Skocz do zawartości

Zdjęcie

Praca w godzinach nadliczbowych

11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Admin Prawo

Admin Prawo

Zaawansowany użytkownik

• Administratorzy forów
  • 672218 postów

Napisano 03 marzec 2017 - 13:43

Pracodawcy bardzo często wydają pracownikom polecenie pracy w godzinach nadliczbowych. Powinni to jednak robić tylko w określonych w kodeksie pracy sytuacjach. Pracownikowi za nadgodziny przysługuje dodatek pieniężny lub czas wolny.

Powrót do artykułu: Praca w godzinach nadliczbowych

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 03 marzec 2017 - 13:43

Praca w godzinach nadliczbowych to niestety obecnie standard - a nie tak jak powinno być - wyjątek :(

#3 Guest_M.

Guest_M.
  • Goście

Napisano 14 kwiecień 2017 - 22:43

a co w przypadku sobót, które dla pracowników biurowych są dniami wolnymi od pracy?

#4 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 15 kwiecień 2017 - 09:21

a co w przypadku sobót, które dla pracowników biurowych są dniami wolnymi od pracy?

dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#5 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2017 - 07:52

A jeżeli nie dostałem dnia wolnego "do końca okresu rozliczeniowego" za pracę w sobotę?

#6 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 czerwiec 2017 - 09:32

A jeżeli nie dostałem dnia wolnego "do końca okresu rozliczeniowego" za pracę w sobotę?

To domagaj się, żeby Ci dali.

#7 larysa.

larysa.

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 1103 postów

Napisano 05 czerwiec 2017 - 13:28

To powinni ci zapłacić.

Nigdy nie kłóć się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pokona doświadczeniem.happy.png   

#8 Guest_Piotr

Guest_Piotr
  • Goście

Napisano 05 marzec 2018 - 08:29

Co to są "szczególne potrzeby pracodawcy"? Mój pracodawca ma szczególną potrzebę przyjąć więcej pracy niż jest w stanie "przemielić". Z tego tytułu w ostatnim miesiącu miałem wszystkie soboty pracujące. Co więcej w tym samym miesiącu wydłużono mi godziny pracy. Zmiana trwała 8 h. Później na tydzień wydłużono ją do 9h. W tej chwili od 3 tygodni pracuję po 10h. Czy to się kwalifikuje jako Art. 151 kodeksu pracy?

#9 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 05 marzec 2018 - 09:19

szczególne potrzeby pracodawcy to pojęcie bardzo szerokie, a pracujące soboty i dłuższe zmiany jeszcze nie świadczą o niczym, bo nie napisałeś nic o udzielnaiu wolnego i wypłacie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz obowiązującym cię okresie rozliczeniowym.Ale gdyby obowiązywał cię miesięczny okres rozliczeniowy i pracowałeś od poniedziałku do soboty bez przerwy, codziennie 9 lub 10 godzin, to pracodawca popełnił co najmniej dwa wykroczenia, nawet uwzględniając jego szczególne potrzeby.

#10 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 01 październik 2018 - 11:53

czy praca w sobotę, za dzień wolny wlicza się do limitu rocznego?

#11 Guest_anonim_zenon

Guest_anonim_zenon
  • Goście

Napisano 04 grudzień 2018 - 09:11

Witam mam pytanie odnośnie delegacji zagranicznej. w dniach 1-16 byłem w Polsce, natomiast od 19-30 w delegacji. 11 dni spędziłem za granicą ( pełne doby ) - sniadanie = 32 Euro/dzień Pracowałem przy inwentaryzacji naszych sklepów. Mam umowę na etat, i na miejscu pracuję w systemie 2 zmianowym 6-14,14-22. Pracodawca powiedział że wszelkie nadgodziny będą za granicą wg stawek przyjętych w Polsce + dodatek nocny. Godziny pracy : 20.11(Wtorek) 19.00-11.30 15,5h 22.11(Czwartek) 17.00-10.00 17,0h 24.11(Sobota ) 18.00-23.00 5,0h 25.11(Niedziela) 6.00-19.00 13,0h 27.11(Wtorek) 15.00-06.30 15,5h Łącznie 66h ( w tym większość nadgodziny + dodatek nocny ) Jak mam sobie obliczyć wynagrodzenie? a) 1-16 listopada praca w firmie a od 19-30 liczyć już godziny pracy poza granicą + DIETA 1-30 listopada w firmie + godziny w delegacji + DIETA c)1-30 listopada jakbym był na miejscu + DIETA 1)Pracodawca chce mi wyliczyć delegacje tak jakbym był cały miesiąc w firmie w Polsce, nie biorąc pod uwagę godzin w delegacji. I doliczając samą dietę. Czy to jest zgodne z prawem? Dopowiem że na czas delegacji byłem na UoP, nie brałem urlopu na delegacje. Tłumaczy się tym że to będzie najkorzystniejsze dla mnie. Osobiście jest mi to nie na rękę bo te 66 h na to większa kasa niż 80h gdybym przepracował w Polsce 2 tygodnie normalnie na swojej zmianie. To moja pierwsza delegacja i nigdzie nie wyczytałem czy pracodawca może nie uwzględnić moich godzi na UoP w delegacji.

#12 Guest_Anonim

Guest_Anonim
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2020 - 10:51

Ja mam pytanie ogólne. Bo nie do końca rozumiem terminologii tutaj używanej i niestety z punktu widzenia pojęć znanych i zdrowego rozsądku relacja - ( pracownik właściciel nie jest do końca jasna ). Właściciel w firmie na rynku nie jest niestety pracodawcą. Jeżeli wykonujemy usługę to - jest zleceniodawca jest prawdziwie pracodawcą czyli ktoś kto przychodzi do firmy i daje zlecenie. Podobnie z pracownikiem. Jeżeli przychodzimy na rozmowę kwalifikacyjną - to musimy wykazać - że dany rodzaj pracy jesteśmy zdolni wykonać - firmy mają prawo dobierać sobie - wykonawców. O ile mi wiadomo nie są to charytatywne brygady wszelkiego dobra. I teraz jeżeli pracownik wykonuje pracę to tę pracę oddaje - czyli to pracownika należało by nazwać pracodawcą. Kim są w takim razie właściciele danego podmiotu i osoba "zatrudniona" ? Podobnie jeżeli rozwiniemy temat oddawania pracy i odbierania jej efektów - można zapytać o pracobiorcę. Ja nie specjalnie widzę powodów nazywania właścicieli - firm rynkowych pracodawcami - to jest grube nadużycie. W domku jednorodzinnym na prowincji pod Warszawą, ktoś kto ma do wykonania schody - lub do ułożenia flizy - jest praco-dawcą - ale nie na rynku w dużym mieście. Podobnie np. Bill Gates - ja nie sądzę, że to on wymyśla nowe części odsłon znanego systemu. Prosiłbym autorów o ścisłość poznawczą. To tak na marginesie. Pozdrawiam i namawiam do zastanowienia.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych