Skocz do zawartości

Zwolnienie lekarskie po końcu umowy o pracę

wróć do serwisu Kadry 22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2017 - 08:42

Witam,

Poszukuje pomocy w poniższej sprawie.

17.04 skończyła się moja umowa o pracę na czas określony, która nie była przedłużona.
W dniu 18.04 lekarz wystawil mi zwolnienie lekarskie obejmujące 17.04-23.04, które zaniosłam do pracodawcy (czy prawidłowo -  kierowałam się tym, że objęło ono jeszcze ostatni dzień mojego zatrudnienia). W dniu 24.04 lekarz wystawił mi kolejne zwolnienie do 28.04. W dniu 27.04 ponownie zapisana do lekarza i prawdopodobnie dostanę kolejne zwolnienie, ponieważ leczenie moje jeszcze nie może zostać zakończone. Czas trwania tych zwolnień zapewne będzie przekraczał 30 dni oraz będzie zachowana ich ciągłość. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam jeszcze świadectwa pracy. 

Moje pytania są następujące:
1) w jakim terminie i do kogo (ZUS czy ostatni pracodawca) muszę złożyć zwolnienie z 24.04 i zwolnienie z 27.04 oraz jeśli do ZUS to czy powinnam je złożyć razem, jako że obydwa łącznie będą trwać ponad 30 dni, czy też moge najpierw przesłać do ZUSu zwolnienie z 24.04 a potem dosłać zwolnienie z 27.04?
2) jakie dokumenty musze załączyć do zwolnień - czytałam, że formularz Z3 oraz swiadectwo pracy (czy wystarczy, że wydrukuję ten formularz i uzupełnie oraz co w przypadku jeśli  jeszcze nie otrzymałam świadectwa pracy) ?
3) czy dobrze robie podając do zwolnienia  NIP ostatniego pracodawcy?
4) czy dokumenty, jeśli powinny być wysłane do ZUS, to czy powinnam je wysłać do oddziału ZUS gdzie jestem zameldowana (zwolnienia będą miały różne adresy, pierwsze zwolnienie jest wystawione na adres zamieszkania, jednakże z powodow zdrowotnych muszę  sie przenieść do innej miejscowości gdzie jestem zameldowana i na ten inny adres będzie też  wystawione następne zwolnienie).

Dziękuję pięknie za pomoc
Marta

#2 Guest_Emilka

Guest_Emilka
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2017 - 14:36

1) Po ustaniu zatrudnienia - zwolnienia zanosi się do ZUS.

Na dostarczenie zwolnienia do ZUS jest 7 dni.

2) ZUS nie potrzebuje świadectwa pracy, jedynie druk Z-3. Można go wypisać na miejscu w ZUS, w razie wątpliwości co w jaką rubrykę wpisać, można się dopytać.

3)Tak, dobrze robisz podawając NIP ostatniego pracodawcy. Podawaj go za każdym razem, aż do 182 dni ( bo tyle maksymalnie może trwać choroba), potem można starać się o świadczenie rehabilitacyjne z ZUS ( pobierać je można do roku),

4) Nie bardzo wiem jak Ci odpowiedzieć na to pytanie.... Dokumenty powinny trafić do ZUS właściwego względem Twojego miejsca zamieszkania. Może ktoś inny się wypowie, jak się to ma do miejsca zameldowania?

Jednakże, na zwolnieniu zawsze podawaj adres swojego obecnego pobytu, pod którym przebywasz w trakcie choroby.

#3 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11216 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 26 kwiecień 2017 - 22:21

Druk Z-3 wypełnia pracodawca, a nie sam pracownik.

Pracodawca powinien niezwłocznie przekazać do ZUS twoje zwolnienie z 18.04 , on wypłaca ci chorobowe za jeden dzień, a za pozostałe dni masz prawo do zasiłku z ZUS.

Ty sama musisz do ZUS wysłać/przekazać druk Z-10, bez niego nie dostaniesz zasiłku.  

#4 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 26 kwiecień 2017 - 23:26

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi. Pracodawca przesłał zwolnienie z 18.04 do ZUS. Czyli w takim razie ja mam dostarczyć kolejne zwolnienia ale z drukiem Z-10 a nie Z-3 ?

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2017 - 11:38

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi. Pracodawca przesłał zwolnienie z 18.04 do ZUS. Czyli w takim razie ja mam dostarczyć kolejne zwolnienia ale z drukiem Z-10 a nie Z-3 ?

Tak, z drukiem Z-10

#6 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2017 - 15:52

Dziękuję. Podsumowując, zwolnienie 17.04-23.04 wyśle pracodawca wraz z Z-3. Zwolnienie 24.04-28.04 dostarczę do ZUS ja wraz z drukiem Z-10. Zwolnienie 28.04-18.05 (wystawione dziś i według optymistycznych rokowań - ostatnie) też dostarczę ja z drukiem Z-10. Łącznie jest to 31 dni zwolnienia lekarskiego po wygaśnięciu w dn. 17.04 umowy o pracę (zwolnienia po końcu umowy od 18.04-18.05 bez przerw). Czy w takim wypadku przysługuje mi zasiłek chorobowy od ZUS? Czy ma znaczenie, że zwolnienia były wystawione przez różnych lekarzy i że zostaną dostarczone do ZUS osobno (jedno przez pracodaodę, drugie osobiście, a trzecie pocztą) i wystawione były na dwa różne adresy (obecnie przebywam pod opieką rodziców) i czy trafią one do jednych moich akt w ZUS?
Pozdrawiam,
Marta

#7 Guest_kam

Guest_kam
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2017 - 16:09

Jeżeli umowa o pracę zakończyła się 17.04. , a zwolnienie chorobowe masz od 17.04.- 23.04. , to znaczy, że pracodawca wypłaci Tobie wynagrodzenie chorobowe tylko za 1 dzień tj. 17.04., a za resztę -tj. od 18.04. do ( nie wiesz do kiedy będziesz chorować) będzie wypłacał ZUS zasiłek chorobowy. Nie może być ani dnia przerwy.

Okres zasiłkowy rozpoczął się 17.04. i od tego dnia przez 182 dni choroby ( o ile tyle będzie trwać) zwolnienia nie mogą być z przerwami.

* wynagrodzenie chorobowe - wypłaca pracodawca pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu chorobowym, podczas gdy pracownik jest  zatrudniony bądź w okresie wypowiedzenia przez 30 dni od dnia wypowiedzenia

* zasiłek chorobowy - wypłaca ZUS pracownikowi, który zachorował w ciągu 14-stu dni od momentu ustania zatrudnienia

W Twoim przypadku umowa zakończyła się, wobec tego z niem następnym podlegasz pod ZUS. Zachorowałaś jeszcze przed końcem umowy, ale zachorowac można 1 ciągu 14-stu dni od zakonczenia umowy, maksymalnie, aby otrzymac zasiłek chorobowy.

#8 Guest_Marta

Guest_Marta
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2017 - 16:47

"Zachorowałaś jeszcze przed końcem umowy, ale zachorowac można 1 ciągu 14-stu dni od zakonczenia umowy, maksymalnie, aby otrzymac zasiłek chorobowy."
Może źle zrozumiałam, ale chodzi o to, że powinno to być jedno zwolnienie pow. 30 dni albo kilka zwolnień ale od tego samego lekarza?

#9 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2017 - 16:58

Choroba powinna trwać nieprzerwanie 30 dni. Mogą to być różne zwolnienia, od różnych lekarzy, na różne okresy ważne- by nie było przerwy między zwolnieniami i po zsumowaniu dawały minimum 30 dni.

Chorować możesz na kilka schorzeń, pamiętaj jednak, że im więcej takich różnych zwolnień, tym gorzej, bo ZUS lubi kontrolować. Najlepiej trzymac się jednego schorzenia i jednego lekarza.

#10 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11216 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 kwiecień 2017 - 17:00

Trochę się tu "zaciemniło" - ciebie w ogóle nie dotyczy sprawa zwolnienia na co najmniej 30 dni, bo zachorowałaś  w ostatnim dniu zatrudnienia.

Więc od razu masz prawo do zasiłku chorobowego z ZUS, nie musisz mieć jednego ZLA na powyżej 30 dni.

#11 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11216 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 kwiecień 2017 - 17:01

Kasia, mylisz się, przeczytaj mój komentarz. 

#12 Guest_kasia

Guest_kasia
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2017 - 17:08

Piszę z autopsji.........Zostałam zwolniona z art.53. Zachorowałam w ciągu 14-stu dni od momentu ustania zatrudnienia.  Zanosiłam zwolnienia lekarskie do ZUS. Teoretycznie - miałam juz prawo do zasiłku chorobowego z ZUS, prawda? Jednak, gdy pytałam, kiedy ten zasiłek zostanie naliczony i wypłacony, poinformowano mnie, że dopiero wtedy, gdy moja choroba będzie trwała nieprzerwanie 30 dni..........

I rzeczywiście, dopiero gdy minęło 30 dni choroby, przysłano mi pismo, że ustalono mi prawo do zasiłku....

I co na to powiesz "kolażanka" ?????

#13 Guest_kamila

Guest_kamila
  • Goście

Napisano 27 kwiecień 2017 - 17:10

OK, rozumiem. Czyli jeśli ktoś zachoruje jeszcze  w trakcie trwania umowy o pracę, to nie obowiązuje ów 30dniowy  wymóg choroby???

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11216 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 kwiecień 2017 - 17:22

Piszę z autopsji.........Zostałam zwolniona z art.53. Zachorowałam w ciągu 14-stu dni od momentu ustania zatrudnienia.  Zanosiłam zwolnienia lekarskie do ZUS. Teoretycznie - miałam juz prawo do zasiłku chorobowego z ZUS, prawda? Jednak, gdy pytałam, kiedy ten zasiłek zostanie naliczony i wypłacony, poinformowano mnie, że dopiero wtedy, gdy moja choroba będzie trwała nieprzerwanie 30 dni..........

I rzeczywiście, dopiero gdy minęło 30 dni choroby, przysłano mi pismo, że ustalono mi prawo do zasiłku....

I co na to powiesz "kolażanka" ?????

powiem na to, że twój przypadek był całkiem inny niż Kamili

#15 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11216 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 27 kwiecień 2017 - 17:23

OK, rozumiem. Czyli jeśli ktoś zachoruje jeszcze  w trakcie trwania umowy o pracę, to nie obowiązuje ów 30dniowy  wymóg choroby???

oczywiście, nie obowiązuje  

#16 Guest_El

Guest_El
  • Goście

Napisano 21 sierpień 2017 - 21:23

Witam, pogubiłem się w wyjaśnienia hej, albo nie umiem ich odnieść do swojej sytuacji, czy mogę prosić o pomoc? Od 19 lipca do 1 września mam zwolnienie lekarskie. Umowa o pracę kończy mi się 31 sierpnia. Komu powinnam dostarczyć kolejne zwolnienie, pracodawcy czy ZUS? Co do niego dołączyć, czy powinnam poprosić lekarza o jakieś dodatkowe zaświadczenie?

#17 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 11216 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 21 sierpień 2017 - 21:40

Kolejne ZLA, o ile będzie wystawione od 2 września należy dostarczyć/wysłać do ZUS, a nie do byłego pracodawcy, bo on z dalszą twoją chorobą nie ma nic wspólnego. I dołączyć druk Z-10.

Zwolnienie wystawione do 1 września pracodawca musi bez zbędnej zwłoki przekazać do ZUS wraz z drukiem Z-3, na którym poda dane do wyliczenia podstawy zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia.

#18 Guest_Natalia

Guest_Natalia
  • Goście

Napisano 28 październik 2017 - 14:52

Czy mogę Was poprosić o pomoc?
mój stosunek pracy zakończył się z dniem 27 października, dostałam zwolnienie lekarskie od 20  do 31 października. Prawdopodobnie będę musiała przedłużyć zwolnienie.
Czy w zwaiązku z tym, że zwolnienie musi być nie przerwane, bez żadnego dnia przerwy, to rozumiem, że liczy się data na zwolnieniu a nie data kiedy zaniosę to zwolnienie do ZUS-u? Niestety nie mogę go dostarczyć tego dnia, kiedy zostanie ono przedłużone.
I czy w mojej sytuacji, kiedy pierwsze zwolnienie było wystawione jeszcze zanim skończył mi się stosunek pracy, to do ZUS muszę dostarczyć tylko kolejne zwolnienie oraz druk z-10?

#19 Edzia

Edzia

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 6989 postów
  • LokalizacjaKresy

Napisano 28 październik 2017 - 15:05

Pierwsze zwolnienie dostarczasz do zakładu pracy następne do ZUS

#20 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik