Skocz do zawartości

Zdjęcie

umowa o pracę i ryczałt od przychodów a kwota wolna

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 JustaCha

JustaCha

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 18 maj 2017 - 20:27

Witam

Czy pracownikowi, który, oprócz zatrudnienia na umowę o pracę, prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, można z tytułu umowy o pracę rozliczać tzw kwotę wolną od podatku? 

Będę wdzięczna za odpowiedź, ponieważ spotkałam się z różnymi teoriami...

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10479 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 18 maj 2017 - 20:50

Tu nie ma różnych teorii - jeśli podpisał PIT-2 to pracodawca odlicza mu ulgę podatkową.

Przecież w ryczałcie z dg ulgi nie rozlicza. 

#3 JustaCha

JustaCha

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 18 maj 2017 - 21:11

Własnie pracownik przed podpisaniem PIT-2 zadał mi pytanie, czy w ogóle może go podpisać ze względu na pkt 4 oświadczenia (o nieosiąganiu dochodów, od których zobowiązany jest odprowadzać zaliczki). Nie mam styczności z ryczałtem na co dzień, choć logiczne dla mnie jest, że skoro nie może rozliczyć ulgi w ryczałcie, to przy umowie o pracę nie powinno być problemu, poza tym , wydaje mi się że przy ryczałcie nie płaci się "zaliczki na podatek" a już obliczony podatek, jednakże nie chciałam wprowadzać nikogo w błąd nie mając do końca pewności.

Dziękuję za odpowiedź.

( a w internetach teorii niestety mnóstwo, często błędnych, za to potrafiących skutecznie zasiać ziarno niepewności)

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 10479 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 19 maj 2017 - 10:03

Masz rację, że przy ryczałcie nie płaci się zaliczek na podatek. Pracownik powinien przeczytać także podany przepis odnośnie dochodów, od których jest obowiązek wpłacania zaliczek .

W ryczałcie z dg nie ma dochodu, jest przychód, a to zupełnie inne pojęcie.   

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych