Skocz do zawartości

Kategorie

Forum

Zdjęcie

chorobowe

renta chorobowe urlop

wróć do serwisu Księgowość 10 odpowiedzi w tym temacie

#1 mariaa

mariaa

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 22 luty 2017 - 09:22

Witam

Proszę o pomoc. Kończy mi się chorobowe 182-gi dzień 24 lutego. Składałam wniosek, o przyznanie renty.Jeszcze nie mam orzeczenia, mam czekać, zostanie przysłane pocztą.

Co powinien pracodawca zrobić? Dać mi urlop do końca lutego, na czas oczekiwania na orzeczenie? Ile urlopu mogę wykorzystać> Czy z urlopu na rentę potem można przejść?

Czy ja muszę wypisywać urlop i opowiadać się co dalej jak nie wiem sama - czekam na wspomniane orzeczenie.Zarzucił mi pracodawca, że ja nie interesuję się i nie kontaktuję z zakładem teraz w czasie chorobowego, że pilnie mam się kontaktować. Jestem chora co robić?

#2 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 22 luty 2017 - 13:11

a po co renta?

trzeba było składać o świadczenie rehabilitacyjne, które maksymalnie można pobierać do 12stu m-cy.

przez pierwsze 3 m-ce płatne 90%, potem 75%.

no a dopiero potem o rentę pisac.

no przecież renty to może być 700-900zł, a świadczenie jest o wiele wyższe.

no ale teraz to już pozamiatane.

musi czekać za orzeczeniem , nie moze wypisać urlopu. na czas oczekiwania do orzeczenia jest to nieobecnośc usprawiedliwiona niepłatna. ale jeśli ZUS wyda decyzję, to nastepnego dnia pracodawca może Panią zwolnić z art. 53 bez wypowiedzenia......

dlatego warto po 182dniach dostarczac pracodawcy L4, aby nie mógł zwolnic. Te L4 są niepłatne, ale będa chronić przed zwolnieniem.

Bo gwarantuję, że zanim Pani otrzyma pisemną decyzję, to pracodawca będzie już miał decyzję u siebie, a wypowiedzenie będzie już do Pani w drodze, gdyż pracodawcy często dzwonią do ZUS i pytają o decyzję i wiedzą szybciej niż pracownik, a to im daje możliwość wysłania wypowiedzenia pracownikowi.

O urlop niech się Pani nie martwi, wypłacą ekwiwalent.

Bardziej się proszę martwić zwolnieniem bez wypowiedzenia, bo pracodawca ma do tego pełne prawo gdy minie 182 dni.......

No chyba, że- dostarczy Pani ;L4.

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21730 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 22 luty 2017 - 13:15

Nie strasz kobiety......no i co z tego, ze ja zwolni? kiedy ZUS przyzna rentę i tak będzie pracodawca musiał wypłacić odprawę

#4 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 22 luty 2017 - 13:17

a jak nie przyzna renty to na bruk.

niepotrzebnie straszę, racja!

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21730 postów

Napisano 22 luty 2017 - 13:19

A jak weźmie  zwolnienie to nie na bruk?

Przecież jeśli wróci do pracy po nieprzyznaniu renty to też może ją zwolnić.....

#6 Guest_ela

Guest_ela
  • Goście

Napisano 22 luty 2017 - 13:22

może, ale już nie  z art. 53. bo zgłosi powrót do pracy.

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21730 postów

Napisano 22 luty 2017 - 13:29

pod warunkiem, że zdolność otrzyma.....

#8 mariaa

mariaa

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 22 luty 2017 - 19:03

a po co renta?

trzeba było składać o świadczenie rehabilitacyjne, które maksymalnie można pobierać do 12stu m-cy.

przez pierwsze 3 m-ce płatne 90%, potem 75%.

no a dopiero potem o rentę pisac.

no przecież renty to może być 700-900zł, a świadczenie jest o wiele wyższe.

no ale teraz to już pozamiatane.

musi czekać za orzeczeniem , nie moze wypisać urlopu. na czas oczekiwania do orzeczenia jest to nieobecnośc usprawiedliwiona niepłatna. ale jeśli ZUS wyda decyzję, to nastepnego dnia pracodawca może Panią zwolnić z art. 53 bez wypowiedzenia......

dlatego warto po 182dniach dostarczac pracodawcy L4, aby nie mógł zwolnic. Te L4 są niepłatne, ale będa chronić przed zwolnieniem.

Bo gwarantuję, że zanim Pani otrzyma pisemną decyzję, to pracodawca będzie już miał decyzję u siebie, a wypowiedzenie będzie już do Pani w drodze, gdyż pracodawcy często dzwonią do ZUS i pytają o decyzję i wiedzą szybciej niż pracownik, a to im daje możliwość wysłania wypowiedzenia pracownikowi.

O urlop niech się Pani nie martwi, wypłacą ekwiwalent.

Bardziej się proszę martwić zwolnieniem bez wypowiedzenia, bo pracodawca ma do tego pełne prawo gdy minie 182 dni.......

No chyba, że- dostarczy Pani ;L4.

#9 mariaa

mariaa

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 22 luty 2017 - 19:13

Jestem wdzięczna za odpowiedź. Ja do pracy z powodu zdrowia juz w to samo miejsce nie wrócę. Ale godne odejście z pracy na rentę z odprawą należną lub no cóż zwolnienie i do Urzędu Pracy po zasiłek...Jednak nie będę zwolniona przed otrzymaniem Orzeczenia. Naprawdę dzięki wielkie, Pani Elu, bo czuje się źle i z pewnością pójdę na L4. Sama nie wpadłabym na to, a dzwonić  do PIP już za późno. Także bardzo, bardzo dziękuję.

#10 mariaa

mariaa

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 22 luty 2017 - 19:17

Dziękuję Pani Agnieszko :) Dobrze, że tutaj się zarejestrowałam, teraz wiem, ze są życzliwi i pomogą w razie potrzeby.

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 21730 postów

Napisano 23 luty 2017 - 09:03

Dziękuję Pani Agnieszko smile.png Dobrze, że tutaj się zarejestrowałam, teraz wiem, ze są życzliwi i pomogą w razie potrzeby.

nie wszędzie są draniesmile.png

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: renta, chorobowe, urlop

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Najnowsze tematy