Skocz do zawartości

Moment powstania obowiązku - kiedy zaksięgować ?

PKPiR Obowiązek podatkowy Data wystawienia Data sprzedaży PIT Vat

wróć do serwisu Księgowość 1 odpowiedź w tym temacie

#1 Guest_Wojtek

Guest_Wojtek
  • Goście

Napisano 27 luty 2017 - 19:49

Cześć,

prowadząc KPiR spotykam się z dylematami dotyczącymi tego, kiedy zaksięgować fakturę.

Ustawa o podatku dochodowym mówi :

Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień  wydania  rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1. wystawienia faktury
        lub
      2. uregulowania należności

Case 1:

Data wystawienia dokumentu zakupu to 1 luty, data sprzedaży również 1 luty - fakturę wrzucam w koszty 1szego lutego

Case 2:

Data wystawienia to 1 luty, data sprzedaży 20 stycznia - fakturę wrzucam w koszty 20 stycznia, gdyż wtedy można mówić o dacie wykonania usługi

Case 3:

Data wystawienia to 20 stycznia, data sprzedaży to 1 luty - fakturę wrzucam w koszty 20 stycznia, gdyż    "... nie później niż dzień wystawienia faktury"

Wszystko jasne, jednakże

"...obowiązek podatkowy w VAT - od 1 stycznia 2014 r. powstaje on z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jeżeli natomiast przedsiębiorca otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy/wykonaniem usługi, obowiązek ten powstanie z chwilą ich otrzymania"

Teraz pojawia się nurtujące mnie pytanie:

Czy w Case 3 fakturę mogę zaliczyć w koszty 20 stycznia, lecz VAT odliczyć mogę dopiero w lutym ?

Czy może  w ogóle wystąpić taka sytuacja w której VAT musiałbym odliczyć w innym miesiącu niż wrzucić w koszty ?

#2 Guest_Gość

Guest_Gość
  • Goście

Napisano 28 luty 2017 - 12:04

Fakturę do Vat-u ja bym dała w dacie otrzymania faktury - jeśli wpłynęła do ciebie w lutym to do lutego lub w 2 kolejnych miesiącach 

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: PKPiR, Obowiązek podatkowy, Data wystawienia, Data sprzedaży, PIT, Vat

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych