Skocz do zawartości

Zdjęcie

L4, a wysokość zasiłku macierzyńskiego - Premie nie uwzględniono w kalkulacji zasiłku. Czy słusznie ?

L4 urlop macierzyński zasiłek macierzyński premia roczna premia kwartalna

wróć do serwisu Księgowość 8 odpowiedzi w tym temacie

#1 m4ki

m4ki

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 12 kwiecień 2017 - 09:03

Witam,

Nie jestem biegły w tych tematach dlatego proszę o pomoc w zweryfikowaniu informacji jakie przekazała kadrowa mojej żonie.

Żona planuję pójść w połowie maja na zwolnienie macierzyńskie (poród w  sierpniu), poszła zatem do kadrowej by jej wyliczyła zasiłek, od niej dowiedziała się, że do zasiłku nie może uwzględnić dwóch premii (rocznej oraz kwartalnej). Uzasadniając to tym, że żona była w lutym 1 tydzień  i 2 tygodnie w marcu na zwolnieniu z powodu choroby dziecka (zwolnienie 80% ) (między tymi zwolnieniami była tygodniowa przerwa).

Premie były wypłacane w tych miesiącach luty i marzec kwartalna była wypłacona oddzielnie a roczna razem z pensją. W połowie maja żona chce iść już na zwolnienie z powodu ciąży.

Czy kadrowe słusznie nie uwzględniają w kalkulacji tych dwóch premii ?

Ja rozumiem,że za okres L4 jest  jest niższa pensja (80%) i przez to trochę niższy będzie zasiłek, chodzi mi tylko o premie. 
Mam nadzieję, że nic nie namieszałem.

Z góry dziękuję za pomoc

#2 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19517 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 12 kwiecień 2017 - 09:15

W mojej ocenie kadrowa ma słuszność.

W lutym żona była na zwolnieniu, w marcu była na zwolnieniu, w maju "planuje" zachorować, otóż jeśli między kolejnymi zwolnieniami nie ma przerwy 90 dni podstawy chorobowego nie przelicza się ponownie.

Zatem podstawa chorobowego za maj będzie taka sama jak ta w lutym, czyli przed wypłatą tych premii.

Ale.....jest jeszcze inna strona medalu, że nawet, gdyby przerwa była 90 dniowa to nie wiadomo, czy te premie weszłyby do podstawy chorobowego, nie wiemy jaki jest zapis w Regulaminie, czy są pomniejszane za czas choroby,y czy nie.

#3 m4ki

m4ki

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 12 kwiecień 2017 - 09:45

Trochę to chore jest i nie zrozumiałe dla mnie, bo rozumiem gdyby była na zwolnieniu 100% z powodu ciąży ale to zwykłe L4 z powodu choroby dziecka.

Czyli nawet jeśli to była premia roczna za 2016, liczy się data wypłaty ?

W takim razie żeby przeliczyli od nowa podstawę i uwzględnili premie, żona musiała by pójść dopiero 12 czerwca na zwolnienie (90 dni), gdyż ostatnie L4 było do 12 marca, czy ta premia jest już stracona ?

#4 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19517 postów

Napisano 12 kwiecień 2017 - 10:57

Nie przeczytałeś uważnie mojej wypowiedzi

"nie wiadomo, czy te premie weszłyby do podstawy chorobowego, nie wiemy jaki jest zapis w Regulaminie, czy są pomniejszane za czas choroby,y czy nie." to należy wiedzieć przede wszystkim.

90 dni jest liczone jako m-ce kalendarzowe, czyli od 1-go lipca

#5 m4ki

m4ki

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 12 kwiecień 2017 - 11:47

Dzięki za odpowiedz.

Rozumiem, że masz na myśli regulamin w zakładzie pracy. 

W takim razie mam jeszcze jedno pytanie jeżeli pierwsze zwolnienie z tych dwóch rozpoczęło się 13 lutego, rozumiem że do kalkulacji zasiłku będą liczone miesiące od luty 2016 do styczeń 2017 ?

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19517 postów

Napisano 12 kwiecień 2017 - 12:21

Tak

#7 m4ki

m4ki

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 12 kwiecień 2017 - 12:54

Super to dziękuję, w marcu 2016 dostała też premie trochę niższe, zatem według moich wyliczeń różnica nie będzie tak rażąca. 

#8 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19517 postów

Napisano 12 kwiecień 2017 - 13:09

Ale dalej nie wszystko rozumiesz.......jeśli mówi się o premiach i zaliczaniu ich do podstawy chorobowego, to najpierw należy wiedzieć czy one w ogóle wchodzą do tej podstawy, znać zasady ich przyznawania, nie wszystkie premie są zaliczane.

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13596 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 12 kwiecień 2017 - 20:20

"Trochę to chore jest i nie zrozumiałe dla mnie, bo rozumiem gdyby była na zwolnieniu 100% z powodu ciąży ale to zwykłe L4 z powodu choroby dziecka." - ale to nie ma żadnego znaczenia, bo podstawa chorobowego /czy zasiłku/ jest tak samo wyliczana.

A różnica w stawce brutto za dzień zwolnienia wynika tylko z tego, że jest brane 80 % tej podstawy, albo 100 % /w przypadku choroby w okresie ciąży/. Takie są przepisy, a nie wymysły pracodawcy /gdybyś w ten sposób myślał/.   

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: L4, urlop macierzyński, zasiłek macierzyński, premia roczna, premia kwartalna

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych