Skocz do zawartości


składka zdrowotna - problem

składka zdrowotna

wróć do serwisu Moja Firma 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Maciej

Guest_Maciej
  • Goście

Napisano 29 maj 2017 - 11:13

Witam prowadzę działalność gospodarczą (sklep, rozliczam kpir) jestem osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, czy aby skorzystać ze zwolnienia z opłaty składki zdrowotnej w myśl  art. 82 ust 8 i 9 ustawy z dn. 27.08 2004 o świadczeniach z opieki zdrowotnej … przychód brutto czyli wykazywany w kpir cz netto czyli przychód pomniejszony o koszty winien być mniejszy niź 50% kwoty najniższej emerytury? Bo przepis brzmi cyt. składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą 2) zaliczoną do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności w przypadku gdy osoba ta: uzusy kuje przychodu z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% najniższej emerytury. I który przepis mówi o jaki przychód tutaj chodzi? Czy te przychody należy badać w każdym miesiącu i porównywać z najniższą emeryturą? I jeśli są wyższe to rozumiem że należy naliczać ustawowo od nie niższej jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego ?? działalnośc to jedyna forma zarobku, dziękuję za pomoc#2 kasiaw74

kasiaw74

    Użytkownik

  • Członkowie
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 13 lipiec 2017 - 10:42

Ustawa zdrowotna nie definiuje pojęcia przychodu. Należy więc posiłkować się definicją wynikającą z przepisów podatkowych:

"Za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, chociażby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek VAT."


usługi kadrowo-płacowe: http://www.hrexpert.com.pl

 
Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: składka zdrowotna

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych