Skocz do zawartości


Jak obniżyć podatek od usług?

vat podatek

wróć do serwisu Księgowość 3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 14 marzec 2017 - 12:47

Dzień dobry.
Mam takie pytanie.
Prowadzę zajęcia ruchowe w domu kultury. Moja umowa z domem kultury wygląda następująco:
 
1. Uczniowie płacą za moje zajęcia domówi kultury
2. Od tej kwoty dom kultury pobiera sobie 25%
3. Pozostałe 75% to moje wynagrodzenie. Wypłacane jest ono jako umowa zlecenie - czyli teraz ja płacę wszystkie podatki i zusy.
 
I teraz. Dom kultury od jakiegoś czasu PRZED tymi wszystkimi obliczeniami - czyli od całej kwoty brutto (nazwijmy to utargu) zaczął odliczać podatek 18,7%. Z tego powodu moje wypłaty znacząco spadły.
Pytanie jest takie co można zrobić by ten podatek policzyć inaczej - np. w innym miejscu, od innej kwoty itd.
 
Wyczytałem coś takiego a propos tego podatku vat 18,7% od usług:
1. Jeżeli przedmiotem opodatkowania jest świadczenie usług, to podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika. - tego nie rozumiem
 
2. Przy świadczeniu usług w handlu i gastronomii podatnik może obliczać kwotę VAT od wartości brutto towaru (art. 85 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług) stosuje wówczas stawki:
18,70% wartości brutto dla towarów i usług objętych stawką 23% - czyli to znaczy, że podatnik może obliczać vat od wartości netto? Co tu jest wartością netto?
 
3. W kwestii podatków wiem tyle co zwykły obywatel, ale coś mi tu mówi, że przecież koszty uzyskania przychodu Domu Kultury są w tej sytuacji ogromne bo aż 75% +jeszcze koszty utrzymania sali itd. Czy nie można obliczać tego podatku jakoś od tych 25%, które tak naprawdę Dom Kultury zarabia a nie od całości kwoty?
 
POMÓŻCIE.
Wszelkie pomysły, jak tu zmniejszyć podatki są mile widziane.
A może inaczej zapisać umowę z DK?
 
 


#2 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 20 marzec 2017 - 12:42

Ponawiam prośbę. Pomóżcie.



#3 vatis-ka

vatis-ka

    Zaawansowany użytkownik

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 607 postów

Napisano 03 kwiecień 2017 - 07:58

" Dom kultury od jakiegoś czasu PRZED tymi wszystkimi obliczeniami - czyli od całej kwoty brutto (nazwijmy to utargu) zaczął odliczać podatek 18,7%." -- jakiego podatku ?

 

jestes tam na umowę zlecenie jako osoba prywatna czy masz działalność gosp.i po prostu powinieneś wystawić im fakturę na swoje usługi ?

jestes pod.vat czynnym czy zwolnionym ?



#4 Guest_Marcin

Guest_Marcin
  • Goście

Napisano 06 kwiecień 2017 - 12:12

" Dom kultury od jakiegoś czasu PRZED tymi wszystkimi obliczeniami - czyli od całej kwoty brutto (nazwijmy to utargu) zaczął odliczać podatek 18,7%." -- jakiego podatku ?

 

jestes tam na umowę zlecenie jako osoba prywatna czy masz działalność gosp.i po prostu powinieneś wystawić im fakturę na swoje usługi ?

jestes pod.vat czynnym czy zwolnionym ?

 

Jestem tam na umowie zlecenie.

Dom kultury zbiera opłaty i od całej kwoty odlicza sobie 25%.

Od reszty dostaję wypłatę na umowie zlecenie.

Te 18,7% to jest jak rozumiem vat liczony od kwoty brutto. Zgodnie z zapisem ustawy:

 

Przy świadczeniu usług w handlu i gastronomii podatnik może obliczać kwotę VAT od wartości brutto towaru (art. 85 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług) stosuje wówczas stawki: 18,70% wartości brutto dla towarów i usług objętych stawką 23%

 

Czyli to znaczy, że podatnik może obliczać vat od wartości netto? 

Jak liczyć vat od kwoty netto??

 

 

Nie rozumiem też tego zapisu:

Jeżeli przedmiotem opodatkowania jest świadczenie usług, to podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika

 

 





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: vat, podatek

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych