Skocz do zawartości

Zdjęcie

Refundacja okularów korekcyjnych przez pracodawcę

wróć do serwisu Kadry 16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Kadry

Admin Kadry

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 516266 postów

Napisano 15 marzec 2017 - 08:25

Pracownicy otrzymują od swojego pracodawcy różnego rodzaju świadczenia, m.in. okulary korygujące wzrok. Kwestie związane z koniecznością zapewnienia przez pracodawców okularów korygujących wzrok zostały uregulowane przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Powrót do artykułu: Refundacja okularów korekcyjnych przez pracodawcę

#2 Guest_Krystyna

Guest_Krystyna
  • Goście

Napisano 15 marzec 2017 - 08:25

Pracuję przy komputerze na 1/2 etatu /4 godz. dziennie/. Pracodawca odmówił mi zwrotu 200,00 zł tj. części wydatku na zakup okularów niezbędnych w mojej sytuacji przy pracy na komputerze. Zostałam poinformowana, że gdybym pracowała np. 1 minutę dłużej tj. ponad 4 godz. to taki zwrot byłby możliwy. Czy słusznie? Prosze o odpowiedź.

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19287 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 15 marzec 2017 - 09:04

Pracodawca się myli.

Refundacja okularów przysługuje, tylko w przypadku gdy pracownik jest zatrudniony przed monitorem ekranowym przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Należy przez to rozumieć połowę zwykłej normy czasu pracy, określonej w art. 129 § 1 Kodeksu pracy. Norma ta wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. A zatem prawo do refundacji okularów przysługuje pracownikowi, który pracuje przy obsłudze monitora ekranowego przeciętnie co najmniej 4 godziny na dobę. Zasada przeciętności oznacza, że prawo takie nie będzie przysługiwało pracownikowi zatrudnionemu w wymiarze czasu pracy mniejszym niż 1/2 etatu
Źródło: https://www.experto2...html?cid=K000KN

#4 Guest_Ziuta rak

Guest_Ziuta rak
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 18:42

Witam. Pracuje codziennie po 8godz przy komputerze. Na badaniach okresowych wyszlo, ze pogorszyl mi sie wzrok, lekarz medycyny pracy wydal mi zaświadczenie dla pracodawcy z informacją ze ma mi zapewnić okulary korekcyjne zgodnie z przepisami. Chcialabym kupic okulary i dzis szef dal mi 200zl - i ma mi to wystarczyc na szkła i oprawki ! Nie stac mnie nawet na najtansze okulary w chwili obecnej, co moge zrobic.

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19287 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 19:06

Lekarz daje zaświadczenie i receptę, ty kupujesz okulary a pracodawca zwraca do ustalonej przez niego kwoty.
U niego jest to właśnie 200 i nic z tym nie zrobisz.

#6 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19287 postów

Napisano 17 marzec 2017 - 19:08

Pracodawca nie pójdzie przecież do optyka i nie zrobi ci zakupu okularów za 1000.

#7 Guest_Ziuta rak

Guest_Ziuta rak
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 19:11

To moze dam mu tą recepte i niech sam mi kupi odpowiednie okulary za taką cene? Nie dosc, ze mnie oszukuje z umową na najniższa średnia krajowa a do reki daje duzo więcej to jeszcze tak mnie teraz traktuje, a tylko mnie ma do pracy

#8 Guest_Ziuta rak

Guest_Ziuta rak
  • Goście

Napisano 17 marzec 2017 - 20:35

A no właśnienie . Na zaswiadczeniu od lekarza medycyny pracy mam informacje ze ma mi pracodawca zapewnic okulary korekcyjne a ze to będą moje pierwsze okulary to zgodniez z ustawą ma sam mi zakupic i dostarczyc albo sama wybiorę i mi zwróci pieniądze. Potrzebuje konkretow

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13515 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 marzec 2017 - 23:02

"Nie dosc, ze mnie oszukuje z umową na najniższa średnia krajowa a do reki daje duzo więcej"- przecież sama świadomie się na to godzisz, więc dziwne, że masz co do tego pretensje.   

#10 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19287 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 06:35

Bo to twoje pierwsze okulary to zgodnie z ustawą.....Zacytuj gdzie to wyczytałaś

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19287 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 06:36

Sam zakupić i dostarczyć????

#12 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 23 luty 2018 - 13:13

Witam.

Co w sytuacji gdy firma twierdzi że nie ma funduszu socjalnego i nie refundują nawet złotówki ?

Pracuje jako sprzedawca- projektant więc przy komputerze spędzam co najmniej połowę dnia. Na skierowaniu na badania nie było słowa o pracy przy komputerze/ nikt mnie do okulisty nie skierował (mimo że na co dzień noszę okulary.

Co zrobić w takie jsytuacji ?

#13 Ewa_księgowa

Ewa_księgowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 104 postów

Napisano 23 luty 2018 - 13:23

A co ma fundusz socjalny do refundacji za okulary? A inna sprawa, czy poprawnie wystawił Ci skierowanie na badania, tego nie wiemy, jeśli na Twoim stanowisku masz konieczność pracy komputerze to powinno być to wpisane w skierowniu,na badaniach lekarz określa czy okulary są Ci potrzebne do pracy i dopiero to jest podstawą do zakupu i refundacji.

#14 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 19287 postów

Napisano 23 luty 2018 - 13:25

Okulary nie są refundowane z funduszu socjalnego tylko ze środków bieżących pracodawcy. Jeśli pracodawca nie skierował cię do okulisty, nie napisał w skierowaniu na badania że pracujesz przy monitorze ekranowym to tylko możesz okularu zakupić z własnych środków. Możesz jeszcze do BHP-owca zgłosić problem

#15 Guest_Monika

Guest_Monika
  • Goście

Napisano 23 luty 2018 - 14:07

dziękuje za odpowiedź.

#16 fernisen

fernisen

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 01 marzec 2018 - 13:02

Jeśli potrzebujecie dobrych okularów czy soczewek to spójrzcie tutaj: http://www.tenatelli.com/

Mają sporo fajnych produktów, więc na pewno coś dla siebie wybierzecie.

#17 Ewa_księgowa

Ewa_księgowa

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 104 postów

Napisano 01 marzec 2018 - 13:22

A jak to się ma do tematu postu? To nie słup ogłoszeniowy.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych