Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

Wyczerpanie okresu zasiłkowego a zwolnienie

okres zasiłkowy świadczenie rehabiltacyjne

wróć do serwisu Kadry 20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Emi1987

Emi1987

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 219 postów

Napisano 15 marzec 2017 - 11:36

Witam,

 

pracownica wykorzystała cały okres zasiłkowy w dniu 7 marca. Złożyła dokumenty o świadczenie rehabilitacyjne, ale ZUS jej odmówił (decyzja z 13.03.2017).  Czy teraz powinnam jej wręczyć rozwiązanie umowy (bez wypowiedzenia) z dn 8 marca czy z datą bieżącą? Jako tryb rozwiązania umowy podaje art. 53 § 1 B) ? Proszę o małą podpowiedź, bo 1 raz mam taką sytuację i chcę się upewnić.

 

Pozdrawiam



#2 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21720 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 15 marzec 2017 - 11:41

Musisz wysłać ją na badania lekarza medycyny pracy, jeśli przyniesie zdolność musisz ją przyjąć i dalej pracuje



#3 Emi1987

Emi1987

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 219 postów

Napisano 15 marzec 2017 - 11:57

Jeśli nie potwierdzi zdolności to też art. 53? Nawet jakby wróciła, to zaraz pewnie znowu pójdzie na zwolnienie...



#4 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21720 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 15 marzec 2017 - 12:35

jeśli nie potwierdzi dajesz 53



#5 Emi1987

Emi1987

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 219 postów

Napisano 15 marzec 2017 - 13:54

W końcu dodzwoniłam się do PIP i mi powiedzieli, że jak lekarz nie wydaje zgody na pracę, to wręczam jej normalne wypowiedzenie za wypowiedzeniem ( w takcie nieobecność usprawiedliwiona niepłatna), więc trochę się już pogubiłam..



#6 Guest_On

Guest_On
  • Goście

Napisano 15 marzec 2017 - 14:19

ciekawe co PIP mówi:

Art. 53. § 1.  Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:  

a)  dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,  

cool.png  dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, 

2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.  

§ 3. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.



#7 Emi1987

Emi1987

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 219 postów

Napisano 16 marzec 2017 - 09:54

Zapomniałam dodać, że ta Pani nie ma zakończonego leczenia i nie może zrobić badań kontrolnych... jeśli lekarz prowadzący nie przychyli się do tego to niezdolność trwa dalej i mogę ją zwolnić? Ale chyba już nie z art. 53, tylko za normalnym wypowiedzeniem, czy tak?



#8 Guest_edek

Guest_edek
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 00:27

przecież jeżeli nie przyznano świadczenia, to można zwolnić z art.53 bez kierowania na badania. mnie tak zwolniono i jestem tego przykładem, że badania nie są tu potrzebne. 



#9 Emi1987

Emi1987

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 219 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 08:08

Też tak sądzę, ale już wysłałam na te kontrolne po wypowiedzi Pani z PIP-u... z kolei w Medycynie Pracy nie chcieli przyjąć pracownicy bo lekarz prowadzący nie zakończył leczenia. I teraz po stawieniu się do pracy nie mogę rozwiązać na podst. 53 (z tego co wiem), tylko muszę wręczyć normalne wypowiedzenie. Czy może mi to ktoś potwierdzić? Pierwsza taka sprawa i mam nadzieję, że ostatnia póki co.... unsure.png 



#10 Witch

Witch

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 8922 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 08:43

rozwiązujesz umowę bez wypowiedzenia , na podst. art 53 kp - nadal jest niezdolna do pracy, lekarz leczący nie wydal zaswiadczenia o zakończeniu leczenia;



#11 Emi1987

Emi1987

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 219 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 09:12

Rozwiązanie z datą dzisiejszą? (przepraszam, za głupie pytania, ale już naprawdę kręci mi się od tego w głowie)...



#12 Guest_kos

Guest_kos
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 10:40

Mój pracownik też wyczerpał  okres zasiłkowy (182 dni) i nie dostał świadczenia rehabilitacyjnego - odrzucono jego wniosek. W dniu w którym nie otrzymał świadczenia dostał skierowanie na badania kontrole do medycyny pracy i otrzymał zdolność do pracy... . Czy mogę go swobodnie dopuścić do pracy (nie mam pojęcia czy on zakończył leczenie. On nie ma obowiązku przestawiać mi zaświadczenia od swojego lekarza prowadzącego. Ale pewnie takie zaświadczenie pokazał w medycynie pracy bo chyba nie badali by go bez tego papieru?)



#13 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21720 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 17 marzec 2017 - 10:43

Ma zdolność - dopuszczasz do pracy.

Ciebie nie interesuje czy zakończył leczenie skoro ma zdolność od LMP



#14 Guest_koss

Guest_koss
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 11:00

Dziękuje serdecznie



#15 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21720 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 17 marzec 2017 - 12:56

Proszę



#16 Emi1987

Emi1987

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 219 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 13:19

Hmm. lekarz prowadzący (neurolog) nie dał zaświadczenia o zakończeniu leczenia, więc Pani poszła do rodzinnego. Słusznie??



#17 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21720 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 21 marzec 2017 - 13:36

Ale co słusznie? Poszła po zaswiadczenie do rodzinnego?



#18 Emi1987

Emi1987

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 219 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 14:23

Ale co słusznie? Poszła po zaswiadczenie do rodzinnego?

Tak. Z tego co czytałam powinna dostać od lekarza u którego się leczyła/leczy. Choć zwolnienia były dalej wystawiane przez lekarza rodzinnego.



#19 ZosiaA

ZosiaA

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21720 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 21 marzec 2017 - 14:26

No jeśli poszła to może i uzyska



#20 Emi1987

Emi1987

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 219 postów

Napisano 27 kwiecień 2017 - 13:43

Czy powinnam liczyć na nowo okres zasiłkowy jeśli dostałam zwolnienie lekarskie bez kodu A?  Wcześniej lekarz uznał, że jest zdolna do pracy ( z 22.03.2017).





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: okres zasiłkowy, świadczenie rehabiltacyjne

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych