Kategorie
Skocz do zawartości

zwolnienie lekarskie

Gość Regnaron
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Regnaron

Witam,

mam do Was pytanie. Od 27.01.2017r. przebywam na zwolnieniu lekarskim. (pierwsze zwolnienie miałem na 10 dni, teraz dostałem na kolejne 14 i mam przychodzić co dwa tygodnie po kolejne). Grube problemy z kręgosłupem, lekarz zabronił pracy. Lekarka powiedziała, że zwolnienie potrwa do pół roku i stąd pytanie. 01.04.2017 kończy mi się umowa,od pracodawcy dostałem jasną informację, że nie przedłuży mi umowy jeżeli nadal będę chorował. Czy jeżeli nie przedłuży mi umowy nadal będę dostawał wynagordzenie z tym, że od ZUS? Jak to jest wtedy liczone?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

tak, po zakonczeniu umowy nadal będziesz otrzymywał zasiłek chorobowy- ale już z ZUS. na zwolnieniach nadal bedziesz musiał podawać NIP pracodawcy, a zwolnienia zanosisz wtedy do ZUS i masz na to 7 dni od daty wystawienia zwolnienia.

zasiłek można pobierać łącznie 182 dni ( nie może byc przerw) a później można składać papiery o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS, które maksymalnie można pobierać przez 12 m-cy, ale na to już się nie nastawiaj, bo albo musiałbyś być w gipsie albo leżeć m-c w szpitalu psychiatrycznym. w innych przypadkach - ZUS odrzuca papiery.

Dodam tylko, ze wynagrodzenie będzie liczone od twojej podstawy przekazanej przez pracodawcę do ZUS, czyli średnie brutto z ostatnich 12 m-cy, ale jeśli twoje wynagrodzenie było wyższe od średniej krajowej, wówczas po ustaniu zatrudnienia ZUS obniży do tej właśnie średniej

Gość Regnaron

jasne, to rozumiem tylko jak z terminem przelewu wynagrodzenia? jest on przekazywany na to samo konto? czy trzeba podawać w ZUS nowe czy pracodawca się tym zajmie? i tak jak w poprzednim pytaniu, jak z terminem?

Termin wypłaty jest zazwyczaj 30 dni od dostarczenia do ZUS zwolnienia, na pewno nie w terminach wypłaty przez pracodawcę, możesz mieć 2-3 razy w m-cu, zależy na ile dni będą wystawiane zwolnienia i kiedy dostarczysz.

Kiedy zakończy się twoja umowa o pracę ZUS wystosuje do ciebie pismo z prośbą o wypełnienie druku Z10 i tam podajesz informacje łącznie z nr konta bankowego

Gość Regnaron

super, tak też zrobię.

jeszcze pozwolę sobie podbić z jednym pytaniem.
Powiedzcie proszę, teraz zwróciłem uwagę na zwolnieniu poprzednim miałem zwolnienie od 27 do 5 lutego. Dziś lekarka chyba popełniła gafę i wypisała zwolnienie od 7 do 20 lutego. Co w takim wypadku? Czy lekarka/ rejestracja może to zmienić? Czy w ogóle się tym nie przejmować bo nie ma to znaczenia większego?

jak rozlicza się zwolnienie doniesione po terminie wypłat w danej firmie( wystawione też przez lekarza po tym terminie)? wypłata w firmie 24 dnia miesiąca, zwolnienie najpierw było do 24 a potem doniesiono za kolejne dni- jest ciągłość...czy za te dni od 25 do końca miesiąca dostaje się zasiłek w przyszłym miesiącu a w bieżącym tylko za 24 dni?

U mnie robi się tak:

Jeśli zwolnienie jest do np.25 a wypłata jest 25, to za dni do końca m-ca pracownik (jeśli to umowa na czas nieokreślony) otrzymuje wynagrodzenie z umowy.

Jeśli dostarczy zwolnienie dalsze (w ciągłości) to w następnym m-cu rozliczamy chorobowe potrącając wynagrodzenie a naliczając za zwolnienie.

Ale, jeśli to jest umowa terminowa to pracownik otrzymuje tylko za te dni na które ma zwolnienie lekarskie, a resztę po otrzymaniu następnego zwolnienia, chyba, że zwolnienia nie będzie tylko wróci do pracy, wówczas dopłacamy wynagrodzenie i robimy to w miarę szybko, aby nie czekał do następnej wypłatysmile.png

ty zawsze bylas inna

za takie zwolnienie wyplaca sie w nast.miesiacu. robia tak wszyscy, poza toba, rzecz jasna

No cieszy mnie to, że się wyróżniam i że właśnie ty to zauważyłaś, rzecz jasnabiggrin.png

A tak nawiasem, czy gdzieś jest zabronione robić tak jak ja?

I skąd pewność, że "robią tak wszyscy"?

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

• Dodaj nową pozycję...