Skocz do zawartości

Powrót do zwolnienia z VAT a zwrot VAT i termin, pytania.

podatek VAT zwolnienie

wróć do serwisu Księgowość Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Guest_Konrad

Guest_Konrad
  • Goście

Napisano 17 lipiec 2017 - 21:00

Witam.

Prowadzę samodzielnie księgowość mojej firmy, została założona 02-07-2016. Mam KPiR oraz jestem czynnym płatnikiem VAT. Okazało się jednak że w taki sposób tracę ok 800 pln na czysto co miesiąc, więc chcę zrezygnować z VAT oraz przejść na ryczałt ewidencjonowany 3%. (mam sklep z sztuczną biżuterią). 

Wiem że zmiany opodatkownia od dochodu mogę dokonać na poczatku roku, ale z tego co widzę mogę pozbyć się tego VAT wcześniej w trakcie roku. Rozliczam się kwartalnie, pojawiły się jednak pewne wątpliwość, może mógłby ktoś mi pomóc i odpowiedzieć na ptytania:

1) Już minął rok odkąd prowadzę działalność (założona 2 lipca, dziś jest 17 lipca), więc już mogę złożyć VAT-R o rezygnacji, i będzie to skuteczne z końcem bieżącego miesiąca czy kwartału (rozliczam się kwartalnie)? W miesiącu lipcu rozliczam teraz drugi kwartał roku, więc czy muszę teraz być jeszcze vatowcem kolejne 3 miesiące i wysłać ostatnie rozliczenie, czy jest to skuteczne może natychmiast. i tylko muszę rozliczyć VAT od 1 lipca do np 19 lipca ? (jeśli do 19 wyślę VAT-R o rezygnacji)

2) Mam wyposażenie i środki trwałe o wartości początkowej nie przekraczającej 15 000, tak samo towar. Wyposażenie zostało zakupione w sierpniu rok temu, tak samo pierwsza partia Towaru od której też był odliczony VAT. Z tego co rozumiem nie muszę oddawać VAT odliczonego w przypadku rezygnacji "jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym towary lub usługi wydano do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy" , czyli jeśli kupiłem je w sierpniu czyli III kwartale rok temu, to muszę poczekać do początku IV kwartału tego roku z rezygnacją, żeby nie oddawać VAT ?

3) Zwrot odliczonego VAT dotyczy tylko towaru, wyposażenia, środków trwałych, ale nie dotyczy bieżących kosztów prowadzenia jeśli dobrze rozumiem działalności, czyli drobne faktury związane z prowadzeniem firmy, np. opłacenie domeny, hosting, jakieś usługi dla mnie,  wtedy nie muszę zwracać bez względu na okres?

Pozdrawiam.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: podatek, VAT, zwolnienie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych