Skocz do zawartości


rozliczanie podróży służbowych


wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Malwinka

Guest_Malwinka
  • Goście

Napisano 20 marzec 2017 - 08:49

Pracownicy w delegacjach kupują wyżywienie. Wydatki potwierdzają fakturami. Kwoty tych wydatków przewyższa wartość diet, jakie wynikają z rozporządzenia w sprawie podróży służbowych. czy pracodawca może zwracać takie wydatki w pełnej wysokości?Czy w takim przypadku pracownicy uzyskują przychód ze stosunku pracy?

 



#2 Claimit.pl

Claimit.pl

    Nowy użytkownik

  • Członkowie
  • Pip
  • 3 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 20 marzec 2017 - 21:18

Pracodawca może zwracać wydatki w pełnej wysokości, jednocześnie będzie musiał pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od nadwyżki (ponad kwotę diety).

 

Dla potwierdzenia art. 12 ust 1. z Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych potwierdzający konieczność opodatkowania wszystkich wypłat dla pracownika oraz art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a - o zwolnieniu od opodatkowania diety do wysokości z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r.  

 

Temat ten był podnoszony wcześniej przez Trybunał Konstytucyjny ( z 8 lipca 2014 (K. 7/13). Orzeczenie TK w tej sprawia wzbudziło trochę wątpliwości, które zostały rozwiane przez prawomocny wyrok NSA z września 2015 (Sygnatura II FSK 1516/13). Zgodnie z tym wyrokiem, nadwyżka wypłaty za wyżywienie, ponad stawkę diety stanowi przychód dla pracownika i powinien być opodatkowany. 





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy