Skocz do zawartości

3. Opieka nad dwójką niepełnosprawnych – odliczenie z PIT

niepełnosprawni odliczenie ulgi zwolnienia podatki pit pit-37 deklaracjapodatkowa

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Markowski

Guest_Markowski
  • Goście

Napisano 24 marzec 2017 - 12:26

Witam, proszę o poważne odpowiedzi, bez niepotrzebnych uwag.

Mam na utrzymaniu niepełnosprawnych rodziców. Okoliczności w których do tego doszło są nieistotne, obydwoje są przykuci do łóżka. Codziennie przychodzi do nich opiekunka na czas gdy ja i żona znajdujemy się w pracy. Teraz rozliczamy z żoną nasze PITy i mam pewne wątpliwości. Otóż:
1. Czy i ja, i żona możemy odliczyć ową opiekunkę jako wydatki na opiekę osoby niepełnosprawnej? (rozliczamy się osobno)
2. Czy skoro opiekunka zajmuje się dwiema osobami, możemy ją rozliczyć podwójnie? W sensie jedna ulga za opiekę nad matką, druga jako opieka nad ojcem?

#2 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3609 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 24 marzec 2017 - 14:07

Sytuacją typową jest, gdy wydatek ponosi niepełnosprawny, posiada dowód na jego poniesienie i to on odlicza w swoim zeznaniu rocznym ulgę rehabilitacyjną. Z odliczenia skorzystać może jednak również podatnik, na którego utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł.

W takim przypadku dowody poniesienia kosztów mogą dotyczyć opiekuna (np. faktury mogą być wystawiane na jego imię i nazwisko).

Ulga rehabilitacyjna przysługuje na każdą osobę niepełnosprawną i zarówno Ty jak i Twoja żona możecie odliczyć sobie opłacenie opiekunki,pod warunkiem,że ojciec jak i matka ni e posiadają dochodów,albo ich dochody nie przekraczają kwoty 9120,00 w roku .

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: niepełnosprawni, odliczenie, ulgi, zwolnienia, podatki, pit, pit-37, deklaracjapodatkowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych