Skocz do zawartości

obciążanie notą księgową innej jednostki/ zastosowanie prewspółczynnika

wróć do serwisu Księgowość 30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 16 marzec 2017 - 14:12

W którym momencie stosuję prewspółczynnik obciążając notą księgową inną jednostkę 

Przykład: faktura VAT - Energia Cieplna , Wartość brutto 25 000 
Obciążenie innej jednostki z kwoty 25 000 wynosi 5000 
Prewspółczynnik 25 % 

Czy wpierw obliczam 25 000 - 5000 = 20 000 

do odliczenia 20 000 x 25 % = 5 000 brutto do odliczenia 

czy wpierw stosuję prewspółczynnik ? : 
25 000 x 25 % = 6 250 brutto do odliczenia

#2 Guest_xyz

Guest_xyz
  • Goście

Napisano 16 marzec 2017 - 16:25

Prewspółczynnik stosujesz do zakupów a nie sprzedaży.

#3 Guest_Adam

Guest_Adam
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 07:50

Prewspółczynnik stosujesz do zakupów a nie sprzedaży.

Tak rozumiem, to jest faktura zakupowa... ja jedynie obciążam okreslona kwota z tej faktury inna jednostke za pomoca ( noty ksiegowej ) . Powyższy przyklad ktory podałem sprowadza się do tego iż w przypadku pierwszym robie zgodnie z wytycznymi urzedu skarbowego, a w drugim z wytycznymi izby obrachunkowej ( w tym przypadku obliczam prewspółczynnik uwzgledniajac nie swoje pieniadze ) 

#4 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1114 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 10:56

kurczę Adam ale co Ty odliczasz?? wartość brutto?

Masz fakturę 100zł netto, 23 zł vat, 123 zł brutto. Prewspółczynnik masz 25% i jeżeli masz prawo odliczać vat tym prewspółczynnikiem to 23*25%=5,75. 5,75 zł z 23 zł możesz odliczyć.

#5 Guest_xyz

Guest_xyz
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 13:30

Jesli jest prewspółczynnik to oblicza się również współczynnik. Czyli najpierw podatek naliczony mnozymy przez pre i to co wyjdzie przez współczynnik. Chyba że faktura dotyczy działalności mieszanej to tylko naliczony razy współczynnik.

#6 Guest_księgowy

Guest_księgowy
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 13:45

Tak rozumiem, to jest faktura zakupowa... ja jedynie obciążam okreslona kwota z tej faktury inna jednostke za pomoca ( noty ksiegowej ) . Powyższy przyklad ktory podałem sprowadza się do tego iż w przypadku pierwszym robie zgodnie z wytycznymi urzedu skarbowego, a w drugim z wytycznymi izby obrachunkowej ( w tym przypadku obliczam prewspółczynnik uwzgledniajac nie swoje pieniadze ) 

dlaczego obciążasz notą? jeśli jesteś czynnym podatnikiem, a zakładam, ze jesteś skoro chcesz odliczać, wystawiasz fakturę, jeśli nie doliczasz żadnej "marży" jest to tzw. refaktura, czyli netto x stawka z faktury zakupowej, wtedy z zakupowej masz prawo do odliczenia 100% VAT

#7 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1114 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 14:42

Jesli jest prewspółczynnik to oblicza się również współczynnik. Czyli najpierw podatek naliczony mnozymy przez pre i to co wyjdzie przez współczynnik. Chyba że faktura dotyczy działalności mieszanej to tylko naliczony razy współczynnik.

skąd taka wiedza, że jeśli jest prewspółczynnik to trzeba obliczać współczynnik? 

Jeśli sprzedaż mieszana to wpółczynnik

Jesli sprzedaż poza vat to prewspółczynnik

Jeśli mieszana i poza vat to prewspółczynnik i współczynnik.

Nie rozumiem też za bardzo dlaczego najpierw ma być mnożone przez prewspółczynnik a później przez współczynnik? Przecież jeżeli mam zastosować oba to nie ma znaczenia, który pierwszy zastosuję.

Przykład:

vat 10zł, prewspółczynnik 90%, współczynnik 55%

10*90%=9*55%=4,95

10*55%=5,5*90%=4,95

A co najlepsze niektórzy jeżeli muszą stosować i pre i współczynnik, a program tego nie ogarnia mnożą jeden i drugi i odliczają iloczynem

90%*55%=49,50%, 10zł*49,5%=4,95

#8 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1114 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 14:43

dlaczego obciążasz notą? jeśli jesteś czynnym podatnikiem, a zakładam, ze jesteś skoro chcesz odliczać, wystawiasz fakturę, jeśli nie doliczasz żadnej "marży" jest to tzw. refaktura, czyli netto x stawka z faktury zakupowej, wtedy z zakupowej masz prawo do odliczenia 100% VAT

obiciąża notą, bo jest po centralizacji vat i jb, zb, jst musi obciążać notami

#9 Guest_xyz

Guest_xyz
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 15:03

"A co najlepsze niektórzy jeżeli muszą stosować i pre i współczynnik, a program tego nie ogarnia mnożą jeden i drugi i odliczają iloczynem

90%*55%=49,50%, 10zł*49,5%=4,95"

W necie możesz znaleźć interpretacje us na temat obliczania ILOCZYNEM - To nieprawidłowy sposób, który prowadzi do zaniżenia podatku vat.

#10 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1114 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 07:18

Od stycznia "przerobiłam" prawie 300 faktur zakupowych do rozliczenia vatu. Przeliczałam je metodą iloczynu i jednocześnie kolejno pre i współczynnik. Ot tak z czystej ciekawości co wyjdzie. W żadnej nie wyszła różnica, w żadnej vat nie został zaniżony. Nie rozumiem tego...Nie stosuję odliczeń iloczynem, bo nie mam takiej potrzeby, robię to ręczniewink.png ale wiem, że niektórzy tak odliczają, bo im po prostu programy nie pozwalają na liczenie kolejno...

Ale nie odniosłaś/eś się do mojego pytania skąd taka wiedza, że jak jest prewspółczynnik to musi być współczynnik? Pytam, bo pierwsze słyszę i może czegoś nie wiem...

#11 Guest_xyz

Guest_xyz
  • Goście

Napisano 20 marzec 2017 - 17:13

Może stąd moje rozumowanie że nie mam sprzedaży poza vat (cokolwiek to oznacza). Dlatego u mnie występują również 3 vaty ale akurat nie te które masz Ty Szlemko.

1.Działalność związana ze sprzedażą opodatkowaną - 100% vat

2.Działalność związana ze sprzedażą mieszaną - prewspółczynnik.

3.Działalność związana ze sprzedażą mieszaną i inną pre i współczynnik.

#12 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1114 postów

Napisano 20 marzec 2017 - 19:48

ja mam:

1. działalność związaną ze sprzedażą opodatkowaną-100% vat

2. działalność związana ze sprzedażą mieszaną(opodatkowaną i zwolnioną)-proporcja art 86 ustawy o vat

3.działalność związana ze sprzedażą poza vat- prewspółczynnik art 90 ustawy

4.działalność zwolniona- brak odliczeń

5.działalność związana ze sprzedażą mieszaną i poza vat-proporcja i prewspółczynnik

Hmmm czy ja mam wszystko hahaha, nie no w sumie nie załapałam się chyba tylko na wnt, wdt... smile.pngsmile.pngsmile.png

Ale ale piszesz, że nie masz sprzedaży poza vat, a niżej, że masz prewspółczynnik. Co więc rozliczasz tym prewspółczynnikiem? Jaką działalność?

#13 Guest_xyz

Guest_xyz
  • Goście

Napisano 21 marzec 2017 - 08:48

Prewspółczynnikiem i współczynnikiem jednoczesnie rozliczam wodę,energię elektryczną,energię cieplną,środki czystości, czasami usługi telekomunikacyjne i wszystko to z czego ta "inna" działalność również  korzysta.

Oczywiście zapomniałam że występuje u mnie działalność zwolniona :-) Ale ta z tym TYLKO prewspółczynnikiem to mnie zaskoczyłaś. Na szczęście nie mam takiego przypadku.

#14 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1114 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 09:13

"Ale ta z tym TYLKO prewspółczynnikiem to mnie zaskoczyłaś. Na szczęście nie mam takiego przypadku."

No u mnie takim przypadkiem jest wywóz nieczystości płynnych. Wywożę osobom fiz i gminie. Więc mam sprzedaż opodatkowaną (osoby fizyczne-faktury) i sprzedaż poza vat(gmina-noty). I teraz jak kupuję np części do tego samochodu to nie odliczam od nich 100% tylko odliczam TYLKO prewspółczynnikiem

#15 Guest_xyz

Guest_xyz
  • Goście

Napisano 21 marzec 2017 - 12:23

No tak, ale czy ten samochód na tych częściach jeździ tylko do tych spoza vat? Przecież piszesz że do sprzedaży opodatkowanej tez go wykorzystujesz - to dlaczego masz tylko prewspółczynnik??

#16 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1114 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 12:37

Bo prewspółczynnik stosujesz wtedy kiedy nie możesz rozdzielić ile poszło do sprzedaży opodatkowanej i ile poza vat. Tak jak proporcję jak nie możesz rozdzielić ile poszło do sprzedaży opodatkowanej a ile do zwolnionej.

Gdyby samochód jeździł tylko do tych spoza vat to vatu w ogóle bym  nie odliczała, bo bym go nie płaciła, bo obciążałabym notą (bez vat)

#17 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1114 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 12:43

Prewspółczynnik

<2a. W przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.
Proporcja

#18 Guest_ona

Guest_ona
  • Goście

Napisano 21 marzec 2017 - 14:32

Szlemka, ale masz "fajnie" z tym odliczaniem VAT. Podejrzewam, że opisy faktur muszą być bardzo precyzyjne, żeby je odpowiednio klasyfikować. No ale, przynajmniej przećwiczysz wszystkie rodzaje działalności.. Ja tylko prewspółczynnik (od stycznia) i tak naprawdę wciąż mam wątpliwości czy aby na pewno powinnam go stosować już od tego roku (wyliczony na podstawie danych z 2015, w którym cała sprzedaż była opodatkowana), ale jeśli tego nie zrobię, to potem korekta roczna będzie dość duża jednorazowo. Próbuję jeszcze ogarnąć korektę dotyczącą środków trwałych...

#19 szlemka

szlemka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1114 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 14:56

Szlemka, ale masz "fajnie" z tym odliczaniem VAT. Podejrzewam, że opisy faktur muszą być bardzo precyzyjne, żeby je odpowiednio klasyfikować. No ale, przynajmniej przećwiczysz wszystkie rodzaje działalności.. Ja tylko prewspółczynnik (od stycznia) i tak naprawdę wciąż mam wątpliwości czy aby na pewno powinnam go stosować już od tego roku (wyliczony na podstawie danych z 2015, w którym cała sprzedaż była opodatkowana), ale jeśli tego nie zrobię, to potem korekta roczna będzie dość duża jednorazowo. Próbuję jeszcze ogarnąć korektę dotyczącą środków trwałych...

Co nie? załapałam się na wszystko hahaha

Ja też jedyne do czego mam wątpliwości to ten "cudowny" prewspółczynnik, o którym nikt nic nie wie biggrin.png Czekam cały czas na interpretacje...Ty chyba też pisałaś nie? Masz już coś?

#20 Guest_xyz

Guest_xyz
  • Goście

Napisano 21 marzec 2017 - 15:03

Dla mnie Faktury dla działalności opodatkowanej i innej = prewspółczynnik i współczynnik. To samo Faktury do działalności mieszanej i innej = prewspółczynnik i współczynnik. Ale już Faktury do działalności tylko  innej - prewspółczynnik.Faktury związane z działalnością w 100% opodatkowaną - vat 100%.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych