Skocz do zawartości

dofinansowanie okularów

okulary dofinansowanie obowiązki pracodawcy choroba zawodowa monitor czynniki ryzyka

wróć do serwisu Kadry 5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Agata

Guest_Agata
  • Goście

Napisano 20 marzec 2017 - 15:27

Dzień dobry,

Wiem, że jako pracodawca mam obowiązek dofinansowywać okulary. Co jednak z kwotą tego dofinansowania? Czy można ją zróżnicować?  Wszyscy pracownicy pracują przed komputerem, ale jedni przed starymi monitorami a część przed nowszymi - lepszej jakości. Tym drugim chcielibyśmy dofinansowywać o połowę mniej. Czy to zgodne z przepisami?

#2 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14666 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 20 marzec 2017 - 15:28

To dyskryminacja

#3 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14666 postów

Napisano 20 marzec 2017 - 15:30

Lekarz okulista nie różnicuje potrzeby używania okularów od jakości komputera, ale uznaje potrzebę stosowania

#4 Guest_Maria M

Guest_Maria M
  • Goście

Napisano 20 marzec 2017 - 18:28

Dzień dobry,

Wiem, że jako pracodawca mam obowiązek dofinansowywać okulary. Co jednak z kwotą tego dofinansowania? Czy można ją zróżnicować?  Wszyscy pracownicy pracują przed komputerem, ale jedni przed starymi monitorami a część przed nowszymi - lepszej jakości. Tym drugim chcielibyśmy dofinansowywać o połowę mniej. Czy to zgodne z przepisami?

Bez różnicy, przy jakim monitorze pracuje. Przepis jest jeden i dotyczy pracy przy monitorze dłużej niż 4 godziny na dobę. Wszystkim dofinansowanie się należy i to zawsze, gdy okulista stwierdzi, że konieczna jest np. zmiana okularów. 

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998r. w sprawie bezpieczeństwa   i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe ( Dz.U.Nr.148 poz.973).

Lekarz wystawia zaświadczenie m.innymi takiej treści:  

ZAŚWIADCZENIE

Pan/ Pani…………………………………………………………………………………………………

W związku z wykonywaną pracą wymaga się stosowania okularów  korygujących wzrok. Przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, badanie okulistyczne wykazało potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

#5 Guest_Magda

Guest_Magda
  • Goście

Napisano 24 październik 2017 - 21:42

jestem na zwolnieniu chorobowym ze względu na ciążę, mam na zaświadczeniu od lekarza inf o pracy w okularach przed monitorem. Kadry napisały mi, że gdy nie pracuję w obecnej chwili nie należy mi się zwrot kosztów za zakup okularów czy maja rację?

#6 Zosia/Agnieszka

Zosia/Agnieszka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14666 postów

Napisano 25 październik 2017 - 09:25

Nie mają

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: okulary, dofinansowanie, obowiązki pracodawcy, choroba zawodowa, monitor, czynniki ryzyka

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych