Skocz do zawartości

Zdjęcie

korekta PIT 37 w związku z ustawą zwalniającą z podatku

zwolnienie podatek pit37 korekta stypendium

wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 magdal

magdal

Użytkownik

• Członkowie
  • PipPip
  • 12 postów

Napisano 25 czerwiec 2017 - 10:31

Dostałam maila od PUP :  uprzejmie informuje, że stypendium finansowane ze środków Funduszu Pracy otrzymane z urzędu w okresie od 1.01.2016 r. do 31.12.2016 r. zostało zwolnione z podatku dochodowego. Oznacza to, że można wystąpić do właściwego miejscowo urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w celu otrzymania zwrotu nadpłaconej kwoty.

mam jednak problem z korektą: nie wiem czy wpisywać swój dochód ze stypendium w pole 59-63 bo w odliczeniu od dochodu bierze się pod uwagę cały przychód

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13093 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 25 czerwiec 2017 - 20:25

W korekcie zeznania moim zdaniem powinnaś zmniejszyć kwotę przychodów, czyli nie ująć przychodu ze stypendium, który wykazałaś w swoim zeznaniu. Ale należy zostawić kwotę pobranego/wpłaconego podatku. I w ten sposób wyjdzie nadpłata podatku do zwrotu z US.

#3 Guest_ectophylla

Guest_ectophylla
  • Goście

Napisano 28 lipiec 2017 - 18:39

Na stronie PUP znalazłam taką informację: "Pamiętaj, aby w części A zeznania MIEJSCE I CEL SKŁADANIA ZEZNANIA w pozycji 10 zaznaczyć kwadrat nr 2 „korekta zeznania”. Ponadto w części D zeznania DOCHODY / STRATY ZE ŹRÓDEŁ PRZYCHODÓW w kolumnie b „Przychód” nie wykazywać otrzymanego w 2016 r. stypendium, natomiast w kolumnie f „Zaliczka pobrana przez płatnika” w wierszu dotyczącym innych źródeł wskazać zaliczkę na podatek pobraną przez płatnika (urząd pracy). Jest to odpowiednio: poz. 89 w PIT-36 albo poz. 63 w PIT-37. Wysokość tej zaliczki jest wskazana w rocznej informacji PIT-11 wystawionej za 2016 r. w poz. 48." Nie wiem natomiast czy należy w tej korekcie zostawić składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Nadpłata wychodzi inna w zależności czy ta składka jest ujęta w korekcie czy nie.

#4 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 sierpień 2017 - 19:01

Na stronie PUP znalazłam taką informację: "Pamiętaj, aby w części A zeznania MIEJSCE I CEL SKŁADANIA ZEZNANIA w pozycji 10 zaznaczyć kwadrat nr 2 „korekta zeznania”. Ponadto w części D zeznania DOCHODY / STRATY ZE ŹRÓDEŁ PRZYCHODÓW w kolumnie b „Przychód” nie wykazywać otrzymanego w 2016 r. stypendium, natomiast w kolumnie f „Zaliczka pobrana przez płatnika” w wierszu dotyczącym innych źródeł wskazać zaliczkę na podatek pobraną przez płatnika (urząd pracy). Jest to odpowiednio: poz. 89 w PIT-36 albo poz. 63 w PIT-37. Wysokość tej zaliczki jest wskazana w rocznej informacji PIT-11 wystawionej za 2016 r. w poz. 48." Nie wiem natomiast czy należy w tej korekcie zostawić składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Nadpłata wychodzi inna w zależności czy ta składka jest ujęta w korekcie czy nie.

Witam,

Mam ten sam problem co koleżanka powyżej. Co z pobraną już składką na ubezpieczenie zdrowotne? Podlega ona odliczeniu od podatku, czy w przypadku tego zwolnienia już nie?

#5 kordian

kordian

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 415 postów
  • Lokalizacjaśląsk

Napisano 13 sierpień 2017 - 21:20

Moim zdaniem nie podlega odliczeniu od podatku, nie wykazujesz ponieważ nie wpisujesz nic w kolumnie dochody, a jak ma się dochód z danego źródła to można odliczyć składki społeczne i zdrowotne, tylko wykazujesz pobrany podatek który będzie do zwrotu.

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13093 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 13 sierpień 2017 - 21:30

Faktycznie wygląda na to, że składki zdrowotne, których podstawę wymiaru stanowi przychód zwolniony z pdof nie podlegają odliczeniu od podatku. Wg mnie to wynika z Art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof.

#7 Guest_aga

Guest_aga
  • Goście

Napisano 04 wrzesień 2017 - 18:45

Witam, wypełniam korektę w e deklaracji.

Jak wpisuję zaliczkę pobraną przez płatnika, inne źródła - to krzyczy mi że brakuje na tej samej pozycji przychodu.

Ubezpieczenie zdrowotne:

Jak wpisuje różnice  wyliczoną z deklaracji i odejmę skł. zdr pobrana przez urząd pracy krzyczy że różnica nie może być ujemna i wtawia mi swoja kwotę. 

I teraz ja nie wiem czy mam tak zostawic z  błedami? czy kwota nadpłaty jest ok.

Proszę o pomoc bo to jest nieścisłe 

#8 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13093 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 04 wrzesień 2017 - 21:32

Tam gdzie jest przychód wpisz zero, może nie będzie krzyczeć.

Składki zdrowotnej nie można odjąć więcej niż kwota podatku. Dlatego program ogranicza ci możliwość wpisania większej kwoty składek zdrowotnych.

#9 Guest_takajedna

Guest_takajedna
  • Goście

Napisano 26 wrzesień 2017 - 11:45

Witam, 

a co w przypadku, jeśli miałam jeszcze inne źródła dochodu (działalność wykonywana osobiście - umowa zlecenie)? Czy wpisuję też kwoty z tego drugiego źródła?

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13093 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 wrzesień 2017 - 18:17

oczywiście, przecież rozliczasz w korekcie to co w pierwszym zeznaniu poza stypendium  

#11 Guest_Emila

Guest_Emila
  • Goście

Napisano 10 kwiecień 2018 - 20:41

Jak wpisuję zaliczkę pobraną przez płatnika, inne źródła - to krzyczy mi że brakuje na tej samej pozycji przychodu.

Ubezpieczenie zdrowotne:

Jak wpisuje różnice  wyliczoną z deklaracji i odejmę skł. zdr pobrana przez urząd pracy krzyczy że różnica nie może być ujemna i wtawia mi swoja kwotę. 

I teraz ja nie wiem czy mam tak zostawic z  błedami? czy kwota nadpłaty jest ok.

Ubezpieczenie zdrowotne:

Tam gdzie jest przychód wpisz zero, może nie będzie krzyczeć.

Składki zdrowotnej nie można odjąć więcej niż kwota podatku. Dlatego program ogranicza ci możliwość wpisania większej kwoty składek zdrowotnych.

Witam, wiem, że może trochę odgrzewany temat. Rozliczam nie  korektę, ale zeznanie pit za 2017 i mnie również wyskakuje błąd przy wpisanej zaliczce pobranej przez płatnika. Wpisanie 0 w przychodzie nie pomogło. 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zwolnienie, podatek, pit37, korekta, stypendium

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych