Skocz do zawartości

Faktura w lutym za grudzień - co zrobić?

wróć do serwisu Księgowość 9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Wonka

Guest_Wonka
  • Goście

Napisano 13 luty 2017 - 08:45

Witam, otrzymaliśmy w lutym fakturę za gaz za grudzień. Nie wiem co z nią zrobić, czy muszę zaksięgować do grudnia, czy mogę już do lutego. Przeważnie się słyszy, że faktury, które wpłyną do końca stycznia. Ja też tak byłam uczona , choć zapisów o tym w polityce nie ma. Aktualnie ją aktualniam i może bym dopisała taki zapis? Tylko nie wiem czy napisać ...do końca stycznia, czy do bilansu. Jak jest prawidłowo?

No, ale wracając do problemu. 2016 r. rok już praktycznie zakończyłam, przeksięgowałam wszystko, zrobiłam wydruki. Do końca stycznia zdałam sprawozdanie za grudzień, styczeń zamknięty, wydruki sporządzone.

Gdybym teraz musiała tą fakturę doksięgowywać do grudnia, to by była załamka :-( A potem jeszcze raz przeksięgowania robić i wydruki. Chyba, że nie muszę już do grudnia (zresztą sprawozdanie z zobowiązaniami za grudzień nie będzie się zgadzać z ewidencją księgową), albo jeśli do grudnia, to mogę i teraz po przeksięgowaniach? Zaksięguję fakturę i od razu przeksięguję koszty... Ech, ale to dużo poprawiania :-( Bo w BO byłoby zobowiązanie i musiałabym styczeń poprawiać, a tez już zamknęłam :-( Masakra.

Najlepiej by było napisać w polityce, że faktury do końca stycznia..., zaksięgować ją w lutym i wtedy nie plącze mi się w bilansie.

Co radzicie?

#2 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3001 postów
  • LokalizacjaCentrum Polski-jednostka budżetowa

Napisano 13 luty 2017 - 08:58

zaksięguj jako niefakturowane przez pk  w koszty grudnia czyli 401/300 w nowym roku faktura 300/201 dużo nie duzo pracy ale zgodnie z ustawą o rachunkowosci

#3 lidia1

lidia1

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 153 postów

Napisano 13 luty 2017 - 20:56

A co zrobić, gdy otrzymało się duplikat faktury (data wystawienia duplikatu luty 2017), a faktura dotyczy grudnia 2016 roku?

#4 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3001 postów

Napisano 14 luty 2017 - 06:26

j/w

#5 Guest_Duska

Guest_Duska
  • Goście

Napisano 22 luty 2017 - 10:35

a ja otrzymałam fakturę korygującą w lutym (zwrot środków - dochody budżetowe), ale już po złożeniu bilansu - czy prawidłowym będzie zaksięgowanie jej w lutym bez robienia korekt?

#6 gabi

gabi

gabi

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3001 postów

Napisano 22 luty 2017 - 10:47

już złożony bilans? szybko

#7 Guest_Duśka

Guest_Duśka
  • Goście

Napisano 22 luty 2017 - 10:53

miałam termin do 22 lutego - u nas tak szybko

#8 Guest_iza

Guest_iza
  • Goście

Napisano 05 marzec 2019 - 14:11

Witam 

mogę prosić o pomoc 

otrzymałam w marcu teraz duplikat faktury dotyczący czerwca roku poprzedniego 

jak mam ją zaksięgować i zapłacić z bierzących wydatków 

#9 T4d3u5z

T4d3u5z

Nowy użytkownik

• Członkowie
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 05 marzec 2019 - 20:23

Najpierw sprawdź, czy masz w polityce rachunkowości zapis o progu istotności. Często jest to 1% sumy bilansowej. Jeśli faktura jest na kwotę niższą od progu, to nie będzie błędem zaksięgowanie jej do roku bieżącego. Jeśli nie ma zapisu o progu, to niestety zostaje księgowanie do grudnia. Sam musiałem robić korekty sprawozdań Rb28 i zadaniowego.

Swoją drogą gdzie był kontrahent, że nie upomniał się o zapłatę przez 9 miesięcy.

#10 Guest_iza

Guest_iza
  • Goście

Napisano 06 marzec 2019 - 06:42

dziękuję bardzo za odpowiedz sprawdzę dzisiaj w pracy, wydaje mi się że takiego zapisu w polityce nie mamy 

jest to kwota 30 zł a taki problem 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych