Skocz do zawartości

Zdjęcie

Rozwiązanie umowy o pracę z kobietą w ciąży

wróć do serwisu Kadry 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 515940 postów

Napisano 09 maj 2017 - 22:30

Co do zasady pracownicom w ciąży przysługuje szczególna ochrona przed wypowiedzeniem oraz rozwiązaniem umowy o pracę w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego. Jednakże przepisy Kodeksu pracy nie chronią jej w sposób absolutny, bowiem pracodawca będzie mógł zwolnić kobietę w ciąży w określonych sytuacjach.

Powrót do artykułu: Rozwiązanie umowy o pracę z kobietą w ciąży

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 maj 2017 - 22:30

No to ja jestem tym niemal zerowym prawdopodobieństwem. Wypowiedziałam umowę, po czym w okresie 3-miesiecznego wypowiedzenia zaszłam w ciążę i tym bardziej się nie przyznałam. Odchodząc z pracy byłam w 3-miesiacu ciąży. Potem własna dg i na macierzyńskim finansowo miałam 3 razy lepiej niż gdybym miała płacone przez zakład pracy (zasiłek plus możliwość zarabiania i brak obowiazku opłacania składek).

#3 Guest_Łukasz

Guest_Łukasz
  • Goście

Napisano 24 marzec 2018 - 10:06

Ciężarne pracownice masakra jak to brzmi... Nie lepiej napisać kobiety, które są w ciąży i pracują.

#4 Guest_Bary

Guest_Bary
  • Goście

Napisano 24 marzec 2018 - 12:42

Ciężarne pracownice masakra jak to brzmi... Nie lepiej napisać kobiety, które są w ciąży i pracują.

Masakra to jesteś ty!!!
Znaczy to samo i brzmi jak brzmi, a jak jesteś taki wrażliwy to nie czytaj.

#5 Guest_fronia

Guest_fronia
  • Goście

Napisano 18 kwiecień 2018 - 13:18

A co w przypadku jeśli pracodawca chce zawiesić działalność bo stracił płynność finansowa i z tego powodu - nie ma już lokalu - dochodu z tym związanym ale ma jednego pracownika a dokładniej pracownice w ciąży.(6 miesiąc), która przebywa na zwolnieniu chorobowym Pracodawca chce ZAWIESIĆ działalność a nie ją zlikwidować. Wiąże się to z tym, że musi zwolnić swoją podwładną. Co w takim przypadku? jak rozwiązać tą patową sytuacje? Bardzo proszę o pomoc w udzieleniu odpowiedzi...

#6 gosia kadry

gosia kadry

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 85 postów

Napisano 18 kwiecień 2018 - 13:45

A co w przypadku jeśli pracodawca chce zawiesić działalność bo stracił płynność finansowa i z tego powodu - nie ma już lokalu - dochodu z tym związanym ale ma jednego pracownika a dokładniej pracownice w ciąży.(6 miesiąc), która przebywa na zwolnieniu chorobowym Pracodawca chce ZAWIESIĆ działalność a nie ją zlikwidować. Wiąże się to z tym, że musi zwolnić swoją podwładną. Co w takim przypadku? jak rozwiązać tą patową sytuacje? Bardzo proszę o pomoc w udzieleniu odpowiedzi...

Z tego co kojarzę w nowych przepisach, które wchodzą 30 kwietnia tego roku (prawo przedsiębiorców) jest zapis o tym, że można zawieszać działalność gdy wszyscy pracownicy, których ma płatnik, przebywają na świadczeniu rodzicielskim płatnym przez zus. Ale to raczej dotyczy tylko macierzyńskiego i rodzicielskiego, a także urlopu wychowawczego, a nie już zwolnienia lekarskiego przed porodem. Więc pracodawca musiałby poczekać z zawieszeniem do porodu. Ewentualnie można o to dopytać bezpośrednio w zusie.

poniżej link: 

https://www.portalka...irme-17243.html

#7 Guest_Pati

Guest_Pati
  • Goście

Napisano 03 wrzesień 2018 - 17:56

Witam, w zakladzie pracy, w ktorym obecnie pracuje pierwsza umowę - umowe na czas probny miałam od 16.08.2018 r do 15.11.2016 r., druga umowę o pracę mam obecnie od 16.11.2016 do 31.12.2018 r. W firmie pracuje tylko ja i szef. Moje pytanie brzmi jeśli chciałabym zajść w ciążę to lepiej teraz w trakcie trwania umowy na czas okreslony czy poczekać aż umowa będzie przedłużona w grudniu na nastepny okres czasu? Czy teraz jeśli to będzie moja trzecia umowa w tym zakładzie to będzie już umowa na czas nieokreślony czy jakaś konkretna liczba miesięcy pracy musi być zachowana? Jakie prawa będą mi przysługiwać jeśli znajdę w ciążę w trakcie umowy na czas określony A na czas nieokreślony? Proszę o odpowiedź jakie rozwiązanie byłoby najbardziej optymalne w tej sytuacji.

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 20 wrzesień 2018 - 21:32

edxdex

#9 Guest_Sylwia

Guest_Sylwia
  • Goście

Napisano 02 październik 2018 - 21:00

Zwolniłam sie z pracy (umowę miałam na czas nieokreślony i pracowałam w firmie 2,5 roku) z zachowaniem okresu wypowiedzenia, moja umowa kończy sie w takim razie 31.10.18. Od 2.11.18 miałam iść do pracy do nowego pracodawcy. Dziś dowiedziałam sie ze jestem w ciąży, co teraz powinnam zrobic lub jakie rozwiązaniami bedzie dla mnie korzystniejsze ? Czy dogadać sie z byłym pracodawca i wycofać wypowiedzenie czy iść do pracy do nowego pracodawcy ? Nie ukrywam ze wolałabym odchodząc na zwolnienie lekarskie czy macierzyński pracować u nowego pracodawcy bo wiem ze tam będę miała później do czego wracać, poza tym bedemiec u niego lepsze warunki finansowe. Tylko czy nie będę mieć później np problemów z ZUS jesli np okaze sie ze będę źle znosić ciąże i po np. 2 miesiącach pójdę na zwolnienie lekarskie.

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 02 październik 2018 - 21:14

Nowy pracodawca racjonalnie jest lepszym wyborem - u starego już jest kwas, bo chciałaś odejść, nawet jak rozstajecie się w zgodzie to takie zmiany decyzji psują atmosferę, szczególnie jeżeli faktycznie będziesz musiała skorzystać z L4, a ZUS przy ciągłości zatrudnienia nie powinien się czepiać. Absolutnie nie życzę ci źle, ale gdyby z ciążą nie poszło po twojej myśli, to nowy pracodawca również jest lepszym wyborem - masz lepsze warunki i nikt ci nie będzie wypominał zamieszania z wypowiedzeniem i powrotem. Jak masz dobre układy u nowego pracodawcy nie warto się trzymać starego.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych