Skocz do zawartości

Samochód firmowy i OC

wróć do serwisu Księgowość 7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 maj 2017 - 18:53

Przymierzamy się na zakup samochodu na firmę na Fakturę VAT.

rozumiem że to jednorazowo można wsadzić w koszty uzyskania przychodu ??

A jak jest z OC ?

Powiedzmy OC to koszt 2000 tys zł.

Czy da się od tej kwoty odliczyć VAT i dochodowy ?

Jeśli tak to w jaki sposób ?

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 31 maj 2017 - 20:14

"rozumiem że to jednorazowo można wsadzić w koszty uzyskania przychodu ??" - raczej źle rozumiesz, bo z reguły samochód jest środkiem trwałym podlegającym  amortyzacji, którą księguje się w koszty uzyskania przychodu.

"Czy da się od tej kwoty odliczyć VAT i dochodowy ?" - ubezpieczenie OC samochodu nie podlega podatkowi VAT. Jaki dochodowy chcesz "odliczać" od OC ?

#3 Snt

Snt

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 515 postów

Napisano 04 lipiec 2017 - 22:11

Nie wiem gdzie wy szukacie takich drogich ubezpieczeń ? 2000 zł OC to czym wy jeździcie to mi najdrożej wychodzi po 800 zł jak poszukam przez porównywarki takie jak https://superpolisa.pl/udaje się znaleźć nawet takie za 650, albo i lepiej. (zależy w jakim okresie się szuka) Tak czy inaczej pytania są raczej z tych dziwnych.

#4 osikowy

osikowy

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 24 lipiec 2017 - 20:32

Przymierzamy się na zakup samochodu na firmę na Fakturę VAT.

rozumiem że to jednorazowo można wsadzić w koszty uzyskania przychodu ??

A jak jest z OC ?

Powiedzmy OC to koszt 2000 tys zł.

Czy da się od tej kwoty odliczyć VAT i dochodowy ?

Jeśli tak to w jaki sposób ?

Tak, możesz wliczyć sobie wszystko ładnie w koszty. Nie wiem szczerze mówiąc jak jest z oc i ac. Wiem, że jak bierzesz autko na firmę w leasing to AC jest obowiązkowe, banki się zabezpieczają. Najlepiej znajdź firmę, co wszystko załatwisz kompleksowo np. autakrajowe.com.pl mają całkiem fajne autka i ubezpieczenie załatwisz na miejscu. 

#5 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13143 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 24 lipiec 2017 - 21:39

"Tak, możesz wliczyć sobie wszystko ładnie w koszty" - czyżby ? Jesteś pewien tego co napisałeś ?

pomijając natrętną i nie na temat reklamę  :wub: 

#6 Forumowicz84

Forumowicz84

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 213 postów

Napisano 13 kwiecień 2018 - 01:25

A myśleliście może o systemie GPS do samochodu służbowego? Według mnie to fajna opcja i możliwość, ponieważ takim samochodem jeździ wiele różnych osób i zawsze wtedy jest wszystko pod kontrolą. Możemy śledzić lokalizację przez 24h. U mnie w firmie mamy system od Transmobil.

#7 forted

forted

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 260 postów

Napisano 04 lipiec 2018 - 08:03

W firmowym samochodzie warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie opon, które oferuje firma https://www.mtu24.pl...pieczenie-opon/ Awaria i wymiana uszkodzonego koła z pewnością należy do najbardziej znienawidzonych przez kierowców zdarzeń drogowych. Zwłaszcza jeśli elegancko ubrani jedziemy w delegację czy na przyjęcie urodzinowe. Niestety takie przykre niespodzianki na polskich drogach nie należą do rzadkości. Nieremontowana nawierzchnia, jak i pozostałości po zimie, wystawiają kierowcom często słony rachunek, w postaci przebitej dętki, skrzywionej felgi czy wręcz konieczności zakupu nowych opon. Warto więc pomyśleć czy nie lepiej, zamiast łapać za lewarek i męczyć się ze zmianą koła, jest się ubezpieczyć od takich sytuacji.

#8 gorgon

gorgon

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 125 postów

Napisano 18 kwiecień 2019 - 13:24

Podstawa to wiadomo OC. Tylko żeby nie przedrożyć to nie ma co zgadzać się na pierwszą lepszą ofertę, lepiej wejść na  kalkulator OC https://porownywarka...lkulator-oc-ac/ aby sprawdzić jakie są inne możliwości. W ten sposób można znaleźć coś tańszego lub o lepszym zakresie w danej kwocie. Polecam sprawdzić

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych