Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Zwłoka z wypłatą zasiłku chorobowego

zasiłek chorobowe zwłoka

wróć do serwisu Księgowość 2 odpowiedzi w tym temacie

#1 MałgorzataEm

MałgorzataEm

  Nowy użytkownik

 • Członkowie
 • Pip
 • 1 postów

Napisano 04 lipiec 2017 - 14:07

Dzień dobry,

 

Mój partner pracuje w małym serwisie samochodowym, który zatrudnia mniej niż 20 osób. 8 marca uległ wypadkowi w czasie drogi do pracy - skęcił obie kostki. Zdarzenie to zostało uznane przez ZUS jako WYPADEK W DRODZE DO PRACY i zarządziło wypładę 100% zasiłku chorobowego za okres tygodniowego zwolnienia lekarskiego.

 

Początkowo, pracodawca wypłacił w kwietniu partnerowi tylko 80% wynagrodzenia za czas zwolnienia (jeden tydzień marca), gdyż twierdził, że resztę wypłaca ZUS. Miesiąc później partner otrzymał pomniejszoną pensję o te wypłacone już 80%, bo pracodawca twierdził, że ZUS wypłaca 100% chorobowego. Po telefonie do ZUSu dowiedzieliśmy się, że to on ma obowiązek wypłacenia całej kwoty. Partner jednak ponownie dostał tylko 80%.

 

Pracodawca twierdzi, że wypadek jakiemu uległ partner nie wydaje mu się na wypadek w drodze do pracy (mimo pozytywnego rozpatrzenia przez ZUS) i on się musi zastanowić, czy wypłaci mu te 20%. Zastanawia się tak już drugi miesiąc.

 

Szukamy informacji o odsetkach, które przysługują za zwłokę w tym przypadku. Jednak każda kolejna ustawa kieruje mnie do kolejnej ustawy i już nie mamy pojęcia jak się w tym połapać.

 

Będę wdzięczna za każdą pomoc.#2 kasiaw74

kasiaw74

  Użytkownik

 • Członkowie
 • PipPip
 • 17 postów

Napisano 13 lipiec 2017 - 09:56

 
Jeżeli zdarzenie zostaje zakwalifikowane jako wypadek w drodze do pracy lub z pracy, pracownikowi przysługuje świadczenie w wysokości 100% podstawy wymiaru, płatne ze środków ubezpieczenia chorobowego.
O tym, kto będzie płatnikiem świadczenia w konkretnej sytuacji decyduje fakt, czy pracownik w danym roku kalendarzowym miał już wypłacane wynagrodzenie chorobowe przez pracodawcę, a jeśli tak to ile dni.
 
Ustalenie okoliczności wypadku w drodze do pracy lub z pracy jest dokonywane w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy, karta powinna zostać sporządzona nie później niż 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Jeden egzemplarz karty powinien otrzymać poszkodowany pracownik. W karcie znajduje się pole
" Wypadek jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy TAK/NIE**". Jeśli pracodawca zaznaczył NIE, to musi podać uzasadnienie swojej odmowy.
 
Pracownik ma prawo domagać się wypłaty odsetek z tytułu nieterminowego wypłacenia wynagrodzenia chorobowego (tak samo jak przy zaległym wynagrodzeniu za pracę).
 

usługi kadrowo-płacowe: http://www.hrexpert.com.pl

 


#3 Guest_MałgorzataEm

Guest_MałgorzataEm
 • Goście

Napisano 13 lipiec 2017 - 10:48

Wcześniej nie było wypłacane chorobowe. Nie wi co pracodawca zaznaczył na karcie - muszę dopytać partnera. Jest pismo z ZUSu kwalifikujące zdarzenie jako wypadek w drodze do pracy. Czy pismo z ZUSu nie ma zatem wyższego znaczenia niż karta wypadku sporządzona przez pracodawcę? Początkowo pracodawca nawet migał się od tego, żeby taką kartę wypełnić, udało się do tego doprowadzić dopiero 14-ego dnia od wypadku, czyli na ostatnią chwilę.Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zasiłek, chorobowe, zwłoka

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych