Skocz do zawartości

Założenie działalności jaki podatek

wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Sebastian

Guest_Sebastian
  • Goście

Napisano 25 lipiec 2017 - 18:31

Witam, chciałbym założyć działalność i mam problem z podatkiem jaki najlepszy będzie, moje przewidywane dochody 3-4 tyś miesięcznie bo na tyle będę mieć umowe z zewnętrzną firmą która jest vatovcem i dla niej będę wykonywać prace biurowe. Firma będzie jedno osobowa, koszty jakie będę ponosić to telefon 80 zł, internet 50 zł, koszty paliwa około 400-700 zł miesięcznie to są stałe koszty. Bardzo dziękuję za pomoc. 

#2 exitdoorpl

exitdoorpl

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 27 lipiec 2017 - 17:35

Nie bardzo wiadomo o co pytasz. Jeżeli 3-4 tys. miesięcznie to nie warto bawić się w VAT. Ale zakładam, że skoro zleceniodawca płaci VAT to będzie chciał faktury VAT od ciebie. Jeśli chodzi o dochodowy to nie bardzo jest wybór. Najprościej płacić liniowy i kwartalnie.

#3 rycerzyk

rycerzyk

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 27 lipiec 2017 - 20:35

Szczerze mówiąc, to kompletnie się na tym nie znam... Nie jestem w stanie pomóc...

Nigdy nie należy być pewnym, że życie nasze dobiega już kresu

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13817 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 28 lipiec 2017 - 14:09

Szczerze mówiąc, to kompletnie się na tym nie znam... Nie jestem w stanie pomóc...

i chciało ci się to pisać ?

:wub: 

#5 Danni1990

Danni1990

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 02 sierpień 2017 - 13:08

W Twoim przypadku zdecydowanie najkorzystniejszym wyjściem będzie rozliczanie się z Urzędem Skarbowym na zasadach ogólnych (skala podatkowa) i rezygnacja z zostania czynnym podatnikiem podatku VAT. Wprawdzie Twoi zleceniodawcy nie będą mogli odliczyć sobie VAT-u, natomiast z drugiej strony będziesz dla nich tańszy i zawsze mają możliwość wrzucenia faktury bez VAT-u w koszty prowadzenia działalności. 

Analizy rynku - profesjonalne usługi 

#6 kakus7

kakus7

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 08 sierpień 2017 - 12:45

Popieram poprzednika w 100%... Nic dodać, nic ująć...

Imass wzruszył ramionami. – O bezcelowości, przyboczna.

#7 tlumaczwarszawa

tlumaczwarszawa

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 10 sierpień 2017 - 12:21

Jeśli nie musisz nie bierz VATu, chyba że spodziewasz się dużych kosztów. Wtedy korzyścią będzie odliczanie Vatu.

#8 wanda172

wanda172

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 160 postów

Napisano 01 wrzesień 2017 - 15:41

Ja korzystam z wyslijwezwanie.p

#9 valtorboy

valtorboy

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 16 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 04 wrzesień 2017 - 09:34

Na początek warto zadać sobie pytanie czy to będzie samozatrudnienie czyli fakturowanie tych 3-4 tysięcy dla byłego lub obecnego pracodawcy. Jeżeli tak to nie możesz korzystać z podatku liniowego (19%) jeżeli będą to tożsame czynności które wykonywało się na etacie, wpadasz od razu w duży ZUS, i nie możesz korzystać z ryczałtu. Jeżeli nie jest to były lub obecny pracodawca to będzie mały ZUS, można zastanowić się nad ryczałtem (podatek 8,5 % bez kosztów) i nie pchać się w VAT.

VATowiec

3000 netto, 690 zł VAT, brutto 3690

NieVATowiec

lepiej powiedzieć że będziesz wystawiać na 3000 fakturę jako nievatowiec a koszty które poniesiesz dasz brutto w koszty.

Lepsze to niż oddawać do US 690 miesięcznie. Dla drugiej strony to fajne bo odliczą sobie 690,- zł do zwrotu.

Wybrałbym ryczałt bez VAT - ale warto sprawdzić w ustawie wyjątki kiedy można wybrać ryczałt.

Ale to tylko moja opinia na szybko ;)

Pozdrawiam

#10 playskin

playskin

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 89 postów

Napisano 29 listopad 2017 - 14:51

dokładnie, samozatrudnienie rządzi się swoimi prawami

drewbud24.pl

Dodaj odpowiedź