Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dyscyplinarka z powodu porzucenia pracy

wróć do serwisu Kadry 21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516362 postów

Napisano 15 marzec 2017 - 15:29

Kiedy możliwa jest dyscyplinarka z powodu porzucenia pracy? Niejednokrotnie zdarza się, że pracownik nagle przestaje stawiać się w pracy. Nie powiadamia zakładu pracy o przyczynie nieobecności, nierzadko nie odbiera też od niego telefonów. Nasuwa się zatem pytanie, co zrobić z takim pracownikiem, czy można go zwolnić dyscyplinarnie, a jeżeli tak to kiedy uruchomić procedurę zwolnienia?

Powrót do artykułu: Dyscyplinarka z powodu porzucenia pracy

#2 Guest_kierowca Kamil

Guest_kierowca Kamil
  • Goście

Napisano 15 marzec 2017 - 15:29

Dzień dobry. Mam pytanie. Czy kiedy pracowałem na umowie-zlecenie można mówić w ogóle o "porzuceniu pracy" ??? Jeśli tak, to w jakich przypadkach??? Czy jeśli przez telefon potwierdziłem, a uprzednio sms-em poinformowałem, że "jutro mnie nie będzie", a zleceniodawca zadzwonił i powiedział "no to już wcale nie przychodź" można mówić o "porzuceniu pracy" ???

#3 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2017 - 11:49

Dzień dobry. Mam pytanie. Czy kiedy pracowałem na umowie-zlecenie można mówić w ogóle o "porzuceniu pracy" ??? Jeśli tak, to w jakich przypadkach??? Czy jeśli przez telefon potwierdziłem, a uprzednio sms-em poinformowałem, że "jutro mnie nie będzie", a zleceniodawca zadzwonił i powiedział "no to już wcale nie przychodź" można mówić o "porzuceniu pracy" ???

Zgłoś się do inspekcji pracy to mu pokażą porzucenie pracy

#4 Guest_ala

Guest_ala
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2017 - 08:40

Mam pytanie..... pracownik zatrudniony na umowę o pracę , w okresie ochronnym ( dwa lata do emerytury ) , zaprzestał przychodzenia do pracy już miesiąc temu . Ma problemy z alkoholem , więc przypuszczam to jest przyczyną . Jednak u mnie się nie usprawiedliwiał . Czy mogę zwolnić takiego pracownika , który jest w okresie ochronnym ze względu na okres przed emeryturą ?

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19866 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 18 lipiec 2017 - 09:16

"....zaprzestał przychodzenia do pracy już miesiąc..." :o :o :o

kontaktowałaś się z pracownikiem? wezwałaś do usprawiedliwienia nieobecności?

dyscyplinarnie możesz zwolnić każdego, kobietę w ciąży też, byle były ku temu prawdziwe powody

#6 Guest_Beata

Guest_Beata
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2017 - 16:13

12 sierpnia miałam wstawić się w pracy. wcześniej złożyłam wypowiedzenie za porozumieniem stron. oczywiście odmowa .okrees wypowiedzenia 3 miesiące więc porzuciłam i czekam na zwolnienie pytanie tylko ile. dziś jest 22,08,17 i lipa dalej jestem zatrudniona

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19866 postów

Napisano 22 sierpień 2017 - 18:47

Witam,
moja mama przebywała na zwolnieniu lekarskim 180 dni a teraz jest na świadczeniu rehabilitacyjnym (otrzymała na 5 m-cy). W związku z przebytą operacją i dalszą rehabilitacją będzie miała kontynuowane świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca chce jej wypowiedzieć umowę o pracę w trybie natychmiastowym w związku z długotrwałą chorobą. Mama w kwietniu 2019 r. nabędzie prawo do emerytury (na nowych zasadach tj. 60 lat). Czy w chwili obecnej nie obowiązuje jej okres chroniony przed zwolnieniem? Czy Pracodawca może ją zwolnić?

Lepiej się skontaktuj, a może już nie jesteś zatrudnona

#8 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2017 - 14:02

mój brat zachorował, wylądował w szpitalu - kilkakrotnie były przekazywane do firmy zwolnienia lekarskie bez żadnego odzewu z ich strony. W dniu dzisiejszym brat dostał świadectwo pracy z dniem zakończenia 30.06.2017 a powód - kp art 30 paragra 1 pkt 3. Czy można coś z tym zrobić?

#9 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19866 postów

Napisano 24 sierpień 2017 - 17:03

Trudno powiedzieć....ile pracował? Jaka umowa? Czy miał wypłacane za zwolnienia? Ile czasu chorował?
Dopiero w dniu dzisiejszym dostał świadectwo a data 30.06?

#10 Guest_magdalena

Guest_magdalena
  • Goście

Napisano 14 październik 2017 - 20:06

jezeli po klutni z przelozonym oswiadczylam ze chce sie zwolnic z pracy w trybie natychmiastowym przelozony mi grozil pozuceniem pracy a wniosku ( w polowie zmiany szczerze mowiac) o urlop na zadanie mi odmowil mialam prawo isc do domu ? przelozony mnie odprowadzil zdalam tak mi sie wydaje wszelkie rzeczy nalezace do pracodawcy i obiecal pozucenie pracy z nagana mi wypisac czy ma takie mozliwosci przeciez zglosilam ze chce oddejsc w trybie natychmiastowym a dodam ze 3 godz wczesniej wydzieral sie na mnie przy calej hali pracownikow grozac mi zwolnieniem ale nie wiem ktos nie bedzie sie bal poswiadczyc to w sadzie w razie czego co mi poradzicie?

#11 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 październik 2017 - 12:12

jezeli po klutni z przelozonym oswiadczylam ze chce sie zwolnic z pracy w trybie natychmiastowym przelozony mi grozil pozuceniem pracy a wniosku ( w polowie zmiany szczerze mowiac) o urlop na zadanie mi odmowil mialam prawo isc do domu ? przelozony mnie odprowadzil zdalam tak mi sie wydaje wszelkie rzeczy nalezace do pracodawcy i obiecal pozucenie pracy z nagana mi wypisac czy ma takie mozliwosci przeciez zglosilam ze chce oddejsc w trybie natychmiastowym a dodam ze 3 godz wczesniej wydzieral sie na mnie przy calej hali pracownikow grozac mi zwolnieniem ale nie wiem ktos nie bedzie sie bal poswiadczyc to w sadzie w razie czego co mi poradzicie?

Nie można zwolnić się z pracy w trybie natychmiastowym. Obowiązuje Cię okres wypowiedzenia i należało to wcześniej uzgodnić z pracodawcą.Jeśli nie udzielili Ci urlopu na żądanie nie powinnaś sama wychodzić z pracy. Teraz możesz mieć tego konsekwencje, czyli zwolnienie dyscyplinarne.

#12 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19866 postów

Napisano 16 październik 2017 - 12:29

Dyscyplinarka od pracownika…

Jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia.

Oświadczenie woli pracownika musi nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. I podobnie jak w przypadku dyscyplinarki od pracodawcy, na zastosowanie tego trybu rozwiązania umowy pracownik ma 1 miesiąc od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Ale ty zrobiłaś, ze to pracodawca ciebie zwolni za samowolne opuszczenie stanowiska pracy i porzucenie pracy

#13 Guest_Klaudiusz

Guest_Klaudiusz
  • Goście

Napisano 16 listopad 2018 - 05:47

Mam umowę na czas nieokreślony (3mc wypowiedzenia). Znalazłem lepszą pracę. Mogą poczekać max. 2 miesiące na mnie. Obecny szef nie zgadza się na 2 mce (za porozumieniem). Złożyłem zatem wypowiedzenie (biegnie). Najprawdopodobniej w ostatnim miesiącu wypowiedzenia, nie przyjdę do pracy lub zachoruję (pójdę do nowej). Czyli będzie to pewnie porzucenie (dyscyplinarka) lub zachoruję (L4) ale pójdę pracować do nowej firmy. Jakie są REALNE (podkreślam REALNE) konsekwencje jednego z takich działań:

A) porzucenie pracy:

- porzucam pracę to dyscyplinarka w papierach, tak? (mój nowy szef będzie uprzedzony że tak może być, ale jemu to nie przeszkadza bo rozumie).

- obecny szef może niby dochodzić w sądzie odszkodowań, itp. ale musi UDOWODNIĆ, że poniósł straty (w moim przypadku raczej nie udowodni)

B) zachoruję, w ostatnim m-cu wypowiedzenia

- zachoruję w ostatnim miesiącu wypowiedzenia, i pójde robić na L4 do nowej firmy, czyli do dyscyplinarki w papierach nie ma podstaw?

- czy moze "doczepić" się ZUS, że jestem chory a pracuję?

- jeśli się "doczepi" to jakie grożą mi konsekwencje? (oddanie zasiłku chorobowego na czas kiedy byłem na L4, tak?)

#14 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 16 listopad 2018 - 06:52

ZUS się nie "doczepi" ale ma realne podstawy w postaci zapisu w ustawie, że za okres zasiłkowy, w czasie którego chory prowadził jakąkolwiek działalność zarobkową zasiłek jest nienależny.

Daruj sobie chorowanie, porzucenie pracy jest w sumie dla ciebie bardziej korzystne, a ucierpi na nim twój były pracodawca, że jeżeli załatwi całą procedurę przed upływem miesiąca to za okres twojej nieobecności musi i tak naliczyć i wypłacić ekwiwalent za urlop, chyba że już wykorzystałeś  w wymiarze większym niż należny.

#15 Guest_Agnieszka

Guest_Agnieszka
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2019 - 11:24

Dzień dobry, mam pytanie czy dostarczenie wypowiedzenia może nastąpić osobiście przez pracownika firmy?

#16 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2019 - 11:43

Za potwierdzeniem odbioru

#17 Guest_AgA

Guest_AgA
  • Goście

Napisano 04 kwiecień 2019 - 11:52

może, najlepiej przez dwóch (świadek)

#18 Guest_Maria

Guest_Maria
  • Goście

Napisano 28 luty 2020 - 09:58

Gdy rencista pracujący na etat do sierpnia chce porzucic pracę z przyczyn chorobowych jak powinien rozwiązać stosunek pracy? skonczył 180 dni chorobowego i ma jeszcze 14 dni urlopu.Chce porzucić pracę czy może zostac zwolniony dyscyplinarnie ?

#19 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19866 postów

Napisano 28 luty 2020 - 11:16

Przy porzuceniu pracy zazwyczaj następuje zwolnienie dyscyplinarne.

#20 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19866 postów

Napisano 28 luty 2020 - 11:17

Gdy rencista pracujący na etat do sierpnia chce porzucic pracę z przyczyn chorobowych jak powinien rozwiązać stosunek pracy? skonczył 180 dni chorobowego i ma jeszcze 14 dni urlopu.Chce porzucić pracę czy może zostac zwolniony dyscyplinarnie ?

Niech złoży wniosek o rozwiązanie umowy

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych