Skocz do zawartości

ZUS postępowanie wyjaśniające L4 ciąża

zus kontrola l4 ciąża postępowanie wyjaśniające zasiłek

wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_PAULINA

Guest_PAULINA
  • Goście

Napisano 07 czerwiec 2017 - 15:40

Witam,

moja sprawa z ZUSEM rozpoczęła się w kwietniu tego roku. Jestem zatrudniona od 1 grudnia 2016 r., 2 tygodnie później lekarz potwierdził moją ciąże, po około 3 miesiącach przeszłam na zwolnienie lekarskie ze względu na charakter pracy - przedstawiciel (jazda autem cały dzień itp) i złe samopoczucie, co w połączeniu może dać tragiczny skutek. Od 20 marca obowiązek wypłacania mi chorobowego przypadł już na ZUS, 20 kwietnia dostałam informację o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego, które ustawowo może trwać 30 dni. 3 Tygodnie później po odpowiedzeniu na wszystkie pytania, przeze mnie, pracodawce i świadków dostałam kolejne pismo o przedłużeniu kontroli do 6 czerwca. W tym czasie przesłuchano niemal wszystkich moich kontrahentów. Dzisiaj dostałam kolejne pismo o przedłużeniu kontroli do 6 lipca. Dla mnie to już jest chore. Czy ZUS ma prawo tak długo prowadzić postępowanie wyjaśniające? Piszę tutaj, ponieważ mój stosunek pracy istniał naprawdę i złożyłam w ZUSIE dosłownie stos dokumentów potwierdzających moją pracę, jak i pełno klientów wypowiedziało się w sprawie współpracy ze mną. Proszę o pomoc, czy mogę się gdzieś odwołać, zaskarżyć bezczynność ZUSU?

#2 Guest_Jania

Guest_Jania
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2017 - 19:46

Jakie mialas dokumenty jako dowody? Czy byly na nich daty z okresu pracy? Co masz na mysli piszac przesluchano? Zus do nich pisal, dzwonil, wzywal ich?

#3 Guest_Jania

Guest_Jania
  • Goście

Napisano 15 czerwiec 2017 - 19:48

Jaka wysokosc pensji?

#4 Guest_Koala

Guest_Koala
  • Goście

Napisano 17 czerwiec 2017 - 12:11

Moze. 2 miesiace od momentu otrzymania ostatniego dokumentu. Jakie pensje w firmie, ile Ty zarabialas, czy jestes spokrewniona/jakie wiezy rodzinne lacza Cie z wlascicielem? Na to wszystko zus patrzy.

#5 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2017 - 09:15

Paulino- zbyt mało szczegółów podałaś odnośnie swojej pracy. Przede wszystkim ważne jest jak ktoś już wyżej wspomniał, jak długo pracowałaś, tzn. po jakim czasie od momentu zatrudnienia okazało sie, że jesteś w ciąży. Ponadto, czy byłaś spokrewniona z pracodawcą. Możliwe po prostu, że były pracodawca mści się na Tobie i celowo poprosił ZUS o skontrolowanie Twojej sytuacji, aby uprzykrzyć Ci życie. Szkoda tylko, że nie pomyślał, że nosisz  w sobie dziecko i niepotrzebne są Ci dodatkowe nerwy i stres.

Czy można jakoś zaskarżyć ZUS o przedłużanie sprawy? Na to pytanie nie znam odpowiedzi, może skorzystaj z porady prawnika/adwokata w tym temacie? Jako kobieta w ciąży przysługuje Ci darmowa porada prawna z gminy. Skorzystaj z niej.

#6 Guest_Jucha

Guest_Jucha
  • Goście

Napisano 18 czerwiec 2017 - 12:29

Ale zus ma prawnie 2 miesiace od ostatniego dokumentu, wiec jak ktos mu odpisywal/ wyjasnial to od tego dnia 2 miesiace, wiec nie przekroczyli raczej nic .

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zus, kontrola, l4, ciąża, postępowanie wyjaśniające, zasiłek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy