Skocz do zawartości

zwolnienie lekarskie

wróć do serwisu Księgowość 30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Guest_Regnaron

Guest_Regnaron
  • Goście

Napisano 06 luty 2017 - 15:15

Witam,

mam do Was pytanie. Od 27.01.2017r. przebywam na zwolnieniu lekarskim. (pierwsze zwolnienie miałem na 10 dni, teraz dostałem na kolejne 14 i mam przychodzić co dwa tygodnie po kolejne). Grube problemy z kręgosłupem, lekarz zabronił pracy. Lekarka powiedziała, że zwolnienie potrwa do pół roku i stąd pytanie. 01.04.2017 kończy mi się umowa,od pracodawcy dostałem jasną informację, że nie przedłuży mi umowy jeżeli nadal będę chorował. Czy jeżeli nie przedłuży mi umowy nadal będę dostawał wynagordzenie z tym, że od ZUS? Jak to jest wtedy liczone?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

#2 Guest_dora

Guest_dora
  • Goście

Napisano 06 luty 2017 - 15:19

tak, po zakonczeniu umowy nadal będziesz otrzymywał zasiłek chorobowy- ale już z ZUS. na zwolnieniach nadal bedziesz musiał podawać NIP pracodawcy, a zwolnienia zanosisz wtedy do ZUS i masz na to 7 dni od daty wystawienia zwolnienia.

zasiłek można pobierać łącznie 182 dni ( nie może byc przerw) a później można składać papiery o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS, które maksymalnie można pobierać przez 12 m-cy, ale na to już się nie nastawiaj, bo albo musiałbyś być w gipsie albo leżeć m-c w szpitalu psychiatrycznym. w innych przypadkach - ZUS odrzuca papiery.

#3 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20901 postów
  • LokalizacjaWarszawa rządowa/państwowa jednostka budżetowa

Napisano 06 luty 2017 - 15:23

Dodam tylko, ze wynagrodzenie będzie liczone od twojej podstawy przekazanej przez pracodawcę do ZUS, czyli średnie brutto z ostatnich 12 m-cy, ale jeśli twoje wynagrodzenie było wyższe od średniej krajowej, wówczas po ustaniu zatrudnienia ZUS obniży do tej właśnie średniej

#4 Guest_Regnaron

Guest_Regnaron
  • Goście

Napisano 06 luty 2017 - 15:24

bardzo dziękuję za odpowiedź, jestem spokojniejszy. Tylko jeszcze proszę o informację jak to jest wtedy liczone? 80% z ostatnich 12 miesięcy?

#5 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20901 postów

Napisano 06 luty 2017 - 15:27

80% za każdy dzień zwolnienia, od tego minus 13,71(składki) i jeszcze 18% podatek

#6 Guest_Regnaron

Guest_Regnaron
  • Goście

Napisano 06 luty 2017 - 15:32

czyli czy dobrze rozumiem?
przykład:
3000zl brutto*80%=2400zł
3000zł*18%=540 podatek
3000zł*13,71=około 420 zł
2400-420-540=1440zł
Dobrze rozumiem?

#7 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20901 postów

Napisano 06 luty 2017 - 15:40

No mniej/więcej

3000/30= za jeden dzień *80%=.......* ilość dni na zwolnieniu= minus 13,71% minus 18%

bo nie zawsze będzie za cały m-c

#8 Guest_Regnaron

Guest_Regnaron
  • Goście

Napisano 06 luty 2017 - 15:42

i przelewy od ZUS będę dostawał w tym samym terminie co dostawałem od pracodawcy? co miesiąc? (w pracy mam zawsze około 28)?

#9 Maria

Maria

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 3697 postów
  • LokalizacjaMAŁOPOLSKA

Napisano 06 luty 2017 - 15:47

Dodam jeszcze,że te 182 dni  okresu zasiłkowego należy liczyć od 27 stycznia,a nie od zakończenia umowy.

#10 Guest_Regnaron

Guest_Regnaron
  • Goście

Napisano 06 luty 2017 - 15:49

jasne, to rozumiem tylko jak z terminem przelewu wynagrodzenia? jest on przekazywany na to samo konto? czy trzeba podawać w ZUS nowe czy pracodawca się tym zajmie? i tak jak w poprzednim pytaniu, jak z terminem?

#11 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20901 postów

Napisano 06 luty 2017 - 15:54

Termin wypłaty jest zazwyczaj 30 dni od dostarczenia do ZUS zwolnienia, na pewno nie w terminach wypłaty przez pracodawcę, możesz mieć 2-3 razy w m-cu, zależy na ile dni będą wystawiane zwolnienia i kiedy dostarczysz.

Kiedy zakończy się twoja umowa o pracę ZUS wystosuje do ciebie pismo z prośbą o wypełnienie druku Z10 i tam podajesz informacje łącznie z nr konta bankowego

#12 Guest_Regnaron

Guest_Regnaron
  • Goście

Napisano 06 luty 2017 - 15:57

super, wszystko wiem, bardzo dziękuję

#13 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20901 postów

Napisano 06 luty 2017 - 15:59

Proszęsmile.png

#14 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14140 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 luty 2017 - 20:46

Z wysłaniem druku Z-10 proponuję nie czekać aż ZUS cię wezwie o jego przesłanie.

Wraz ze zwolnieniem, które obejmie dni po ustaniu zatrudnienia możesz do ZUS przekazać podpisany druk Z-10. 

#15 Guest_Regnaron

Guest_Regnaron
  • Goście

Napisano 06 luty 2017 - 20:55

super, tak też zrobię.

jeszcze pozwolę sobie podbić z jednym pytaniem.
Powiedzcie proszę, teraz zwróciłem uwagę na zwolnieniu poprzednim miałem zwolnienie od 27 do 5 lutego. Dziś lekarka chyba popełniła gafę i wypisała zwolnienie od 7 do 20 lutego. Co w takim wypadku? Czy lekarka/ rejestracja może to zmienić? Czy w ogóle się tym nie przejmować bo nie ma to znaczenia większego?

#16 koleżanka

koleżanka

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 14140 postów
  • LokalizacjaMazowsze

Napisano 06 luty 2017 - 23:04

Wg mnie w tej chwili nie ma to znaczenia, bo jesteś zatrudniony. Po ustaniu zatrudnienia nie może być ani dnia przerwy w zwolnieniach, bo grozi to utratą prawa do zasiłku chorobowego. 

#17 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20901 postów

Napisano 07 luty 2017 - 12:33

Tylko, że 6 luty to był poniedziałek więc co w pracy? NN?

#18 Guest_Regnaron

Guest_Regnaron
  • Goście

Napisano 07 luty 2017 - 17:59

już problem rozwiązany, zmieniła lekarka datę na l4. No cóż, kto nie ma w głowie ten ma w butach. Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.

#19 Guest_mila

Guest_mila
  • Goście

Napisano 08 luty 2017 - 23:08

jak rozlicza się zwolnienie doniesione po terminie wypłat w danej firmie( wystawione też przez lekarza po tym terminie)? wypłata w firmie 24 dnia miesiąca, zwolnienie najpierw było do 24 a potem doniesiono za kolejne dni- jest ciągłość...czy za te dni od 25 do końca miesiąca dostaje się zasiłek w przyszłym miesiącu a w bieżącym tylko za 24 dni?

#20 ZosiaA

ZosiaA

Zaawansowany użytkownik

• Członkowie
  • PipPipPipPipPip
  • 20901 postów

Napisano 09 luty 2017 - 09:41

Różnie w różnych firmach, zależy od konkretnego przypadku i od ustalonych zasad

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych