Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wiek emerytalny od 1 października 2017 r. - procedura ubiegania się o emeryturę

wróć do serwisu Kadry 32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515593 postów

Napisano 12 lipiec 2017 - 20:48

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny zostanie obniżony. Kobiety będą mogły przejść na emeryturę, gdy skończą 60 lat. W przypadku mężczyzn wiek ten wynosi 65 lat. Jakie są procedury ubiegania się o emeryturę?

Powrót do artykułu: Wiek emerytalny od 1 października 2017 r. - procedura ubiegania się o emeryturę

#2 Guest_Halina z Łukowa

Guest_Halina z Łukowa
  • Goście

Napisano 12 lipiec 2017 - 20:48

Z TYM WIEKIEM EMERYTALNYM 60 LAT.DLA KOBIET TO WIELKA ŚCIEMA. SKOŃCZYŁAM 60 LAT. i byłam w KRUSIE DOWIEDZIEĆ SIĘ CZY OD 1-GO PAŹDZIERNIKA BĘDĘ MOGŁA PRZEJŚĆ NA EMERYTURĘ? Pracowałam 12 lat na etacie. Później przez kilka lat zajmowałam się wychowywaniem dzieci, a teraz przez 10 lat prowadzę gospodarstwo rolne. Pracownik KRUS w Łukowie powiedział ,że emerytura mi się nie należy. Taka sprawiedliwość w tej naszej Polsce? Tak wykorzystują nas w naszym kraju.

#3 Guest_Kobieta Polska

Guest_Kobieta Polska
  • Goście

Napisano 13 lipiec 2017 - 11:49

Tyle się ładnie mówi daliśmy wam 500+ abyście rodziły dzieci które będą płaciły podatki ale zapominają dodać ,że czas poświęcony na wychowywanie dzieci nie liczy się do emerytury. To jest okres bezskładkowy ! Czyli kiedy kobieta urodzi dużo dzieci i poświęci kilka lub kilkanaście lat na ich wychowywanie ,na starość nie otrzyma emerytury. O tym się nic nie mówi. Na starość nie będzie cię stać na leki ,opłaty i utrzymanie. Będziesz mieszkać pod mostem (bo nie będziesz miała na opłaty) będziesz żyć ze zbieractwa i żywić się resztkami ze śmietników.

#4 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14524 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 13 lipiec 2017 - 11:55

Przyszła "dobra zmiana"

#5 Guest_Teresa

Guest_Teresa
  • Goście

Napisano 27 lipiec 2017 - 12:43

Pani Halino z Łukowa . Żeby nabyć prawo do emerytury trzeba przepracować i płacić składki oczywiście to podstawa -kobieta 20 lat., mężczyzna 25 lat. Z tego co Pani pisze takiego okresu Pani nie przepracowała . Sądzę ,że Pani w KRUSI-e zrobiła analizę dokumentów wydając taką opinię . Tak było i jest ,żadnej ściemy jak P. pisze tu nie ma .

#6 Guest_Bożena

Guest_Bożena
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2017 - 17:54

Z TYM WIEKIEM EMERYTALNYM 60 LAT.DLA KOBIET TO WIELKA ŚCIEMA. SKOŃCZYŁAM 60 LAT. i byłam w KRUSIE DOWIEDZIEĆ SIĘ CZY OD 1-GO PAŹDZIERNIKA BĘDĘ MOGŁA PRZEJŚĆ NA EMERYTURĘ? Pracowałam 12 lat na etacie. Później przez kilka lat zajmowałam się wychowywaniem dzieci, a teraz przez 10 lat prowadzę gospodarstwo rolne. Pracownik KRUS w Łukowie powiedział ,że emerytura mi się nie należy. Taka sprawiedliwość w tej naszej Polsce? Tak wykorzystują nas w naszym kraju.

Pani Halino z Łukowa musi Pani złożyć do ZUS wniosek o naliczenie kapitału początkowego

ZUS za te 12 lat plus  lata (jak miała Pani urlop wychowawczy na dzieci,) będzie Pani

wypłacał  od października , oczywiście po złożeniu odpowiedniego wniosku. Będzie to kwota

jaką wyliczą Pani w kapitale początkowym.  Uważam, że  KRUS też będzie dopłacał za lata kiedy Pani odprowadzała składki na ubezpieczenie emerytalno - rentowe. Musi Pani odwiedzić ZUS, tam o wszystkim poinformują.

#7 Guest_Bożena

Guest_Bożena
  • Goście

Napisano 06 sierpień 2017 - 17:56

Pani Halino z Łukowa musi Pani złożyć do ZUS wniosek o naliczenie kapitału początkowego

ZUS za te 12 lat plus  lata (jak miała Pani urlop wychowawczy na dzieci,) będzie Pani

wypłacał  od października , oczywiście po złożeniu odpowiedniego wniosku. Będzie to kwota

jaką wyliczą Pani w kapitale początkowym.  Uważam, że  KRUS też będzie dopłacał za lata kiedy Pani odprowadzała składki na ubezpieczenie emerytalno - rentowe. Musi Pani odwiedzić ZUS, tam o wszystkim poinformują.

#8 filipOKN

filipOKN

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 07 sierpień 2017 - 10:57

Wiek emerytalny tak często ulega zmianie, co jest tego powodem.

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 07 sierpień 2017 - 12:04

Wiek emerytalny tak często ulega zmianie, co jest tego powodem.

Powodem tego jest zmiana partii rządzącej.Przyjdzie nowa partia po wyborach, zrobią nowy wiek emerytalny.

#10 Guest_Kaczor

Guest_Kaczor
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2017 - 09:10

Czy kobiecie ktora przepracowala kilka lat nalezy sie emerytura? Teraz ma 64 lata

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2017 - 10:49

Czy kobiecie ktora przepracowala kilka lat nalezy sie emerytura? Teraz ma 64 lata

Pytaj w ZUS-ie. Zależy ile jest tych lat i w jakich latach pracowałaś. Istnieje tzw. emerytura niepełna, ale w sumie trzeba mieć przepracowane co najmniej 15 lat.

#12 Guest_Może emerytka

Guest_Może emerytka
  • Goście

Napisano 20 sierpień 2017 - 19:39

Ur.się w pierwszym kw.1965r. rodziece posiadali małe gospodarstwo.Do szkoły średniej dojeżdżałam do miasta. 1 października 2017r. będę miała przepracowane 33 lata składkowe.Ciekawi mnie czy mogłabym przejść w tym lub przyszłym roku na świadczenie przedemerytalne. Ktoś cos wie ?

#13 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14524 postów

Napisano 21 sierpień 2017 - 07:09

Ur.się w pierwszym kw.1965r. rodziece posiadali małe gospodarstwo.Do szkoły średniej dojeżdżałam do miasta. 1 października 2017r. będę miała przepracowane 33 lata składkowe.Ciekawi mnie czy mogłabym przejść w tym lub przyszłym roku na świadczenie przedemerytalne. Ktoś cos wie ?

Czytaj wyżej, a najlepiej udaj się do ZUS razem z dokumentami, to nie jest jednoznaczne.
Na świadczenie przedemerytalne można przechodzić w określonych prawem sytuacjach.

#14 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2017 - 07:37

Nie wprowadzono minimalnego stażu, od którego można się ubiegać o emeryturę, więc każdy, kto pracował i osiągnął odpowiedni wiek może się o nią starać - efektem są przyznawane groszowe (literalnie) emerytury, funkcjonuje wyrównanie do najniższej i tu kryterium jest staż - obecnie k 22/m 25 lat, od października k 20/m 25 lat.

#15 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14524 postów

Napisano 21 sierpień 2017 - 07:52

"... Ciekawi mnie czy mogłabym przejść w tym lub przyszłym roku na świadczenie PRZEDEMERYTALNE..."
tego dotyczy pytanie

#16 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2017 - 08:01

"... Ciekawi mnie czy mogłabym przejść w tym lub przyszłym roku na świadczenie PRZEDEMERYTALNE..."
tego dotyczy pytanie

Moja odpowiedź dotyczyła pytania Kaczora o to, czy kobieta po przepracowaniu kilku lat może przejść na emeryturę - cytuj mi umknęło.

#17 Guest_zenek

Guest_zenek
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2017 - 13:47

Skończyłem 65 lat w kwietniu kiedy złożyć wniosek o emeryture

#18 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14524 postów

Napisano 22 sierpień 2017 - 07:10

Kiedy chcesz

#19 Guest_dorka

Guest_dorka
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2017 - 07:21

Najwcześniej we wrześniu, najlepiej w październiku po dniu odpowiadającym twojemu dniu urodzin (ze względu na brane do wyliczenia tablice dalszego trwania życia), najpóźniej 31 października, żeby od tego miesiąca otrzymywać świadczenie.

Jeżeli masz min. 40 lat stażu to możesz już złożyć wniosek o częściową.

#20 Guest_noma03

Guest_noma03
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2017 - 11:29

tylko nie w maju bo nie ma waloryzacji i 15-tego -wówczas jest wynagrodzenie za 15 dni i emerytura za pełny m-c

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych