Skocz do zawartości

Zwolnienie lekarskie po końcu umowy o pracę

wróć do serwisu Kadry 95 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 08 grudzień 2017 - 19:30

Mam dość podobny problem. Umowa o prace skończyła się 4.12. Od 16.10.2017 jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu poparzen ręki 2/3 stopnia. Ostatnie zwolnienie miałam do 1.12. Wypadki losowe spowodowały ze nie byłam w stanie iść do lekarza po nowe L4, zamierzam to zrobić jutro. Najwczesniejsza data zwolnienia będzie od 6.12. Tak więc ciągłość L4 zostanie naruszona przez 5 dni. Czy ZUS wyplaci mi zasiłek chorobowy? Ręka nadal nie wróciła do sprawności, co uniemożliwia mi podjęcie pracy. Proszę o pomoc.

#42 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 08 grudzień 2017 - 21:20

Aby nabyć prawo do zasiłku chor. po ustaniu zatrudnienia choroba musi wystąpić w okresie 14 dni od zakończenia umowy i musi trwać co najmniej 30 dni. 

#43 magda0

magda0

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 09 grudzień 2017 - 11:14

Dziekuję za odpowiedź. Czy jeśli bedzie kolejne zwolnienie po 15.12 to wtedy mam wysłać do ZUS? rozumiem ze zwolnienie nadal jest wystawiane na byłego pracodawcę?

czy dobrze rozumię ze skoro niezdolność do pracy powstała w ostatni dzień pracy to nie obowiązuje mnie 30 dniowy okres zwolnienia po rozwiązniu umowy?

#44 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5333 postów

Napisano 09 grudzień 2017 - 13:41

Ostatni dzień pracy to 4 grudnia i na ten dzień nie miałaś zwolnienia lekarskiego ponieważ zakończyło się 1 grudnia. Następne zwolnienie lekarskie będzie już w okresie w którym pozostajesz bez pracy, a zarazem nie przekroczysz 14 dni od rozwiązania umowy.

Obowiązuje cię już okres długości zwolnienia 30 dni- może to być jedno zwolnienie lub kilka. Zwolnienia wystawiane mają być na ostatniego pracodawcę i wysyłasz je do ZUS wraz z drukiem Z-10 jak otrzymasz zwolnienie, które w sumie będzie miało co najmniej 30 dni masz na to 7 dni od otrzymania ostatniego zwolnienia.

ZUS zwróci się do pracodawcy o wystawienie druku Z-3 (podstawa twoich zarobków).

#45 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2017 - 14:55

Dorota rozumiem ze odpowiedziałaś Guest Magda , a mogłabyś się odnieśc do mojego pytania magda0 chciałabym się tylko upewnić czy dobrze rozumiem , przeczytałam cały wątek i zdaje się ze tak/.

#46 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19140 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 09 grudzień 2017 - 17:17

Nie obowiązuje cię 30 dni, ale nie może być przerwy między zwolnieniami po zakończeniu umowy

#47 magda0

magda0

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 09 grudzień 2017 - 19:15

Nie obowiązuje cię 30 dni, ale nie może być przerwy między zwolnieniami po zakończeniu umowy

Bardzo dziękuję.

#48 Dorota

Dorota

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 5333 postów

Napisano 11 grudzień 2017 - 10:31

Dorota rozumiem ze odpowiedziałaś Guest Magda , a mogłabyś się odnieśc do mojego pytania magda0 chciałabym się tylko upewnić czy dobrze rozumiem , przeczytałam cały wątek i zdaje się ze tak/.

Wszystko zależy co robiłaś 8 grudnia.

Piszesz, że podpisałaś porozumienie, a czy w tym dniu świadczyłaś pracę, bo z tego co piszesz to dopiero potem poszłaś do lekarza i otrzymałaś zwolnienie. Zasada jest taka, że jeśli pracodawca zapłaci ci za 1 dzień zwolnienia (ostatni dzień zatrudnienia) to nie obowiązuje cię okres 30 dni, natomiast jeśli świadczyłaś pracę w ostatnim dniu, a do lekarza poszłaś po pracy to masz 30 dni.

#49 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2017 - 09:12

Wszystko zależy co robiłaś 8 grudnia.

Piszesz, że podpisałaś porozumienie, a czy w tym dniu świadczyłaś pracę, bo z tego co piszesz to dopiero potem poszłaś do lekarza i otrzymałaś zwolnienie. Zasada jest taka, że jeśli pracodawca zapłaci ci za 1 dzień zwolnienia (ostatni dzień zatrudnienia) to nie obowiązuje cię okres 30 dni, natomiast jeśli świadczyłaś pracę w ostatnim dniu, a do lekarza poszłaś po pracy to masz 30 dni.

Dziękuję. 8.12. byłam w pracy, natomiast pracodawca stwierdził, że nie zwalnia mnie z świadczenia obowiązku pracy w tym dniu. Teraz nie wiem jak potraktować ten ostatni dzień? Rozmawiałam wczoraj z Panią z kadr i poinformowała mnie ze nie dostała mojego zwolnienia, lekarz powiedział, że przesyła elektronicznie....czy mam przesłać do zakładu oryginał zwolnienia? i pewnie oni albo rozliczą ten ostatn dzień a jak nie to przeslą do zus twierdząc ze swiadczyłąm prace i zwolnienie jakby liczy się od następnego dnia?

#50 Guest_magda

Guest_magda
  • Goście

Napisano 12 grudzień 2017 - 09:14

przepraszam miało być zwalnia z obowiązku świadczenia pracy

#51 magda0

magda0

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 13 grudzień 2017 - 22:13

przepraszam miało być zwalnia z obowiązku świadczenia pracy

Dziwne dzwoniłam do kadr a kobieta mi mówi że sama mam sobie przyjśc po wypelniony druk z3 i zanieśc do zus bo jestem byłym pracownkiem , nie ogarniam

#52 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19140 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 08:28

Jeżeli były pracownik nie otrzymał od pracodawcy zaświadczenia ZUS Z-3, to dostarcza do ZUS tylko posiadane przez siebie dokumenty, tj. zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA oraz wypełnione oświadczenie ZUS Z-10, natomiast okres ostatniego zatrudnienia dokumentuje świadectwem pracy.

ZUS zwróci się na piśmie do byłego pracodawcy o wystawienie zaświadczenia na formularzu ZUS Z-3.

Jeśli chcesz sprawę przyspieszyć, idź do pracodawcy po ten druk, w końcu to w twoim interesie, aby otrzymać szybciej zasiłek.

#53 magda0

magda0

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 09:58

Jeżeli były pracownik nie otrzymał od pracodawcy zaświadczenia ZUS Z-3, to dostarcza do ZUS tylko posiadane przez siebie dokumenty, tj. zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA oraz wypełnione oświadczenie ZUS Z-10, natomiast okres ostatniego zatrudnienia dokumentuje świadectwem pracy.

ZUS zwróci się na piśmie do byłego pracodawcy o wystawienie zaświadczenia na formularzu ZUS Z-3.

Jeśli chcesz sprawę przyspieszyć, idź do pracodawcy po ten druk, w końcu to w twoim interesie, aby otrzymać szybciej zasiłek.

oczywiście mogę pójść choć jak rozumiem jest to obowiązkiem pracodawcy, później się zaczęłam zastanawiać ze moze chodzić o to że uznają ze skoro byłam w tym czasie w zakładzie pracy to ich moje zwolnienie nie dotyczy tak jak ktoś pisał wyżej, chcą zebym zasiłek rozliczył mi już Zus jako byłemu pracownikowi?

#54 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19140 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 10:14

Jesli 8 był twoim ostatnim dniem pracy to od 9 zasiłek rozlicza ZUS i jeśli twoje zwolnienie było po 8 to do ZUS-u oddajesz zwolnienie, a ZUS wezwie pracodawcę do dostarczenia Z-03

#55 magda0

magda0

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 18:35

Jesli 8 był twoim ostatnim dniem pracy to od 9 zasiłek rozlicza ZUS i jeśli twoje zwolnienie było po 8 to do ZUS-u oddajesz zwolnienie, a ZUS wezwie pracodawcę do dostarczenia Z-03

Byłam w Zus zaniosłam z-10, kazali wypełnić jeszcze zas 53 i dokładnie powiedzieli to co ty, a jak mi zależy zeby zasiłek był o czasie a pani z kadr nie kwapi się zeby wysłać z-3 to mogę to sama od niej zabrac i przynieśc do zus, Bardzo dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam wszystkich świtecznie przedsiwatecznie 

#56 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19140 postów

Napisano 14 grudzień 2017 - 19:52

Proszę :)
Pozdrawiam

#57 Guest_Joanna

Guest_Joanna
  • Goście

Napisano 29 grudzień 2017 - 20:02

Z dniem 31 grudnia 2017 roku kończy mi się umowa na czas określony. Dziś 29 grudnia dostałam zwolnienie lekarskie na 30 dni. Czy po tych 30 dniach zasiłku z ZUS  dostanę następne zwolnienie ( a na pewno dostanę) to czy ZUS będzie dalej wypłacał mi zasiłek chorobowy i przez jaki czas?

#58 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19140 postów

Napisano 29 grudzień 2017 - 20:18

Tak, 182 dni

#59 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13461 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 29 grudzień 2017 - 21:45

"Czy po tych 30 dniach zasiłku z ZUS ..." - ale to zwolnienie dajesz pracodawcy, bo on wypłaci wynagrodzenie chorobowe za dni od 29 do 31 grudnia.

Oczywiście jeśli w roku 2017 jeszcze nie miałaś wypłaconego chorobowego za 33 dni. 

Do ZUS musisz wysłać/dostarczyć druk Z-10, bo bez niego nie dostaniesz zasiłku po ustaniu zatrudnienia. 

#60 OHO

OHO

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 08 styczeń 2018 - 08:34

Witam.

Od października jestem na L4. Umowa o prace zakończyła się u mnie 6 grudnia 2017 i nie została przedłużona.
L4 natomiast zakończyło się 27 grudnia.
Rozumiem, że pracodawca po 6 grudnia przesyła L4 do ZUS, który wypłaca świadczenie chorobowe za dni 7-27 grudnia tak?
Czy muszę coś zrobić, żeby otrzymać te pieniądze? W jakim czasie są one wypłacane?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych