się wszystkiego.

Z góry dziękuję. 

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 sierpień 2017 - 10:57

Za licencjat liczysz sobie do stażu pracy 8 lat + lata pracy i jeśli będzie w sumie 10 lat, możesz mieć urlop 26 dni. Z tym, że nauka nie może pokrywać się z pracą, a u Ciebie chyba tak jest.

#3 gosia94

gosia94

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 01 sierpień 2017 - 14:27

Za licencjat liczysz sobie do stażu pracy 8 lat + lata pracy i jeśli będzie w sumie 10 lat, możesz mieć urlop 26 dni. Z tym, że nauka nie może pokrywać się z pracą, a u Ciebie chyba tak jest.

Bardzo dziękuję za odpowiedź. 

Tak, praca ze studiami pokrywa się. Czyli w takim przypadku nie przysługuje mi większy urlop ? Dopiero za dwa lata będę mogła mieć 26 dni urlopu? 

#4 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6829 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 02 sierpień 2017 - 08:24

Wybieramy okres korzystniejszy czyli licencjat 8 lat - 2017 rok  i brakuje nam jeszcze 2 lata pracy by mieć wymiar 26 dni 

#5 gosia94

gosia94

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 02 sierpień 2017 - 09:38

Wybieramy okres korzystniejszy czyli licencjat 8 lat - 2017 rok  i brakuje nam jeszcze 2 lata pracy by mieć wymiar 26 dni 

Dziękuję  :) 

#6 Guest_Niuśka

Guest_Niuśka
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2017 - 11:40

Witam.

Pracodawca nie policzył mi za poprzedni i obecny rok 26 dni urlopu. Wg niego nie dostarczyłam ostatniego świadectwa pracy, z którego wynikało, że ten urlop mi się należy. Wg mnie dostarczyłam wszystkie dokumenty. Dodatkowo w kwestionariuszu osobowym wypełniałam cały przebieg zatrudnienia. Przez to straciłam w sumie 8 dniu urlopu. Wg niego to jest moja wina. Proszę o informację, czy jest to w jakiś sposób uregulowane prawnie ? Pracodawca ma prawo nie policzyć mi urlopu, tyle ile naprawdę mi przysługuję jeśli brakuje mojego świadectwa pracy ? Nie ma jakiegoś dodatkowego wglądu żeby sprawdzić mój staż pracy ? Ja jestem pewne ze wszystkie dokumenty dostarczyłam. Czy jeśli w kwestionariuszu zapisałam cały przebieg zatrudnienia i faktycznie brakuje jakiś dokumentów, to nie powinna tego kadrowa dopilnować ? Jak teraz mogę rozwiązać ten problem ?

#7 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 14 wrzesień 2017 - 13:27

Roszczenia pracownicze przedawniają się po upływie trzech lat - wystarczy, że uzupełnisz dokumenty o brakujące świadectwo, wtedy pracodawca powinien naliczyć urlop prawidłowo - na podstawie samego zapisu w kwestionariuszu zrobić tego nie może. Od udowadniania uprawnień jest pracownik, jeżeli nie ma kompletu dokumentów od których zależą uprawnienia, to pracodawca nie ma obowiązku pilnować tego za pracownika.

#8 paulanka

paulanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 83 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 13:59

Bardzo dziękuję za odpowiedź. 

Tak, praca ze studiami pokrywa się. Czyli w takim przypadku nie przysługuje mi większy urlop ? Dopiero za dwa lata będę mogła mieć 26 dni urlopu? 

Tak, dopiero za 2 lata :)

#9 Nowicjusz

Nowicjusz

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 14:33

Witam,

ja mam zapewne podobne pytanie ale odpowiedzi nie uzyskałam. A mianowicie mam pracownicę która ma podpisaną umowę od dn. 19.06.2017r, -18.09.2017r.  na okres próbny. Niestety nie będziemy przedłużać umowy i tu pojawia się problem ewentualnego ekwiwalentu..Otóż pracownica ma ukończone studia (nawet dwa kierunki) plus praca w okresie 04.11.2013r.-04.04.2014 czyli ok 5 m-cy, więc póki co należny roczny urlop to 20 dni. W związku z podpisaniem umowy na przełomie miesiąca i jej zakończeń również na przełomie miesiąca proszę o informację czy należny urlop to 20/=1,6*3m-ce czyli 5 dni z zaokrągleniu czy jednak 20/=1,6*4m-ce=7 dni. Póki co Pani ma wykorzystane 4 dni i już nie ma możliwości wykorzystać więcej. Bardzo proszę o pilną informację.

Jednocześnie proszę was o opinię jeśli chodzi o liczenie tych 3 m-cy okresu próbnego. Ponieważ licząc każdy dzień umowa trwa 92 dni, czy jest w takim razie zawarta prawidłowo??? Proszę Was o pomoc w tej kwestii. Coś kojarzę że niektórzy z Was opierają się na orzecznictwie ale nie znam dokładnie sygnatury czy możecie mnie wspomóc w tej materii.

Z góry dziękuję

#10 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13495 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 14 wrzesień 2017 - 14:59

nawet 1 dzień pracy w m-cu powoduje naliczenie urlopu za cały m-c, więc nie wiem co ty z tym "przełomem" m-ca.

okres próbny jest prawidłowo wskazany, skąd te dni (92) i wątpliwość? nie wiem

#11 Nowicjusz

Nowicjusz

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 14 wrzesień 2017 - 20:46

Czyli rozumiem że pracownicy należy sie za przepracowany okres 5 dni minus 4 dni wykorzystane to wypłacam ekwiwalent za 1 dzień?:)

#12 Guest_Niuśka

Guest_Niuśka
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2017 - 07:19

Dziękuję za odpowiedź. Problem wygląda jeszcze tak, że pracodawca nie jest chętny, żeby mi te dni zaległe urlopu zwrócić. Uważa, że to moja wina i nawet jak doniosłam potrzebne dokumenty to i tak tych dni mi nie zwroci, za ten i popdrzedni rok.. Czy mogę w jakiś sposób przedstawić pracodawcy art. prawny, z którego wynika, że musi mi je zwrócić ? Rozumiem, że jeśli roszczenia przedawniają się po 3 latach, to wykorzystanie urlopu zaległego za poprzedni rok nie obowiązuje do 30.09br ?

#13 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2017 - 08:21

Roszczenia przedawniają się po 3 latach (gdybyś doniosła brakujące świadectwo po kilku latach, to korekta dotyczy trzech lat wstecz), ale nie udzielenie zaległego urlopu pracownikowi do 30 września bez obiektywnych przeszkód (np. choroba pracownika) to wykroczenie. W tym przypadku po dostarczeniu dokumentów powinien udzielić urlopu zgodnie z dyspozycją art. 168 kp, bo ma na to czas.

Wykroczeniem jest również bezpodstawne  zaniżenie wymiaru urlopu, a takim będzie brak korekty po dostarczeniu dokumentów - jeżeli pracodawca jest taki problemowy, to najlepiej złożyć brakujące świadectwo za potwierdzeniem z datą dostarczenia.

#14 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1034 postów

Napisano 15 wrzesień 2017 - 08:24

Witam,

ja mam zapewne podobne pytanie ale odpowiedzi nie uzyskałam. A mianowicie mam pracownicę która ma podpisaną umowę od dn. 19.06.2017r, -18.09.2017r.  na okres próbny. Niestety nie będziemy przedłużać umowy i tu pojawia się problem ewentualnego ekwiwalentu..Otóż pracownica ma ukończone studia (nawet dwa kierunki) plus praca w okresie 04.11.2013r.-04.04.2014 czyli ok 5 m-cy, więc póki co należny roczny urlop to 20 dni. W związku z podpisaniem umowy na przełomie miesiąca i jej zakończeń również na przełomie miesiąca proszę o informację czy należny urlop to 20/=1,6*3m-ce czyli 5 dni z zaokrągleniu czy jednak 20/=1,6*4m-ce=7 dni. Póki co Pani ma wykorzystane 4 dni i już nie ma możliwości wykorzystać więcej. Bardzo proszę o pilną informację.

Jednocześnie proszę was o opinię jeśli chodzi o liczenie tych 3 m-cy okresu próbnego. Ponieważ licząc każdy dzień umowa trwa 92 dni, czy jest w takim razie zawarta prawidłowo??? Proszę Was o pomoc w tej kwestii. Coś kojarzę że niektórzy z Was opierają się na orzecznictwie ale nie znam dokładnie sygnatury czy możecie mnie wspomóc w tej materii.

Z góry dziękuję

Urlop naliczasz za każdy miesiąc, czyli za 4 (przy założeniu, że w czerwcu nie pracowała u innego pracodawcy). Jeśli chodzi o 3 miesiące, to liczysz pełne miesiące a nie ilość dni. Jeśli chodzi o terminy to troszkę lektury: http://kadry.infor.p...res-probny.html

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#15 Guest_Niuśka

Guest_Niuśka
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2017 - 08:45

Roszczenia przedawniają się po 3 latach (gdybyś doniosła brakujące świadectwo po kilku latach, to korekta dotyczy trzech lat wstecz), ale nie udzielenie zaległego urlopu pracownikowi do 30 września bez obiektywnych przeszkód (np. choroba pracownika) to wykroczenie. W tym przypadku po dostarczeniu dokumentów powinien udzielić urlopu zgodnie z dyspozycją art. 168 kp, bo ma na to czas.

Wykroczeniem jest również bezpodstawne  zaniżenie wymiaru urlopu, a takim będzie brak korekty po dostarczeniu dokumentów - jeżeli pracodawca jest taki problemowy, to najlepiej złożyć brakujące świadectwo za potwierdzeniem z datą dostarczenia.

Dorko, czyli mam rozumieć, że jeśli pracodawca naliczy mi zaległy urlop za rok 2016, to musze go wykorzystać do 30.09.2017 ? A co jeśli będzie przeciągał sprawę do końca roku ?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych