Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przekroczenie granic obrony koniecznej i stanu wyższej konieczności

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 671394 postów

Napisano 31 marzec 2017 - 09:50

Obrona konieczna i stan wyższej konieczności to tzw. kontratypy, czyli okoliczności wyłączające bezprawność czynu zabronionego. Ustawodawca określił pewne granice tych kontratypów, w których działanie jest legalne. Ich przekroczenie stanowi naruszenie prawa, jednak konsekwencje mogą być różne.

Powrót do artykułu: Przekroczenie granic obrony koniecznej i stanu wyższej konieczności

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 31 marzec 2017 - 09:50

Warto dodać, że w postanowieniu z dnia 7 października 2014 r. (sygn. akt V KK 116/14) Sąd Najwyższy stwierdził, że nie ma przekroczenia granic obrony koniecznej z powodu wystąpienia poważnego skutku obrony, przekraczającego niezbędność powstrzymania ataku. Przekroczenie granic obrony może polegać bądź na nieuzasadnionym wyprzedzeniu ataku, bądź na działaniu po ustaniu zamachu, albo na użyciu niewspółmiernego narzędzia czy sposobu obrony. Natomiast odpowiedzialność za skutek obrony obciąża nie broniącego się, ale napastnika.

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 kwiecień 2017 - 08:09

Bardzo ciekawy i wyczerpujący artykuł na temat obrony koniecznej i stanu wyższej konieczności w polskim prawie.

#4 Guest_Mariusz

Guest_Mariusz
  • Goście

Napisano 31 maj 2017 - 08:27

Mnie całkiem niedawno zdarzył się dość groźny przypadek. Zaatakowano mnie jak wracałem wieczorem do domu. Napastnik nie był przygotowany na to, że będę potrafił się bronić, i to skutecznie. Sprawa trafiła w końcu do sądu. Na szczęście dzięki pani adwokat Morawskiej z adwokatgdansk.org.pl sprawę wyjaśniono na moją korzyść. Pani adwokat świetnie reprezentowała i broniła mnie przed sądem. Cieszę się, że zgłosiłem się z tym do problemem właśnie do niej.

#5 Guest_ala

Guest_ala
  • Goście

Napisano 06 grudzień 2018 - 22:46

"Polskie prawo gwarantuje szeroką ochronę osobie działającej w obronie koniecznej".. "napadnięty może liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary lub nawet na jej uniknięcie" te zdania się wzajemnie wykluczają. Super to prawo skoro napadniety musi się bronić przed sądem za to, że ratował swoje zdrowie czy życie!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych