Skocz do zawartości

Zachowek

wróć do serwisu Księgowość 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Mieczyslawa

Guest_Mieczyslawa
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2017 - 09:24

Moj Tata zmarl 02.04.2017r.
Spisal (chyba rok temu)testament ,w ktorym zapisal mieszkanie swojej Zonie,z ktora zyl w zwiazku malzenskim przez rowny rok do momentu smierci.W Testamencie zapisane jest,ze jezeli Zona nie bedzie chciala przyjac spadku ,calosc dziedziczy Siostrzenica.
Dodatkowo wydzedziczeni zostali dwaj Pelnoletni Synowie,Tata zaznaczajac ,ze nie chcieli utrzymywac kontaktu.( czemu mi zaprzeczaja tlumaczac sytaucje odwrotnie)
Ja jestem dzieckiem z pierwszego nie formalnego zwiazku.Mam trzyletniego Syna.Natomiast Synowie Ojca sa ze zwiazku malzenskiego.W Testamencie ujeta jest druga Zona ,bezdzietna.
Dzis spotkala sie z Nami by zaproponowac od siebie ofiarowanie swoich odzczednosci w kwocie 20tysiecy do podzialu miedzy nasza Trojka.
Tlumaczyla mi ,ze Tata wydziedziczyl Synow,majac do Nich zal.
Poinformowala nas,ze oczywiscie jesli sie nie zgadzamy z Jej propozycja to liczy sie z postepowaniem sadownym.
Jest to dla mnie sytaucja niezrozumiala jak w takiej sytaucji powinnam postapic.
Pozdrawiam serdecznie.

#2 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2017 - 09:46

Jeśli synowie zostali zgodnie z prawem wydziedziczeni to nie mają prawa do zachowku. Ty - skoro nie ma Cię w testamencie i nie zostałaś wydziedziczona a formalnie jesteś uznaną córką ojca - prawo to masz.

Możecie się zgodzić na propozycję żony ojca i sprawę zakończyć, ale sprawa może skończyć się w sądzie, bo wydziedziczenie przebiega w ściśle określonych przypadkach (poczytaj w necie), synowie mogą chcieć obalić testamentalne stwierdzenie ojca. Tobie będzie przysługiwała połowa zachowku, czy 20.000 po podziale to jest ok - tego nie wiem, nie znam wysokości spadku.

#3 Guest_Mieczyslawa

Guest_Mieczyslawa
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2017 - 11:27

Testament obejmuje mieszkanie i wedlug Zony warte jest 200.000zl.

#4 Guest_Mieczyslawa

Guest_Mieczyslawa
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2017 - 13:10

mieszkanie wedlug Zony Ojca jest warte 200.000zl.

Jeśli synowie zostali zgodnie z prawem wydziedziczeni to nie mają prawa do zachowku. Ty - skoro nie ma Cię w testamencie i nie zostałaś wydziedziczona a formalnie jesteś uznaną córką ojca - prawo to masz.
Możecie się zgodzić na propozycję żony ojca i sprawę zakończyć, ale sprawa może skończyć się w sądzie, bo wydziedziczenie przebiega w ściśle określonych przypadkach (poczytaj w necie), synowie mogą chcieć obalić testamentalne stwierdzenie ojca. Tobie będzie przysługiwała połowa zachowku, czy 20.000 po podziale to jest ok - tego nie wiem, nie znam wysokości spadku.

#5 Guest_Mieczyslawa

Guest_Mieczyslawa
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2017 - 16:52

przy takiej kwocie jaki jest moj zachowek?

#6 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2017 - 21:23

Standardowo otrzymałabyś 1/4 majątku czyli 50.000, zachowek to połowa z tego czyli 25.000zł.

Sugeruję poradzić się dobrego prawnika czy warto powalczyć w sądzie, bo to sporo zachodu.

Jeśli kwestii wydziedziczenia nikt nie podniesie i bracia nie będą rościć pretensji to przysługuje Ci 1/2 majątku - kwoty prosto policzyć

#7 Guest_Mieczyslawa

Guest_Mieczyslawa
  • Goście

Napisano 14 lipiec 2017 - 10:42

sporo zachodu przy otrzymaniu zachowku?czy przy sytuacji Braci podwazenie wydziedziczenia?

#8 Guest_j23

Guest_j23
  • Goście

Napisano 15 lipiec 2017 - 15:01

Z zadawanych pytań jak widać niewiele wiesz, dlatego piszę: sporo zachodu. Trzeba ustalić wartość spadku (to nie jest to samo co "wg żony ojca"). Wnieść do sądu pozew. Uzasadnić dlaczego wnosisz, o ile wnosisz. Wnieść opłatę. Jeśli bracia podważą testament - zanim sąd ustali czy słusznie minie sporo czasu.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych