Skocz do zawartości


Zwolnienie z art. 53 KP


wróć do serwisu Kadry 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_DOLCIA

Guest_DOLCIA
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2017 - 10:41

Mamy długoletniego pracownika emeryta któremu niedługo kończy się 182 dzień okresu zasiłkowego i pytanie co dalej?

Pracownik nie dostanie zdolności do pracy a na świadczenie rehabilitacyjne w jego przypadku nie ma szans... Będziemy musieli go zwolnić (jest tego świadom) ale czy na pewni możemy? Inna sprawa czy w tym przypadku musimy wypłacić odprawę?

 



#2 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8008 postów

Napisano 21 kwiecień 2017 - 11:29

jesli nie uzyska zdolności do pracy rozw. umowę bez wypowiedzenia na podst. art 53 kp

nie wypłacasz odprawy



#3 Guest_uwaga

Guest_uwaga
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2017 - 13:46

co to znaczy " na świadczenie rehabilitacyjne nie ma szans"?

o tym decyduje lekarz orzecznik ZUS na badaniu, czy otrzyma to świadczenie, czy nie.

Proszę nie wprowadzać pracownika w błąd, aby tylko móc go zwolnić z art. 53. !!!!!!

Pracownik ma prawo złożyć dokumenty do ZUS o przyznanie świadczenia i do decyzji ZUS - nie macie prawa go zwolnić !!!!!!!!!!!!!!!



#4 Guest_DOLCIA

Guest_DOLCIA
  • Goście

Napisano 21 kwiecień 2017 - 14:43

co to znaczy " na świadczenie rehabilitacyjne nie ma szans"?

o tym decyduje lekarz orzecznik ZUS na badaniu, czy otrzyma to świadczenie, czy nie.

Proszę nie wprowadzać pracownika w błąd, aby tylko móc go zwolnić z art. 53. !!!!!!

Pracownik ma prawo złożyć dokumenty do ZUS o przyznanie świadczenia i do decyzji ZUS - nie macie prawa go zwolnić !!!!!!!!!!!!!!!

nie emeryt - on nie ma prawa do świadczenia rehabilitacyjnego (niestety - bo akurat chcę mu pomóc)!!





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych