Skocz do zawartości

Odpowiedzialność materialna pracowników za niedobory wykazane w inwentaryzacji

odpowiedzialność materialna inwentaryzacja szkody braki umowa zlecenie

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Hanna

Guest_Hanna
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2017 - 17:58

Dzień dobry,

W sieciowej odzieżówce, w której pracuję od kilku miesięcy planowane jest przeprowadzenie inwentaryzacji (pierwszej od 3 lat!).

Straty spowodowane bardzo licznymi kradzieżami klientek szacowane są na ok. 150 tys. zł.

W związku z tym chciałam zapytać jak będzie wyglądała w tym wypadku odpowiedzialność materialna pracowników?

Wspomnę, że razem z kierownikiem jest nas 8 osób, z czego tylko 4 zatrudnione są na umowę o pracę i podpisywały umowę o odpowiedzialności materialnej w razie szkody wynoszącą 50% kosztów, reszta ma umowy zlecenia.

Czy możliwe jest żeby pracodawca kazał zapłacić nam połowę strat, w tym wypadku 75 tys. złotych jeśli nasza pensja oscyluje wokół najniższej krajowej? Co z pracownikami zatrudnionymi na zlecenie i tymi którzy pracują w sklepie od kilku miesięcy?

Pozdrawiam serdecznie i liczę na rychłą odpowiedź.

#2 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1082 postów

Napisano 15 kwiecień 2017 - 10:07

Dzień dobry,

W sieciowej odzieżówce, w której pracuję od kilku miesięcy planowane jest przeprowadzenie inwentaryzacji (pierwszej od 3 lat!).

Straty spowodowane bardzo licznymi kradzieżami klientek szacowane są na ok. 150 tys. zł.

W związku z tym chciałam zapytać jak będzie wyglądała w tym wypadku odpowiedzialność materialna pracowników?

Wspomnę, że razem z kierownikiem jest nas 8 osób, z czego tylko 4 zatrudnione są na umowę o pracę i podpisywały umowę o odpowiedzialności materialnej w razie szkody wynoszącą 50% kosztów, reszta ma umowy zlecenia.

Czy możliwe jest żeby pracodawca kazał zapłacić nam połowę strat, w tym wypadku 75 tys. złotych jeśli nasza pensja oscyluje wokół najniższej krajowej? Co z pracownikami zatrudnionymi na zlecenie i tymi którzy pracują w sklepie od kilku miesięcy?

Pozdrawiam serdecznie i liczę na rychłą odpowiedź.

Odszkodowanie nie może przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Co do zleceniobiorców może mają jakieś zapisy w treści umowy.

Gdy pracodawcę z jego pracownikami łączy umowa o wspólnej odpowiedzialności za powierzone mienie, musi on pamiętać o tym, by w przypadku powierzenia pracy innym osobom (w tym przypadku zleceniobiorcom) w miejscu wykonywania pracy przez pracowników uzyskać pisemną zgodę tych pracowników.

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#3 Guest_Karolina

Guest_Karolina
  • Goście

Napisano 20 kwiecień 2018 - 18:29

Dzień Dobry,

też mam pytanie dotyczące inwentaryzacji w sklepie w którym pracuje, jednak sprawa wygląda nieco inaczej.

W naszym sklepie nie ma żadnych bramek (takich które piszczą jak kto wynosi towar) ani żadnych innych zabezpieczeń towaru. W mojej umowie nie ma też zapisu o odpowiedzialności materialnej i dopiero w dzień inwentaryzacji pracodawca wymaga podpisania takiej umowy. Czy mogę odmówi podpisania takiego dokumentu i jeżeli tak to na jakie przepisy mogę się powołać? 

Wiem, że w zeszłych latach pracownicy dostawali do domu pisma z informacją, że jeżeli nie wpłacą odpowiedniej kwoty za braki wykazane w inwentaryzacji to te sumy ściągnie z ich kont komornik...

Będę bardzo wdzięczna za pomoc,

pozdrawiam

Karolina

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: odpowiedzialność materialna, inwentaryzacja, szkody, braki, umowa zlecenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych