Skocz do zawartości

wynagrodzenie w trakcie przebywania na zwolnieniu w ciaży

zwolnienie ciąża

wróć do serwisu Księgowość 13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Kaja

Guest_Kaja
  • Goście

Napisano 14 luty 2017 - 15:02

Witam,

proszę o udzielenie informacji jak powinno wyglądać moje wynagrodzenie w trakcie przebywania na zwolnieniu w ciąży (moja praca jest przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu gdyż zagraża ciąży).

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony (do 31.12.2018r.), wg umowy moje wynagrodzenie to najniższa średnia krajowa, jednak w trakcie trwania całej umowy otrzymuję bardzo wysokie premie (czasem przewyższają podstawę nawet 4 razy), od których tak jak i od podstawy są odprowadzane składki na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe itd.

Moje pytania:

- czy w trakcie zwolnienia w czasie ciąży będzie wypłacana średnia z podstawy czy premie też będą brane pod uwagę?

- jak to będzie wyglądało już po urodzeniu Dziecka?

Będę wdzięczna za odpowiedzi!

Pozdrawiam,

Kaja

#2 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13809 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 14 luty 2017 - 22:50

Odprowadzanie składek od tych bardzo wysokich premii nie ma znaczenia, od wszystkiego płaci się składki. 

Ważne jest czy te premie są zmniejszane za okres choroby - tylko w takim przypadku będą wliczone do podstawy zasiłków. 

#3 Guest_Kaja

Guest_Kaja
  • Goście

Napisano 15 luty 2017 - 09:31

Pracodawca poinformował mnie w momencie przekazania zwolnienia: PROSZĘ SIĘ LICZYĆ Z TYM, ŻE PRZEZ OKRES ZWOLNIENIA OTRZYMYWAĆ BĘDZIE PANI SAMĄ PODSTAWĘ... odpowiedziałam na to że ZUS daje inna infomację i usłyszałam: PIERWSZE 30 DNI ZA KTÓRE PŁACĘ JA OTRZYMA PANI PODSTAWĘ A PÓŹNIEJ TO NIE WIEM JEDNAK NIE SŁYSZAŁAM ŻEBY ZUS KOMUKOLWIEK WYPŁACAŁ ŚREDNIĄ Z PODSTAWY I PREMII.

Rozumiem wobec tego, ze najlepiej byłoby żeby faktycznie za te 33 pierwsze dni pracodawca zapłacił samą podstawę?

Nigdy wcześniej nie byłam na zwolnieniu dlatego też nie wiem czy w tej sytuacji jest to zmniejszane, dodam ze logicznie myśląc zapewne tak ponieważ ta premia jest uzależniona od moich wyników, wiadomo ze jak nie ma mnie w  pracy to wyników nie ma rzadnych...

Dziękuję za info i proszę o dalsze odp

Pozdrawiam,

Kaja

#4 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13809 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 luty 2017 - 21:50

żadnych - raczej 

Jak można się domyślać z twojego wpisu premia nie przysługuje za okres choroby, a więc powinna być wliczona do podstawy zasiłku/wynagrodzenia chorobowego. I pracodawca albo nie bardzo wie jak się wylicza tę podstawę, albo świadomie wprowadził cię w błąd. Tym bardziej, że powiedział o 30-tu dniach, za które on płaci - a przecież wynagrodzenie chorobowe płaci się za 33 dni. 

ZUS do podstawy zasiłku chorobowego i macierzyńskiego przyjmie takie same składniki, jak pracodawca. 

Pracodawca będzie musiał przekazać do ZUS twoje ZLA i druk Z-3, w którym musi podać składniki wynagrodzenia, które wchodzą do podstawy zasiłku.

Czy macie regulamin wynagradzania, w którym jest zapis na temat zmniejszania tych premii ?

#5 Guest_Kaja

Guest_Kaja
  • Goście

Napisano 15 luty 2017 - 22:07

żadnych - raczej 

Jak można się domyślać z twojego wpisu premia nie przysługuje za okres choroby, a więc powinna być wliczona do podstawy zasiłku/wynagrodzenia chorobowego. I pracodawca albo nie bardzo wie jak się wylicza tę podstawę, albo świadomie wprowadził cię w błąd. Tym bardziej, że powiedział o 30-tu dniach, za które on płaci - a przecież wynagrodzenie chorobowe płaci się za 33 dni. 

ZUS do podstawy zasiłku chorobowego i macierzyńskiego przyjmie takie same składniki, jak pracodawca. 

Pracodawca będzie musiał przekazać do ZUS twoje ZLA i druk Z-3, w którym musi podać składniki wynagrodzenia, które wchodzą do podstawy zasiłku.

Czy macie regulamin wynagradzania, w którym jest zapis na temat zmniejszania tych premii ?

W firmie nie ma regulaminu płacy... Pracodawca twierdzi, że jeśli zatrudnia mniej niż 20 osób to regulaminu nie musi być...

Dziękuje za odpowiedzi, dużo mi się rozjaśniło.

Pozdrawiam,

Kaja

#6 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13809 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 15 luty 2017 - 22:16

To prawda, nie musi mieć regulaminu wynagradzania.

A zatem ważny jest sposób wypłacania/naliczania tych premii.

fajnie, że sprawa się rozjaśniła smile.png  

#7 Guest_Anula

Guest_Anula
  • Goście

Napisano 17 luty 2017 - 15:25

Witam smile.png

ja również przez ostatnie 12 miesięcy mojej obecnej pracy otrzymywałam premię, odprowadzałam od nich składki, podatek itd - jak bedzie wyglądało moje wynagrodzenie w okresie zwolnienia lekarskiego i późniejszego urlopu ? 

#8 Guest_Anula

Guest_Anula
  • Goście

Napisano 17 luty 2017 - 15:27

Witam smile.png

ja również przez ostatnie 12 miesięcy mojej obecnej pracy otrzymywałam premię, odprowadzałam od nich składki, podatek itd - jak bedzie wyglądało moje wynagrodzenie w okresie zwolnienia lekarskiego i późniejszego urlopu ? 

dla przykładu podam ze np moj dochod netto to bylo 5000 zł - taka tez wyliczylam sobie srednia za 12 miesięcy - czy teraz tez bede dostawac takie same pieniazki mniej wiecej ? 

#9 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13809 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 luty 2017 - 20:16

"jak bedzie wyglądało moje wynagrodzenie w okresie zwolnienia lekarskiego i późniejszego urlopu ?" - nie czytałaś odpowiedzi powyżej na temat premii ? 

#10 Guest_Anula

Guest_Anula
  • Goście

Napisano 17 luty 2017 - 20:56

"jak bedzie wyglądało moje wynagrodzenie w okresie zwolnienia lekarskiego i późniejszego urlopu ?" - nie czytałaś odpowiedzi powyżej na temat premii ? 

nie bardzo to własnie rozumiem sad.png

#11 Guest_Anula

Guest_Anula
  • Goście

Napisano 17 luty 2017 - 20:59

nie bardzo to własnie rozumiem sad.png

tego stwierdzenia nie bardzo rozumiem "Ważne jest czy te premie są zmniejszane za okres choroby - tylko w takim przypadku będą wliczone do podstawy zasiłków. "

w okresie 12 miesiecy uzyskiwalam premie zalezna od wyników, duzo czynnikow na to wplywalo, nie byly takie same. 

#12 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13809 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 luty 2017 - 21:48

Wydawało mi się, że dość jasno to napisałam :)

Chodzi o to jakie są zasady wypłacania tych premii, jak są one naliczane, czy jest zapis w regulaminie wynagradzania od czego zależą i czy są zmniejszane za okres choroby. 

To co napisałaś niestety niczego tu nie wyjaśnia. 

#13 Guest_Anula

Guest_Anula
  • Goście

Napisano 17 luty 2017 - 21:53

jeśli dobrze rozumiem mówimy o okresie tych 12 miesięcy? u mnie było tak ze jesli nie ma mnie w pracy to premii nie mam - sa druki ktore podppisujemy, jesli pracownik nie przepracowal chocby jednej godziny - premia nie naliczy się. Natomiast jesli bylam na zwolnieniu np kilka dni - nie wplywalo to na wysokosc mojej. przez wszystkie miesiace ktre mialyby liczyc mi sie do sredniej otrzymywałam premię. 

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 13809 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 17 luty 2017 - 22:30

Tak, mowa o 12-tu miesiącach sprzed miesiąca, w którym rozpoczęła się choroba. Z tych miesięcy ustala się podstawę chorobowego.

Napisałaś wyżej sprzeczne informacje - przeczytaj to uważnie i zastanów się jak w końcu dostajesz te premie. Nie napisałaś jak one są wyliczane, a trudno zgadywać i odpowiadać na pytania gdy brak ważnych i konkretnych informacji.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zwolnienie, ciąża

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych